Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zrušit povinné ručení

22. Květen 2014

Nejčastějšími důvody, proč se majitelé automobilů rozhodnou ke zrušení povinného ručení, je prodej vozidla nebo obyčejná změna pojišťovny za jinou. Povinné ručení je vždy potřeba zrušit prostřednictvím výpovědi. Výpověď povinného ručení je třeba podat pojišťovně osobně včetně dokladů, nebo doporučeně zaslat poštou. Jaké možné výpovědi povinného ručení se nabízí? Sepsali jsme 10 variant.

1

Vypovězení pojistné smlouvy ke konci pojistného období
V tomto případě můžete podat výpověď povinného ručení bez udání důvodu. Samotnou výpověď ruční je ovšem nutné podat písemně už 6 týdnů před koncem pojistného období.

2

Zrušení povinného ručení z důvodu změny vlastníka vozu
Pokud už vůz z nějakého důvodu nebudete vlastnit, je zapotřebí, abyste takovou změnu nahlásili bezprostředně poté, co vůz prodáte nebo darujete. Pojištění zaniká dnem oznámení, ovšem při prodeji se automaticky nepřevádí na nového vlastníka.

3

Vypovězení povinného ručení do 2 měsíců od počátku pojistné smlouvy
Jedná se o možnost vypovězení pojištění, která dovoluje pojištěnci ukončit řádně platnost pojištění. Nejčastěji je z důvodu, když se rozhodnete o změnu poskytovatele nebo změnu vozidla. Samotná výpověď se podává do dvou měsíců od uzavření smlouvy.

4

Ukončení povinného ručení z důvodu neplacení pojistného
Pokud nezaplatíte pojistné, po jednom měsíci od první upomínky vaše pojištění zaniká. Dlužná částka pojišťovně ovšem nezaniká, takže ji pořád budete dlužit peníze.

5

Vznik pojistné události
Pokud do tří měsíců od oznámení o vzniku pojistné události podáte výpověď, vaše pojištění zanikne do měsíce od doručení výpovědi.

6

Zánik ovinného ručení dohodou
Pokud pojišťovně navrhnete ukončení smlouvy dohodou a ona na to přistoupí, dojde k ukončení. Ne vždy s tím pojišťovna může souhlasit.

7

Likvidace nebo vyřazení vozidla
Pokud se vozidla zbavíte a bude vyřazeno z evidence na dopravním inspektorátu, musíte na pojišťovně podat žádost o ukončení smlouvy povinného ručení, společně s dokladem o vyřazení vozidla.

8

Zrušení povinného ručení při odcizení vozidla
Pokud vám vůz odcizí, musíte podat žádost o ukončení pojistné smlouvy a také přiložený protokol o odcizení vozidla od Policie ČR.

9

Zrušení povinného ručení při on-line sjednání
Pokud jste uzavřeli smlouvu o povinném ručení přes internet, do 30 dnů od sjednání povinného ručení online můžete zrušit povinné ručení bez udání důvodu. Je třeba pojišťovnu písemně informovat.

10

Změna pojistného
Pokud se vám nebudou líbit nové podmínky pojistného, které pojišťovna zavádí, můžete do jednoho měsíce vyjádřit nesouhlas a od smlouvy odstoupit.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak podat výpověď pojistné smlouvy
Pokud jste aktivní řidič, a zároveň se vám nelíbí cena pojistné smlouvy, máte právo pojistnou smlouvu změnit. Aby ke změně pojistné smlouvy mohlo dojí…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat povinné ručení
Povinné ručení nebo také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je zákonnou povinností každého majitele vozidla, který toto vozidlo hodlá využívat n…
Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.