Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvolit vhodného dodavatele plynu

Ceny plynu i elektřiny nás dokážou dostat do kolen. Za plyn platíme ročně tisíce a někde i desetitisíce korun, podle toho, k čemu všemu plyn využíváme. Správnou volbou dodavatele plynu však můžeme tuto vysokou částku snížit až o několik tisíc. Od doby (2007), kdy u nás proběhla liberalizace dodavatelů plynů, si je však můžeme vybírat. A že je z čeho, na českém trhu naleznete v současné době již více než 30 dodavatelů plynů, mezi nimi např. Eon, Europe Easy Energy a Bicorn s.r.o. Správný výběr proto není zrovna nejjednodušší, přesto se vám pokusím poradit, jak zvolit toho nejlepšího dodavatele plynu, pro obrázek jsem srovnala tři dodavatele plynu u nás.

1

Svého dodavatele plynu vybírejte podle celkové ceny za plyn, kterou vám nabízí. Tato cena se mezi jednotlivými dodavateli liší. Výpočet cen a jejich snadné a rychlé srovnání naleznete na internetu ve speciálních srovnávačích cen plynu online. Po zadání několika málo parametrů, vám tato kalkulačka vypočítá a ukáže ceny i nabídky od jednotlivých dodavatelů. Navštivte např. srovnání cen plynu na www.usetreno.cz.

2

Všímejte si jednotlivých produktových řad, které vám jednotlivé dodavatelské společnosti plynu nabízí. Liší se mezi sebou výrazně svými poskytovanými službami. Některé společnosti takové služby ani neposkytují, a když, tak byste třeba za ně platili.

3

Dalším důležitým prvkem k porovnání cen plynu jsou aktivační poplatky. Některé společnosti za vyřízení a převod nic neúčtují, jiné naopak chtějí poplatek ve výši od několika málo stovek až do výše cca jednoho tisíce. Spočítejte si proto předem, jestli se vám přechod k takové společnosti vůbec oplatí. Aby výhoda nebyla nižší, než aktivační poplatek.

4

Důležitým faktorem, jenž ovlivňuje volbu dodavatele plynu, je doba trvání smlouvy. Smlouva na „neurčito“ s tříměsíční výpovědní lhůtou, může působit příliš závazně. Dodavatelé plynu obvykle nabízí smlouvy na dobu určitou s automatickým prodloužením smlouvy anebo dvouleté smlouvy, které po jejich prodloužení mohou skýtat další výhody.

5

Dříve než podepíšete s někým smlouvu, důkladně si prostudujte obchodní podmínky, abyste se pekelně nespálili.

6

Jaké služby jednotliví dodavatelé plynu nabízí? I podle toho byste měli vybírat svého dodavatele plynu. Mezi výhodné služby náleží například bezplatná internetová komunikace prostřednictvím firemního chatu, online formuláře anebo emailu.

7

Pro představu vám přináším ke srovnání tři společnosti, jež se zabývají dodávkou plynu i elektřiny. Každá z nich však nabízí něco trochu jiného.

o Bicorn s. r. o. dodává zákazníkům plyn od roku 2010. Specializuje se na domácnosti a živnostníky, ale nebrání se ani malým firmám anebo velkoodběratelům. Dnes od nich odebírá plyn již několik desítek tisíc klientů. Pro Bicorn je důležitý osobitý přístup a spolehlivost. Svým novým zákazníkům nabízí první měsíc odběru zdarma a od 1. 4. 2012 i technickou asistenční službu, která je k dispozici 24 hodina 7 dní v týdnu. Díky této službě mohou klienti Bicornu ušetřit čas i energii v případě řešení nenadálé havárie, poruchy a podobně.
oEon plyn je produktem společnosti E.ON Česká republika s. r. o., která je u nás známá spíše díky dodávání elektřiny. Eon však od roku 2010 také náleží mezi přední české dodavatele plynu, poskytující dodávku plynu v celé České republice. Nemají žádnou specializaci, plyn poskytují jak domácnostem, maloodběratelů, středním odběratelům i velkoodběratelům. Své služby poskytují bez poplatků, převod i aktivace dodávky plynu je zdarma. Svým klientům nabízí různé slevy a zvýhodněné tarify.
o Europe Easy Energy a. s. se již od svého založení specializuje na dodávání plynu a elektřiny všem zájemcům na území ČR. Je to jediná česká dodavatelská společnost bez zahraničního kapitálu. Dodávce plynu se věnuje od roku 2011. Své klienty přitahuje možností získat plyn až o 25% výhodněji, než od velkých dodavatelských společností.

8

Jak vidíte, již jen tyto tři společnosti se významně od sebe odlišují, a proto je důležité před podpisem smluv jednotlivé nabídky, ceny a služby porovnat. Ve výběru vám dozajista pomůže internetová kalkulačka a srovnávač, ale také i reference, dostupnost a délka jejich zkušeností.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak podat výpověď dodavateli plynu
V loňském roce získalo licenci na obchod s plynem, s možností dodávat plyn zákazníkům, celkem 122 společností. Aktuálně však plyn dodává jen 38 firem,…
Jak snížit výdaje za plyn
V době, kdy jsou naše peněženky státem drancovány, snažíme se ochránit každou korunku. Největší každoroční můrou bývají platby za elektřinu, teplo a p…
Obrázek není k dispozici
Jak ušetřit co nejvíce peněz za plyn
Ve snaze ušetřit co nejvíce peněz za energie změnilo dodavatele jen za prvních pět měsíců roku 2012 na 300 tisíc domácností. Zjistili, že mohou změnou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.