Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zabezpečit byt před zloději | rady

Jak zabezpečit byt před zloději | rady. Podle policejních statistik a údajů bezpečnostních firem si zloději pro většinu vloupání, zejména do panelových bytů, vyberou vchodové dveře. Proto by kvalitní bezpečnostní dveře o vysoké odolnosti měly být základem zabezpečení bytu před zloději. Byt nejlépe zabezpečíte kombinací mechanických a elektronických bezpečnostních prvků. Kromě bezpečnostních dveří, mříží, fólií nebo rolet na okna je ideální použít i elektronické systémy, které o nezvaném hostu včas informují, například kamery, čidla pohybu nebo sirény.

1

Bezpečnostní dveře jsou základem zabezpečení bytu. Čím kvalitnější a pevnější budete mít vchodové dveře, tím spíše zloděje odradíte. V bytových a panelových domech zpravidla tento způsob ochrany bytu před zloději postačuje. Při výběru bezpečnostních dveří je potřeba se orientovat podle certifikovaných bezpečnostních tříd (označení RC, z angl. resistance class), přičemž např. 4. bezpečnostní třída dveří poskytuje vysokou úroveň ochrany a odolnost proti mechanickému napadení, například sekerou nebo pilou. Doporučený postup pro výběr bezpečnostních dveří přibližuje tento stručný návod jak vybrat bezpečnostní dveře.

2

Zesílit ochranu před vloupáním do bytu pomocí kovových nebo dřevěných bezpečnostních dveří lze několika praktickými doplňky: bezpečnostní vyztuženou zárubní, zámkovou cylindrickou vložkou odolnou vůči vrtání nebo vyhmatávání, certifikovaným kováním, bezpečnostním řetízkem a dobrým průzorníkem (kukátkem). Při nákupu bezpečnostních dveří se proto u prodejce na tyto bezpečnostní doplňky informujte, jejich bezpečnostní třída by měla odpovídat nebo být vyšší třídě dveří.

3

U bytů v přízemí nebo nízko nad zemí se vyplatí instalovat mříže na okna (nebo balkon). Ty by měly být samozřejmě přišroubovány zevnitř. Pevné mříže se řadí k nejúčinnějším mechanickým zabezpečení proti neoprávněnému vniku do bytu, ale jen v případě, že jsou dobře namontované k budově. Montáž bezpečnostních mříží si proto zajistěte osvědčeným dodavatelem. Bezpečnostní dveře se vyrábějí zakázkově a jejich cena se odvíjí od množství použitého materiálu, stupně zabezpečení, designu a montáže.

4

Komu se zdají mříže v oknech nevzhledné, existují dnes různé elegantní metody, ke kterým patří zejména bezpečnostní fólie na okna. Snižují riziko vykradení bytu i náhodného rozbití okenní výplně. Čiré fólie se nalepí na okenní sklo, nebrání průniku světla, zadržují škodlivé UV záření a chrání proti zranění rozbitým sklem. Výhodou bezpečnostních fólií je, kromě zpomalení postupu pachatele do objektu, že drží rozbité pohromadě, a tak není potřeba výměnu rozbité výplně provádět okamžitě.

5

Dobrým bezpečnostním prvkem jsou i hliníkové předokenní rolety. Nedají se prokopnout ani prorazit a k jejich výhodám patří tepelně izolační vlastnosti zabraňující v zimě únikům až 90% tepla. Kromě ochrany před povětrnostním vlivům ale hliníkové předokenní rolety přispívají k zabezpečení objetu díky tomu, že je nelze nadzvednout speciální pružinou, a tak představují pro zloděje nesnadnou překážku.

6

K elektronickým systémům patří různé hlásiče napojené na bezpečnostní agenturu či policii, ovšem nezabrání zloději, aby vám poničil byt a ukradl cenné věci, dokud se nedostaví ochranka, policie nebo vy osobně na základě sms zprávy na váš mobil. Elektronické zabezpečovací systémy najdete pod zkratkou EZS, k zastřežení a odstřežení systému se nejčastěji používá klávesnice, na které vyťukáte při příchodu a odchodu z bytu kód, nebo různé čipové karty. Nejsnadnějším postupem pro zajištění elektronického zabezpečovacího systému v bytě je kontaktovat spolehlivou bezpečnostní agenturu, která se zabývá ostrahou majetku a podporu připojení na pult centralizované ochrany.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zabezpečit svůj dům | rady
Jak zabezpečit svůj dům | rady. V současné době je víc než kdy dříve nezbytné svůj majetek chránit. Zloději jsou rafinovaní, záludní a jejich drzost n…
Jak vytyčit pozemek a dům | rady
Jak vytyčit pozemek a dům | rady. Stavební parcela by měla být změřená. Existují katastrální mapy, které mají tradici do poloviny 19. století, ovšem j…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.