Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládnout zkoušku CAE | tipy

06. Leden 2020
Jak zvládnout zkoušku CAE | tipy

Jak zvládnout zkoušku CAE | tipy. Certificate in Advanced English je o stupeň těžší než nejznámější z Cambridgeských zkoušek, FCE. Pokud chcete pracovat v cizojazyčném prostředí, bude pro Vás CAE u pohovoru velkou výhodou, stejně tak pokud se chcete věnovat překladům či studiu na vysoké škole v zahraničí.

1

Kolik toho musíte umět, abyste uspěli?

Podle Common European Framework of Reference je CAE na úrovni C1, kde C2 je nejvyšší a A1 nejnižší znalost jazyka. Měli byste mít pokročilou slovní zásobu, umět vyjádřit svoji náladu a jemné významové odstíny. Četba literatury v originále by neměla být problém. Úroveň znalostí gramatiky je srovnatelná se státnicovými kurzy pro překladatele.

2

Otestujte si svou počáteční úroveň

Pokud uvažujete o přípravném kurzu, najděte si školu, která nabízí rozřazovací testy podle úrovní CEFR nebo ALTE. Pokud se chcete otestovat sami, použijte CAE handbook (updated) v sekci Teacher resources na cambridgeesol.org. Ta obsahuje také Listening testy. Pokud Vám vyjde v testu v průměru více než 60 %, máte reálnou šanci se na CAE připravit.

3

Vyberte si opravdu dobrý kurz, 85% uchazečů o CAE před zkouškou absolvuje přípravný kurz. Věřte, že k tomu mají dobrý důvod. Pokud máte ze Sample testu nad 75%, bude Vám stačit rychlý jednosemestrální kurz zaměřený na procvičování Practice Tests a Past Papers. Pokud máte do začátku alespoň nad 60%, studujte raději v delším kurzu, kde se probírají gramatická témata a slovní zásoba. Kratší kurz se vám nevyplatí, protože bývá jen o procvičování testů, a to vám nepomůže dostat se na vyšší úroveň.

4

Co dělat, když klasický kurz nechcete

Studenti CAE často podceňují části Writing a Speaking. Pokud nechcete platit za celý kurz, zkuste si alespoň najít rodilého mluvčího, který má s přípravou na CAE zkušenosti, a projděte s ním jednotlivé typy slohových útvarů podle hodnotící stupnice na CAE. Trvejte na zpětné vazbě a hodnocení. Marking scheme najdete např. v CAE Gold, CAE Testbuilder nebo v CAE handbook. Na části Reading a Use of English se můžete připravit také sami např. s pomocí Advanced Language Practice od Michaela Vince.

5

Jednotlivé části zkoušky

Formát CAE zkoušky je podobný jako u FCE. Kromě FCE úloh obsahuje také několik dalších typů. Podívejme se spolu, které části CAE jsou odlišné od FCE.

6

Reading – 75 minut

Part 1 – Dostanete tři krátké texty, obvykle úryvky z beletrie nebo složitější články, ke každému textu jsou dvě otázky, kdy vybíráte jednu ze čtyř možností. Řiďte se tím, k jaké části textu se otázka vztahuje. Např.: in the final paragraph, expression on line 12, overall (celý text.) Pozor na otázky typu according to the writer, In the writer´s opinion. Text často obsahuje i názory jiných osob, než je autor.

7

Writing – 90 minut

Kromě z FCE známých letter, essay, review, article, report, obsahuje CAE i následující: Information sheet. Máte podat faktické a srozumitelné informace na dané téma, např. Co zajímavého lze vidět ve vašem městě. Text čleňte do odstavců s podnadpisy. Nepřeskakujte z tématu na téma.

Competition entry

Máte přesvědčit daného cílového čtenáře o tom, že jste nejlepší např. pro danou práci, stipendium, výhru. Text pište poutavě, tak trochu v reklamním stylu. Používejte podmínková souvětí, zdůvodňujte, proč mají vybrat zrovna vás.

Proposal

Máte přesvědčit skupinu kolegů, spolužáků nebo nadřízených o svém názoru na věc, na příklad, zda je lepší vybavit knihovnu novými počítači nebo knihami. Napište si osnovu a podle ní potom rozveďte svůj názor. Používejte fakta, abyste podpořili jednotlivé body. Používejte zdvořilostní fráze. Např. I´d recommend, It can be seen, The evidence suggests, Following a survey, Feedback from the survey suggests, We should therefore…, Používejte logické spojky. Např. therefore, whereas, in contrast, overall atp.

8

Use of English – 60 minut

Part 4 – Do tří různých vět máte vyplnit ta samá slova tak, aby dávala všechna smysl. Vyberte větu s nejméně abstraktním významem, zkoušejte různá slova a pak vyberte to, které tvoří slovní spojení i se slovy v ostatních, abstraktnějších větách. Často je vynecháno sloveso, které tvoří různá frázová slovesa s předložkami za mezerou.

9

Listening – 40 minut

Part 4 – Pět různých lidí mluví na podobné téma, ke každému přiřazujete jeden výrok z dvou různých sad otázek. Obě sady otázek si velmi rychle přečtěte před poslechem. Ke každému mluvčímu vyberte rovnou po jedné otázce z každé sady, jinak to nestihnete. Při druhém poslechu případně upravte odpovědi.

10

Speaking – 15 minut

Jedinou dobrou zprávou o CAE je, že formát Speaking testu je stejný jako u FCE. Očekává se však lepší slovní zásoba a schopnost složitější argumentace.

Tipy

Nezapomeňte se ke zkoušce zaregistrovat včas, abyste zbytečně neplatili víc, než musíte.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zvládnout zkoušku FCE | rady
Jak zvládnout zkoušku FCE | rady
Jak zvládnout zkoušku FCE | rady. First Certificate in English je zaměstnavateli nejžádanější a nejrozšířenější jazykovou zkouškou ze všeobecné anglič…
Jak zvládnout zkoušku PET | rady
Jak zvládnout zkoušku PET | rady
Jak zvládnout zkoušku PET | rady. PET, Preliminary English Test, je jedním z řady mezinárodně uznávaných Cambridgeských certifikátů ze všeobecné angli…
Jak vybírat léčivé byliny v létě
Jak vybírat léčivé byliny v létě
V červenci a srpnu je možno sbírat mnoho léčivých bylin, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Bylinky nám m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.