Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vypěstovat avokádo z pecky

Jak vypěstovat avokádo z pecky | postup. Pěstováním avokáda z pecky potěšíme zvláště děti. Budou nám při tom asistovat a navíc sledovat všechny vývojové fáze rostliny. Je to taková názorná pěstitelská pomůcka. Avokádo z pecky se dá vypěstovat poměrně snadno a rychle.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Když listy začnou hnědnout tak omezte zalévání.Avokádo jsem začala pěstovat tak že jsem pecku nařízla a posadila do květináče.Od ostatních jsem si proto vysloužila přezdívku že mám zelené ruce.A avokádo vyrostlo cca po 1. 5 měsíce.

Dobrý den,
co myslíte, nepomohlo by zastřižení rostliny tak ve výšce 20 cm? V jednom roce je dobré rostlinu přesadit, dodat jí novou půdu a větší květináč. Jedná se o tropickou rostlinu, tudíž po zimě, kdy rostla v našem prostředí může mít určité růstové nedostatky. Dopřejte avokádu lehkou propustnou půdu, květináč o průměru cca 30 cm a umístění v polostínu. Rostlinu pravidelně kropte, nezalévejte, tak by si měla turgor udržet.

Dobrý den,
avokádo dát ven můžete, ale počkejte až na období, kdy se ustálí teploty a i v noci bude příjemně teplo. nyní je ještě příliš brzy. Avokádo je exotická rostlina, potřebuje hodně tepla. Pokud rostlina není příliš křehká, může být vystavena větru, nezapomeňte však, že vítr způsobí častější vysychání zeminy, a tak budete muset častěji zalévat.

Hezké odpoledne, paní Zuzano
na Vás, jakožto odbornici přes avokáda, bch měl jednu důležitou otázku. Již před nějakou dobou (asi před měsícem) začaly listy avokáda hnědnout (nikoli žloutnout). Stonek je rozvětvený doš větviček, u dvou krajních listy hnědnou a křadnou, na prostředním výhodnu jsou listy alé a moc nerostou. Nevím, co zbarvování způsobuje, rostlinu nepřelévám, pouze kropím rozprašovačem. Proto jsem roupůlenou pecku, z které vyrostl stromek, vylomil a nechal jsem jen stonek. Listy ale bohužel tmavnou dále. Myslíte, že avokádo bez pecky vyroste?
Děkuji za odpovědˇ

Dobrý den,
rostlinku rozhodně do zeminy přesaďte. S největší pravděpodobností květ nevydrží, a pokud ano, plodu se stejně nedočkáte. Popravdě se s touto variantou, kdy nejsou na rostlině listy, ale jen květ, setkávám poprvé. Pokud rostlina nemá listy, neměla by se spálit venku na slunci, takže ji letněte a uvidíte, zda se se začne olisťovat.
Ať se vám v pěstování daří.

Zuzana Bohdalová (neověřeno) | Ne, 02/14/2016 - 18:36

In reply to by Michal 2 (neověřeno)

Dobrý den,
vypadá to, že vaše rostlina trpí nedostatkem přímého světla. Rozhodně větvičky zakraťte. Zkusila bych avokádo i přesadit, pokud jste to už neudělal.
A měsíc po přesazení začít mírně přihnojovat. Napište potom, jak se vaší rostlině daří.
S pozdravem
Zuzana Bohdalová

Dobrý den,
pokud jste na rostlině nenalezla žádné škůdce, nemusíte se obávat. Listy se chystají pravděpodobně na opad. Jedná se o exotickou rostlinu, a jako taková má poněkud jiné vegetační období. S největší pravděpodobností opadají všechny listy, ale v zápětí vyrazí nové. Pokud chcete rostlinu pěstovat jako stromek a chcete, aby se rozkošatěla, zastřihněte ji na výšku cca 20 - 25 cm a za pár týdnů na ní vyrazí postranní větvičky.

Dobý den,
postup, který sám navrhujete je běžný. Jestliže chcete mít z rostliny spíše košatící se stromek rozhodně jej zastřihněte. Jinak rostlinu můžete i letnit, ale počkejte ještě na vyšší noční teploty. Jedná se o exotickou rostlinu, a tak je běžné, že jí v našich podmínkách listy opadávají. Můžete ji také zkusit přesadit, pokud je ve stejné půdě už 2 roky nebo více, asi bude chtít přihnojit nebo vyměnit zeminu za výživnější.

Dobrý den,
jestliže se stonek nevětví, rozhodně jej zkraťte. Měl byste pouze jednu větévku, která by se pravděpodobně přes zimu táhla za světlem a byla by stále delší a neduživá. Po sestřihnutí se rostlina rozvětví a celkově to prospěje jejímu růstu. Přes zimu ale rozhodně rostlinu nepřihnojujte.

Dobrý den, Tome,
pravdou je, že ne každá pecka je schopná tímto způsobem naklíčit. Pokud zkoušíte naklíčit jednu pecku déle než 6 týdnů a stále se nic neděje, pecku vyhoďte a zkuste jinou. Anebo abyste ušetřil čas a celá záležitost nebyla tolik náročná na vaši trpělivost, nakličujte více pecek zaráz. Někdo zkouší nakličovat pecku rovnou v zemině. I to je možnost. Nesmíte ale pecku zasypat celou, jen její širší část zasuňte do čerstvé kypré zeminy asi do hloubky 1 - 2 cm a čekejte. Snad se to jednoho dne podaří. P.S. Máte sklenici s vodou a peckou na dostatečně osvětleném místě a alespoň v pokojové teplotě?
S pozdravem
Zuzana

Dobrý den,
horní část pecky by neměla být celá zasypaná zeminou. Můžete trochu hlíny odebrat . Hlavně dbejte na to, aby rostlina nebyla přelitá a nový výhonek poté neuhnil. Ať se pěstování daří.
Z.B.

Dobrý den,
hnědnutí listů u avokáda je reakci na trvalé přemokření půdy. Omezte zálivku a vyčkejte růstu nových listů, snad Vám rostlina neuhnije.

Dobrý den, tak přesně takhle jsem už vypěstovala 3 avokáda.

Zuzana Bohdalová (neověřeno) | So, 12/08/2012 - 11:32

In reply to by L Dvorský (neověřeno)

Dobrý den,
avokádo můžete zkusit zastřihnout nad pátým listem odspodu, ´Nejpozději po 4 týdnech by se měly začít objevovat nové boční větvičky a rostlina by se měla začít košatit. Avokádo nemá rádo přesazování, je tydy lepší zvolit rovnou větší květináč. Půda by měla být typu zahradní zeminy smíchaná s pískem a stále mírně vlhká. Pokud se vám zdá nyní rostliny přemokřená, nezalévejte ji tak týden až 2 ale záleží na vzdušné vlhkosti v místnosti. Pokud máte suchý vzduch, začněte s mírnou zálivkou dříve. Přes léto má avokádo rádo i rosení.

Dobrý den,
domnívám se, že Vám rostou výhonky, neboť u rostlin funguje jistá zákonitost: kořeny dolů a stonky nahoru, ať už je pecka obrácená jakkoli. Kořeny budou ze začátku spíše velmi slabé tenké až vláknité. Pochopitelně více by napověděla fotografie. Blahopřeji k vyklíčení avokáda a přeji hodně zdaru v dalším pěstování. P.S. Jinak horní stranu pecky poznáte podle mírného zašpičatění, na rozdíl od dolní strany pecky, která je spíše vejčitě zakulacená.
Z.B.

Dobrý den, já jsme vzala pecku z avokáda, nechala jí cca 4 dny v vzduchu zaschnout, pak jsme jí zasadila do květináče se substrátem pro pokojovky a zalévala. Asi po 14 dnech pecka pukla a začala vylézat rostlinka. Dnes mám krásnou cca 20 cm vysokou rostlinu, která už nasazuje boční výhony. Buď jsme teda měla štěstí, že se touto metodou zadařilo, nebo i to je způsob jak rostlinu vypěstovat.

Zuzana Bohdalová (neověřeno) | Po, 04/25/2016 - 13:10

In reply to by Dvořáčková (neověřeno)

Dobrý den,
ani nynější zastřižení by nemělo být problém. pokud máte již takto velký stromek, jistě jste zvolila určitý typ růstu, takže zastřihněte větve, jak si to tvar žádá. Že jsou listy až na koncích, to nevadí. Strom se znovu olistí. Pokud jste jej nepřesazovala déle než 2 roky, doporučuji provést přesazení a důkladnou výměnu substrátu, poté měsíc nepřihnojovat.
S pozdravem
Zuzana Bohdalová

Dobrý den,avokádo,i když se to nezdá,je docela náročná rostlina.Ze začátku roste dobře a to je krom jiného tím,že dost dlouho žije z vlastních zásob (semeno).Zvlášť citlivé je na zálivku,raději méně než více,určitě ne vodu chlorovanou a ideální je když teplota zálivkové vody,je jako teplota prostředí.Četl jsem mnoho komentářů na avokádo ale nikdo neřekl,že by mu plodilo.Já mám rostlinu roubovanou asi 7 let,až letos mi poprvé vykvetla,ale vše pak opadalo,tak snad příští rok.Můžete navštívit moje stránky s návody na pěstování ,,semena a rostlinky.webnode.czZdravím,Bulíř J.

Dobrý den,
nechci Vás pochopitelně od pěstování odrazovat, ale avokádo pěstované v pokojových podmínkách obvykle neplodí.
Z.

Vendula vjofa (neověřeno) | Po, 05/14/2012 - 12:47

Dobrý den, mám avokádo asi 45 cm vysoké a 20 lístků. Chtěla bych se zeptat zda-li mohu již vrchní stonek pod listy ustřihnout, aby se mi začal větvit. Dále jsem zjistila, že spodní listy mi začali na okrajích hnědnout, nevíte čím to je? Že by přelité? A kdypak bych jej mohla přesadit do většího květináče? Na zahradě máme asi jílovitou půdu, takže jsem se dočetla, že prý je to velmi špatné. Mohu tedy nechat avokádo již navždy v květináči a jakého průměru (tj. v zimě v chladnější místnosti a v létě venku)? Moc děkuji za informaci.

Karolina (neověřeno) | So, 10/18/2014 - 13:50

dobry den doma mam zasazene avokado už pár mesícu měří kolem 50cm
ale ted se jakoby jeho rust zastavil
nevím jestli to nemuže byt tím že je v docela malém květinači?
ješte by sem se rada zeptala kde by se to přibližne mnelo zastřihavat a jak často?

Dagmar (neověřeno) | So, 05/30/2020 - 13:57

Chtěla bych se zeptat, jak dlouho vydrží avokádo brát látky pouze z pecky a kdy je nejlepší doba začít hnojit? Roste mi přes 3 měsíce. A jaké hnojivo je na něj nejlepší (stačí na zelené rostliny)?

katka (neověřeno) | Pá, 09/12/2014 - 22:56

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat co znamená když mi stonek zhnědl?
začalo to ze špičky
už ho mám2 roky.....
Poradte

Z.Bohdalova (neověřeno) | So, 09/13/2014 - 11:13

Dobrý den,
zkuste rostlinu zakrátit. Zastřihněte ji v takové výšce, jak chcete mít konečnou rostlinu vysokou. Avokádo se začne se rozvětvovat a bude vytvářet hezký stromek. Snad po zastřižení již hnědnout stonek nebude a pokud ano, sledujte vlhkost substrátu, zda není přemokřen nebo naopak příliš nevysychá. To totiž mohou být důvody hnědnutí.

Inna (neověřeno) | Ne, 03/01/2015 - 13:10

Dobrý den, avokádo mám asi rok, je velké více jak půl metru, nyní začaly "uvadat" listy, klopí se dolů a ztrácí se turgor. Co dělat? Omezit zálivku? Bojím se, aby neuschlo...

Lucie (neověřeno) | Čt, 05/12/2016 - 10:35

Dobry den,mohu avokado dat ven na pergolu, mame tu 20 stupnu,pergola je orientovana na na jiho-zapad. A vadi avokadu vitr? Rostlinka je stara rok a pul. Dekuji

Monika (neověřeno) | So, 01/24/2015 - 11:42

Dobry den, minuly rok jsem si vypestovala z pecky rostlinku, zasadila do kvetinacku, ale po celou dobu rustu je u rostlinky stejny scenar. Vzdy vyrostou krasne 2-3 listky, po nejake dobe zacnou hnednout, odpadnou a behem toho nahoru vyrasi dalsi listky. Takze je po cele dobe rostlinka cca 50cm vysoka tycka o par mm prumeru s par listky nahore. Co delam spatne?

Lucie (neověřeno) | Čt, 05/12/2016 - 10:35

Dobry den,mohu avokado dat ven na pergolu, mame tu 20 stupnu,pergola je orientovana na na jiho-zapad. A vadi avokadu vitr? Rostlinka je stara rok a pul. Dekuji

Lucie (neověřeno) | Čt, 05/12/2016 - 10:35

Dobry den,mohu avokado dat ven na pergolu, mame tu 20 stupnu,pergola je orientovana na na jiho-zapad. A vadi avokadu vitr? Rostlinka je stara rok a pul. Dekuji

Slávek Houser (neověřeno) | So, 08/10/2013 - 07:33

Vážená pí. Bohdalová, prosím radu
loni, t.j v.r. 2012 asi červen jsem špatně zasadil pecku. Asi v listopadu vykoukly 3 lístečky. Dnes , t.j. 10.8.2013 mám na konci 60 cm dlouhého , asi 6mm silného stonku 15 velkých a 3 malinkých lístečků. Dá se stonek nějak zkrátit ? předem děkuji za odpověď

Z.Bohdalova (neověřeno) | So, 01/24/2015 - 20:01

Dobrý den,
zkuste rostlinu zastřihnout ve výšce asi 20 cm od spoda. Vyčkejte, zda avokádo obrazí a začne vytvářet boční větvičky a rozvětvovat se. Pěstujete svou rostlinu v lehké propustné půdě? Po 1 roce lze avokádo přesadit, dejte ho do většího květináče a vyměňte zeminu. Jedná se o tropickou rostlinu, která může reagovat na výkyvy teplot, takže nezoufejte, listy opadávají u většiny rostlin.

Jakub Dvorak (neověřeno) | Pá, 05/09/2014 - 15:35

Dobry den mam pecku ve sklenici uz 3 tyden , uprostred se udelala po naprasknuti pidi rostlinka ale pulka pecky se otrhla (nevim jak se to stalo ) a byla jen na pulce ... Je to problem nebo to nevadi ?
Ps: koreny na ceste

Zuzana Bohdalová (neověřeno) | Pá, 05/09/2014 - 21:10

Dobrý den,
problém by to být neměl. Rostliny se dají pěstovat i z rozdělené pecky. Je to však spíše záležitost pro zkušené pěstitele. Vzhledem k tomu, že se jedná o semeno dvouděložné a poměrně veliké, můžete je předem opatrně rozdělit (i s dělivým meristémem) a z jeho částí vypěstovat několik geneticky totožných rostlin najednou.

Z.Bohdalova (neověřeno) | So, 10/25/2014 - 19:22

Dobrý den, pane Viléme,
nevím, jak dlouho jste avokádo z pecky pěstoval, ale chybou mohlo být právě odlomění pecky od rostliny, neboť pecka po určitý čas dodává rostlině výživu. Jestli už byla pecka stará a vydala ze sebe vše, oddělila by se sama. Další problém může být v použité zemině. Pěstujete avokádo v dostatečně propustné půdě? Ideálně by to měl být substrát na exotické rostrliny. A třetí příčinou hnědnutí listu může být zálivka. Rostlinu zalévejte nejlépe dešťovou nebo alespoň odstátou vodou shora do květináče, ale hlavně nenechávejte stát vodu v misce. To by mohlo způsobit uhnívání kořenů následované opadem listů a úhynem. Opadem listů reaguje avokádo i na sucho; pokud na to přijdete včas, stačí je ostříhat a zase začít normálně zalévat. Rostlina obvykle brzy znovu obrazí.
Přeju, ať to Vaše rostlina zvládne.

Michal 2 (neověřeno) | Ne, 02/14/2016 - 11:00

Dobrý den, mám takovou otázku. Mé avokádo se začalo větvit, ale větve jsou vysoukané, první listy vyrostly až někde 20 cm od kmene, jinak je větev holá. Obrazí větvička, když ji zkrátím na nějakých 5-10 cm?
Předem děkuji za odpověď :)
Michal

Alca (neověřeno) | St, 06/29/2016 - 15:54

Dobrý den, prosím o radu ohledně pěstování avokáda. Pecku jsem na párátkách dala na skleničku s vodou a po cca 2měsících se objevil kořen a stonek. Ze stonku však nevyrustaji žádné listy, jako u mých ostatních rostlinek, ale na vrcholu vyrůstá květ. Nebo přesněji řečeno, zatím je tam už asi14dni poupě. Jak se mám o rostlinku starat aby dále kvetla a je vůbec možné, aby takhle plodilo? Stonek má cca 10cm. Je vhodné nyní rostlinku presadit do zeminy?
Předem děkuji za odpověď.

Katka Němcová (neověřeno) | So, 04/02/2016 - 11:17

Dobrý den, mám poměrně mladé avokádo vypěstované z pecky, je asi tak 30 cm vysoké, ale najednou mu začali spodní listy od špiček usychat, nevíte co s ním je?
Děkuji
Katka

m (neověřeno) | Ne, 01/27/2013 - 14:41

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli avokádo muže mít v našich podmínkách plody. Nebo jestli by pomohl skleník? děkuji

Tom (neověřeno) | Ne, 02/21/2016 - 19:20

Tak už zkouším naklíčit dle popsaného návodu čtvrtou pecku a stále nic. Nevím co dělám špatně. 1. týden - nic. 2. týden - nic. 3. týden se kupodivu nic nedělo, až 4. týden se konečně nezačalo vůbec nic dít. Nevím jak dlouho mám tu pecku s tou vodou takhle mít. Vždy se začne kazit voda, pecka je oslizlá... Prosím o radu. Tom

Jakub P. (neověřeno) | St, 05/25/2016 - 10:28

Dobrý den, avokádo mám tímto způsobem vypěstované, ale před několika měsíci zhědly a opadaly všechny spodní listy, zůstávají čerstvé zelené listy na špici asi metrového kmínku. Odspoda to stále hnědne a žloutne a co chvíli zase něco opadne. Zalévám stále stejně jako když se rostlina krásně zelenala. Kde může být problém? A kdybych ho zastříhnul řekněme v půl metru, vzejde i když po zástřihu v tu chvíli nebude na kmeni ani lísteček? Děkuji

Míra (neověřeno) | St, 03/18/2015 - 20:42

Dobrý den, všude se píše o hnědnutí listů, ale mě avokádo začalo listy klopit, jsou jako povadlé a některé se i začali kroutit.Mám rostlinu asi 4 měsíce starou, půda je propustná,zalévám mírně a rosím listy.Květináč je na parapetu nad topením a teplota je do 25 stupňů.Divné je že celou dobu bylo vše v pořádku, až poslední týden nebo dva jsem zpozoroval tuto změnu.Nemá s tím někdo zkušenosti?
Budu rád za každou radu

Z.Bohdalova (neověřeno) | St, 03/18/2015 - 22:26

Dobrý den,
pokud máte rostlinu vyšší než 45 cm, zkuste ji zastřihnout. Někdy to pomůže proti kroucení listů. Neměl by být problém ani kdyby listy opadaly. Ovšem pokud rostlinu hnojíte, může být i prehnojená, nebo má špatné stanoviště, případně sucho nebo přemokrení. Kroucení listů může být způsobeno čímkoli z výše jmenovaného.

Lucie Cechova (neověřeno) | Út, 07/08/2014 - 19:24

Dobrý den,

mám pecku ponořenou ve vodě už asi dva měsíce a pořád nic. Vodu vyměňuji každé dva dny. Sklenici mám na parapetu na okně na jih a ve sklednici se i za ty dva dny objeví řasy. Nemůže to být důvod, proč mi avokádo ještě nevyklíčilo? Mám být ještě trpělivá nebo to zkus znovu a jinak s jinou peckou? Děkuji za radu

Zuzana Bohdalová (neověřeno) | Út, 07/08/2014 - 22:45

Dobrý den,
klíčení avokáda z pecky je dlouhodobá záležitost. Neztrácejte proto naději a trpělivě čekejte dál. Zasadila jste pecku špičkou nahoru? Přes léto kombinujte zalévání pecky s rosením. Chce to prostředí se stálou teplotou, vlhkostí a s dostatkem světla.

Sebastián (neověřeno) | Pá, 04/13/2012 - 14:20

Zdravím. Avokádo mi ve sklenici vyrostlo do výšky asi 10 cm, dnes jsem se ho rozhodl přesadit do květináče. Zasypal jsem však celou pecku a nechal vyčnívat pouze výhonek. Je to chyba?

jar.Lhotakova (neověřeno) | Čt, 07/10/2014 - 10:59

Nechala jsem pecku 1 týden zaschnout a pak zasadila rovnou do zahradnického substrátu do květináčku 12 cm.Za 1 a půl měsíce začala rašit.Mám takto vypěstované 2 pecky.

Další zajímavé články

Jak pěstovat hroznovec | návod
Jak pěstovat hroznovec | návod. Hroznovec je vytrvalý opadavý keř, který když kvete, dokáže být velice impozantní. Zajímavým solitérem je hroznovec i…
Jak pěstovat bromélie
Bromélie návod na pěstování. Bromélie je pro nás stejně exotickou květinou jako orchidej. Pocházejí z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde se…
Jak pěstovat olivovník | rady
Jak pěstovat olivovník | rady. Olivovník je exotickým stromem, jehož domovinou jsou země ve Středomoří. Je to dlouhověký strom s bizarně pok…
Jak pěstovat celosii nevadlec
Celosie nevadlec návod na pěstování. I v našich zeměpisných šířkách si můžete sami vypěstovat některé cizokrajné a exotické r…