Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat petrklíč

08. Březen 2020

Říká se jí primule, prvosenka nebo také petrklíč. Je známo, že petrklíč patří k poslům jara. I když petrklíče rozkvétají ve volné přírodě, lze je pěstovat i na zahradách, kde je pěstitelé pěstují pro jejich krásný květ. Petrklíč se však také pěstuje jako hrnková květina, kterou si lidé přináší domů v období okolo Velikonoc. Doma vám petrklíč pokvete od ledna po květen, pak ji můžete přenést na svou zahradu.

1

V domácích podmínkách petrklíč ze semene vypěstujete jen stěží. Výsev petrklíče je možný tam, kde je pařeniště a skleník. Proto si petrklíč do bytu kupte raději předpěstovaný, vyjde vás to na pár korun a máte to bez starostí.

2

Petrklíč je trvalka, kterou můžete pěstovat u obrub chodníku, na skalce, poblíž vodních ploch, ale také i v různých nádobách. Existuje mnoho kultivarů petrklíče a je jen na vás, jaký si vyberete. Ať už však pěstujete prvosenku na zahradě anebo uvnitř bytu, vždy potřebuje přímé světlo a polostín. Pozor, nesnáší úpal!

3

V případě vysazování petrklíčů do truhlíků anebo na zahradu, vyčkejte, až se rostlina aklimatizuje. Jinak řečeno, ven ji vysazujte, až je tepleji a noci již nejsou mrazivé.

4

Rostlinu petrklíče sázejte do humózní půdy, ideálně do rašeliny.

5

Aby vám petrklíč úspěšně doma kvetl, nedávejte jej poblíž radiátorů. Ideální teplota místnosti se pohybuje mezi 12–15 stupni.

6

Petrklíč zalévejte podle potřeby. Květina nesmí mít nikdy vyschnutý substrát. Zalévejte do misky, jinak by listy začaly uhnívat.

7

Aby se petrklíči dařilo, potřebuje velké vlhko, a proto do misky dejte kamínky, které vám vlhkost pomohou udržet.

8

Půdu u pěstovaného petrklíče kypřete a zbavujte plevele.

9

Květinu hnojte v době květu jednou za 14 dní roztokem organického hnojiva.

10

Rostlinu množte na jaře dělením, řízky a v případě, že máte skleník anebo pařeniště, tak i semeny.

Pro pěstování petrklíče na zahradě si vyberte mrazuvzdorné kultivary. Nemrazuvzdorné jsou určené pro domácí pěstování petrklíče třeba za oknem.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak pěstovat prvosenku
Prvosenku známe pod mnoha názvy: primule, petrklíč anebo dokonce také jako Svatou Petru. Prvosenka je jednou z nejoblíbenějších květin, které nás dop…
Jak zazimovat balkonové rostliny
Jak zazimovat balkonové rostliny | rady a tipy. Celé léto nám dělaly radost, a tak je nám líto balkonové rostliny vyhodit. Přemýšlíme nad tím, ja…
Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…
Jak pěstovat calatheu
Calathea a její pěstování. Calathea (kalatea) je pěstitelsky náročnější rostlina, ale výsledek se vyplatí. Je důležité calatheu se svými širokými list…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.