Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat snowboard

02. Květen 2019
Jak vybrat snowboard

Výrobci snowboardů se předhánějí, jakých technologií u svých snowboardů užili. Lákají na nezaměnitelnou jízdu po zasněžených kopcích i na atraktivní designy. Vybrat si v obchodě snowboard, se kterými budete spokojeni, to je vskutku náročný úkol. Zhostil jsem se ho za vás a s výběrem vhodného snowboardu vám pomůžu.

1

Styl jízdy

Snowboarding je mladý sport oslavující dynamiku, energii a svobodu. Není divu, že i výrobci a prodejci se snaží hrát na notu právě mladým lidem. Stačí nakouknout do katalogu s vybavením na zimu. Mladí snowboardisté zachyceni v netradičních perspektivách mluví za své. Nenechte se však při výběru snowboardu zlákat reklamní propagandou. Snowboard by měl posloužit svému účelu a mimo jiné by se ván měl líbit. Bude vás totiž doprovázet při euforických stavech a požitcích z rychlé jízdy. Už při samotném výběru snowboardu si rozmyslete, čemu se víc budete chtít věnovat. Lákají vás skoky a různé triky ve vzduchu, nebo se raději držíte při zemi a chcete si užít nespoutanou adrenalinovou jízdu v horském terénu? Řada snowboardistů špatnou volbou stylu jízdy na to už doplatila prasklým snowboardem, který je možné pouze pověsit na stěnu svého pokoje jako památku. Úplnému začátečníkovi by dobrý prodejce měl doporučit snowboard typu allround (allmountain). Tento typ snowboardu je univerzální, ovšem určen spíš na sjezdovku. Můžete si na něm dovolit i nějaký menší skok. Freestylové snowboardy jsou prozměnu vhodné do snow parku či na U-rampu, naproti tomu freeride snowboardy jsou tvrdší a určené milovníkům volného sjezdu na horách.

2

Délka snowboardu

I když se vám líbí prkno vašeho kamaráda a rádi byste měli stejné, raději se nejdříve poraďte s prodejcem. Délka snowboardu by měla dosahovat zhruba k vaší bradě, těžší jezdci si však můžou dopřát ještě pár centimetrů navíc. V tomto případě však nejde o diskriminaci a neberte si rady prodejců osobně. Tyto údaje vycházejí z výpočtů výrobců, kteří sledují, kolik síly je nutné vynaložit k prohnutí snowboardu při vykrajování oblouku. Delší prkna jsou obvykle tužší. Snowboardy se vyrábějí obvykle v délce od 140 do 170 centimetrů. Pokud netrpíte pokročilou obezitou a neměříte víc jak 2,5 metru, pak věřím, že si jistě vyberete.

3

Šířka snowboardu

A volně přecházíme k druhému parametru našeho budoucího prknašířce. Platí pravidlo volit snowboard tak široký, aby vám nepřečuhovaly špičky bot přes prkno. Jak jeden prodejce snowboardů odůvodňuje, pokud ryjete špičkou boty ve sněhu, tak se špatně jede. Myslím, že tohle hovoří za vše. Jezdci s většími chodidly se nemusí za nic stydět a ani obávat. Výrobci na takové snowboardisty mysleli a vyrábějí pro ně snowboardy označované wide (w). Mají jednu velkou výhodu. Jsou širší - a tedy vhodné do neupravovaného sněhu. Širší prkno je lepší do prašanu, uzší se lépe překlápí na hranu na sjezdovce.

4

Konstrukce snowboardu

A tady se projevuje kvalita, samozřejmě s ní i cena. Nejlepší vlastnosti mají snowboardy s dřevěným jádrem, naopak nejhorší snowboardy s jádrem pěnovým. A protože má dřevo lepší vlastnosti a je kvalitnější, budete si muset za něj i připlatit. Dřevěné jádro vám zajistí, že i během několika sezón bude prkno pružné a bude držet tvar. A protože při spanilé jízdě na snowboardu využíváme především jeho hrany, jejich kostrukce hraje rovněž svou roli. Rozeznáváme dva základní typy konstrukcí: cap a sidewall. Cap poznáte podle zakulacených přechodů mezi horní laminátovou vrstvou a bokem prkna. Prkno je dobře uzavřené proti pronikání vody a zároveň zajištuje dobré vlastnosti snowboardu. Typ sidewall je sice starší, ovšem používán spíš u dražších snowboardů, díky odolnosti proti proražení. Z boční strany prkna (mezi horní a spodní vrstvu) je vlepena plastová hmota. A co je posledním kritériem, když nehledíme na cenu? Samozřejmě, zda vás snowboard už oslovil, když jste vstoupili do prodejny. Snowboard se musí líbit, což umocní celkovou spokojenost. Začátečníkům přeji co nejméně naraženin. A vzhůru na hory!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat vázání na snowboard | rady
Jak vybrat vázání na snowboard | rady
Jak vybrat vázání na snowboard | rady. Vázání na snowboard patří k těm nejdůležitějším prvkům na snowboardu. Jen se správně zvoleným snowboardovým váz…
Jak posílit imunitu otužováním | rady
Jak posílit imunitu otužováním | rady
Jak posílit imunitu otužováním | rady. Jak si díky otužování posílit imunitu? Nemusíme být nutně účastníkem kurzu Wima Hofa, ani typická „bába z ledu“…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.