Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s lezením

30. Červen 2019

Obdivovali jste někdy lezce, kteří jak pavouci zdolávají kolmé skalní stěny, či jste někdy zatoužili vystoupit na vrchol některé opravdu vysoké hory? Chtěli byste si tento drsný ale krásný sport také vyzkoušet? Pak právě Vám jsou určeny následující řádky, obsahující pár drobných rad, pro každého, kdo by si chtěl zalézt, ale nemá zdání co a jak.

Co je potřeba

sedací úvazek

lezecké boty

karabina

lano osma

1

Najděte si kurz: Asi nejlepší a nejbezpečnější formou seznámení se s lezeckým sportem je prostřednictvím některého z komerčních kurzů. Kurzy lezení probíhají nejčastěji na umělé stěně, kde Vám zkušení instruktoři v několika lekcích vysvětlí úplné začátky a naučí Vás základní metodiku. Výhodou je, že účastníci nepotřebují žádné svoje vybavení, vše je možné si půjčit. Po absolvování kurzu je již člověk schopný samostatně lézt na stěně, případně na lehčích skalkách. Ceny začátečnických kurzů se pohybují okolo 2000 Kč.

2

Zkuste horolezecký oddíl: Další možnost, kde se člověk může naučit lezení je horolezecký oddíl. Většina oddílů nabírá nové členy a to i začátečníky, které řádně zaučí. Oddíl nabízí mnohem víc než komerční kurzy. Nespornou výhodou je dobrý kolektiv, o spolulezce nebudete mít nikdy nouzi.

3

Zkušení přátelé: Co a jak Vám velmi dobře vysvětlí i zkušení horolezci. Oproti instruktorům z kurzu či oddílu však nekladou takový důraz na správnou metodiku, která je ale velmi důležitá.

4

Boulder: Chybí Vám parťák, který by Vás jistil? Zkuste bouldering. Jedná se o jednu z lezeckých disciplín, provozovanou bez lana, většinou nízko nad zemí, za to však velmi náročnou. Začátečník tak má možnost seznámit se s lezeckým pohybem, aniž by mu hrozil pád.

Zkuste si nejprve vybavení od někoho půjčit, než zjistíte, zda-li se tomuto sportu opravdu chcete věnovat. Lezecká výbava je poměrně drahou záležitostí.

Tento sport může být velmi nebezpečný a to i v případě, že člověk dělá vše správně. Nepodceňujte proto nebezpečí, které tento sport skýtá.

Autor: Holby
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat lezečky | tipy
Jak vybrat lezečky | tipy. Lezečky jsou nedílnou výbavou každého horolezce, V současnosti jsou nejčastěji využívány na umělých horolezeckých stěnách.…
Jak položit obklady a dlažbu | rady
Jak položit obklady a dlažbu | rady. Položit obklady a dlažbu není příliš velký problém a může to zvládnout i průměrně zručný kutil, když bude dodržov…
Jak kempovat v zimě | rady
Jak kempovat v zimě | rady. Na letní nebo jarní kempování si lze zvyknout snadno. Teploty se drží na velmi příjemných hodnotách a požadavky na naši vý…
Jak vybrat klimatizaci | rady
Jak vybrat klimatizaci | rady. Díky klimatizaci můžete v létě ve svých domovech nalézt příjemné útočiště ochráněné před vedrem. Klimatizace představuj…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.