Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat lezečky

30. Listopad 2015

Lezečky jsou nedílnou výbavou každého horolezce, V současnosti jsou nejčastěji využívány na umělých horolezeckých stěnách. Samotné lezečky představují nemalou investici, a proto je vhodné při jejich výběru postupovat opatrně. Obvykle se doporučuje si lezečky půjčovat, abychom zjistili, jaký typ je pro nás dobrý a až následně se rozhodnout pro jejich nákup. Jak tedy lezečky vybrat?

1

1.
Podle velikosti
U lezeček musí být pravidlem, aby na noze drželi velmi pevně a z toho důvodu si vybírejte lezečky s menším číslem, než si vybíráte klasické boty. Noha v nich musí být dokonale pevná, aby nedošlo k posunu. Každý má jiný tvar nohy a lezečky je třeba vybírat i podle toho. Při prvním nazutí musí lezečky tlačit, ne hodně, ale měly by tlačit. Pokud tlačí na všech místech stejně, tak se jedná o ideální lezečky, pokud tlačí někde více, tak si vyberte jiný tvar.

2.
Podle zkušeností
Začátečníci potřebují lezečky především na trénink, tak je vhodné vybírat pohodlnější lezečky, ovšem ne volné. První lezečky ani nemusí být drahé, lepší lezečky volíme podle našich zkušeností. Když se dostaneme z umělé stěny na skálu, tak je vhodné učinit první investici do kvalitnějších lezeček.

3.
Podle skály
Všechna skaliska mají svou strukturu a odlišnou tvrdost, podle toho se odlišuje i typ lezeček. Tato kritéria platí především pro zkušené lezce. Pro pískovcové skály je vhodné vybírat měkké lezečky, a naopak pro tvrdé žulové nebo čedičové stěny jsou potřeba lezečky s tvrdou špičkou. Pro umělé stěny volte vždy univerzální lezečky střední tvrdosti.

4.
Podle šněrování
Šněrovací lezečky jsou absolutně nejlepší, jelikož si u nich regulujete těsnost. Oblíbené jsou také lezečky se suchým zipem. Nejméně doporučovanou variantou jsou lezečky nazouvací, ty neposkytnou takovou těsnost, kterou si jejich uživatel může regulovat.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.