Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat kvalitní spacák

30. Duben 2014

Dobrý spacák je základ kvalitního spaní. Nekvalitní spacák může pobyt v přírodě značně znepříjemnit, proto spací pytel vybíráme v obchodě nebo -eshopu obezřetně. Kromě jeho hmotnosti se primárně soustředíme na údaj o komfortní teplotě. Budeme-li přespávat ve stanu, pod širým nebem nebo na chatě jen v létě, je zbytečné kupovat zimní spacák za vysoké ceny. Je lepší spacák plněný dutým vláknem, nebo dát přednost peří? Čtěte osvědčené rady pro výběr nového spacáku.

1

Při nákupu spacáku byste se v prvé řadě měli dívat na to, do jaké teploty je spací pytel určený. Na spacáku máte obvykle uvedeny 3 údaje - teplotní maximum, teplotní minimum a optimální teplota. Podle těchto údajů velice snadno zjistíte, při jaké teplotě vám bude ještě dobře a kdy vám bude horko anebo naopak zima.

2

Spacák si vybírejte podle tvaru. Na výběr máte tvar anatomický (tzv. mumii), dekový, oválný spacák, který má i kapuci na hlavu, a dále dokonale tělo obkreslující spacák (s kalhotami). Co se týče udržení tepla, je nejlepším spacákem právě ten, jenž obkresluje postavu (ale není pohodlný). V Evropě však nejvíce lidé kupují mumii, protože poskytuje největší pohodlí. Dekové spacáky jsou vhodné pro přespávání na chatě.

3

Při výběru spacáku dbejte na to, abyste vybrali velikost vhodnou pro vaši postavu a výšku. Nadměrně veliký spacák představuje zbytečnou zátěž, menší naopak nepohodlí, protože stlačíte izolační vrstvu (která pak nehřeje). Ve správně velikém spacáku se cítíte dobře, nejste stísnění a spacák vás nikde nesvírá.

4

Spacák raději se zipem, anebo bez zipu? Tento fakt je ryze na vás. I když je nutné říct, že do spacáků se zipy se snáze leze, lépe se suší, a také v případě přílišného tepla zip jednoduše rozepnete a uděláte si pohodlí. Dozajista oceníte spacáky s oboustranným zipem.

5

Spacák vybírejte podle jeho vlastností. Mezi ty nejdůležitější vlastnosti spacáku patří dobrá termoizolace, vodoodpudivost, prodyšnost, hmotnost a objem. Dalším velice důležitým faktorem při výběru spacáku je skutečnost, z čeho je vyroben a čím je spacák vycpán. Spacáky se plní dutým vláknem a peřím. Spacák z husího peří je nejlepší, ale i ten má své „ale“. Péřový spacák vám zajistí dostatečný komfort, je navíc velice lehký, méně objemný, ale mnohem dražší než spacák z dutého vlákna. Když vám takový péřový spacák navlhne, jde jeho hřejivost rapidně dolů. V dnešní době však existují již takové voděodolné materiály, které riziko navlhnutí péřového spacáku eliminují na minimum (to byste museli lehnout do louže anebo důkladně promoknout).

6

Pokud jste se rozhodli pro péřový spacák, při jeho nákupu sledujte míru jeho naplnění. Tento údaj je označen značkou CUIN a představuje množství peří ve spacáku. Na výběr máte nejčastěji spacáky s náplní 600, 900 a 1200. Míra naplnění samozřejmě ovlivňuje cenu i celkový komfort. Ty levné (okolo 1000 korun), bývají nejméně plněné a obvykle jsou plněné dutým vláknem. Tyto spacáky si můžete koupit na občasné přespávání na chatu, kolo anebo hory. Pakliže však chcete skutečný komfort a chcete jej využívat nejen v létě, potřebujete spacáky tzv. tří sezónní (jejichž cena se pohybuje mezi 2500 – 3500 korun). Skvělý lehký péřák na tři sezóny vás vyjde na cca 4000 korun. Zimní spacák, který budete používat pouze občas a má náplň peří 600 -700 CUIN a nebo více (s 800 CUIN), vás vyjde přibližně na 8000 korun. Spacák do extrému, tedy teploty -20 stupňů Celsia bývá obvykle naplněn 1200 CUIN a stojí i víc, než 10 000 korun.

Při výběru spacáku samozřejmě nezapomeňte na hmotnost a skladnost. Pokud cestujete autem, není pak váha až tak důležitá.

Nepodceňujte životnost spacáků. Spacáky z dutého vlákna mají životnost maximálně 4 roky, zatímco péřové spacáky mnoho let.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat odšťavňovač
Zdravý životní styl je neustále v módě a k němu se pojí i zdravé návyky, mezi které patří pití čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Ta je bohatá na vita…
Jak vybrat krbové nářadí | rady
Jak vybrat krbové nářadí | rady. Krbové nářadí by mělo být nedílnou součástí nejen starých kamenných krbů, ale i moderních krbových kamen v moderních…
Jak vybrat kuchyňskou váhu
V žádné správné kuchyni nesmí chybět kuchyňská váha. Pouze s pomocí váhy můžeme správně odměřit ingredience potřebné k vytváření různých pokrmů. Stejn…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat remosku
Víte, že remoska je českým vynálezem? Tyto pečící trouby se staly fenoménem české kuchyně pro své vlastnosti, kterými jsou především universálnost pří…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.