Přejít k hlavnímu obsahu

Jak darovat květiny | rady

13. Listopad 2023
Jak darovat květiny | rady

Jak darovat květiny | rady. Květiny jako pozornost udělají radost při každé příležitosti. Květiny darujeme při tradičních událostech, jako jsou například oslavy narozenin, promoce, MDŽ, den matek, oslavy výročí sňatku a mnoho jiných. Jsou i další situace, kdy je vhodné darovat květinu – třeba hostitelce při návštěvě. Květiny můžete věnovat i jen tak pro radost. Jak si poradit s výběrem a předat je podle etikety vám poradíme. Čtěte dále.

Jakou květinu vybrat

Květiny se mohou darovat ženě i muži. Kytice pro muže se váže jiným způsobem než pro ženu, vazba je většinou do výšky, jednoduchá a ze stejného druhu květin. Kytice pro ženu může být namíchaná z různých druhů a barev, jednodruhová a vázaná dokulata i do výšky. Dříve platilo, že pro starší ženy se vybíraly květy v tmavších barvách, avšak žádná pevně daná pravidla neexistují. I starším ročníkům se líbí moderní a extravagantní kytice, záleží na konkrétní osobě.

Nejoblíbenějšími a nejprodávanějšími květinami jsou celoročně růže. Nejméně oblíbené jsou červené karafiáty, které dodnes platí za symbol oslav MDŽ v minulosti. Je to škoda, protože karafiát se dobře kombinuje s jinými květy, má krásnou hřebíčkovou vůni a celkem dobrou trvanlivost. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli květinu, radost uděláte každou. Mladší ženy jsou prosty předsudků, můžete tedy vybírat z celého sortimentu řezaných květin. U starších dam doporučuji vynechat chryzantémy, zejména bílé, jež bývaly vnímány jako symbol smrti.

Jak darovat květiny | rady

Sudý nebo lichý počet

Pravidlo, že sudý počet květin se dává jen na hrob, neexistuje, je to jen pověra, kterou však starší ročníky mají zažitou. Údajně jedna květina je určena zemřelému a druhá Bohu, proto sudý počet, aby šla kytice rozdělit na stejné díly. Proto raději starším ženám věnujte květiny v lichém počtu. Chcete-li darovat pugét k životnímu jubileu, za každý rok dejte jednu květinu. Není to žádný prohřešek proti etiketě.

Řezané květiny nebo rostlinu v květináči

Ještě nedávno bylo nevhodné a dokonce neslušné darovat (místo řezaných květin) květinu v květináči. I toto se dnes toleruje, stále přibývá odpůrců „mrtvých“ květin a větší radost jim uděláte pěknou hrnkovou rostlinou, která vydrží mnoho let. Nezapomeňte květinu přesadit do ozdobného obalu na květináč.

Květiny předávejte vždy vybalené z papíru, odstraňte ho dřív, než se dostanete do blízkosti obdarovaného. Výjimkou jsou ozdobné papírové nebo celofánové manžety, jenž jsou součástí kytice.

Ve spolupráci s KvětinyExpres.cz

Jak darovat květiny | rady
Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zabalit láhev jako dárek | tipy
Jak zabalit láhev jako dárek | tipy
Jak zabalit láhev jako dárek | tipy. Jak zabalit láhev jako dárek? Je jedno k jaké příležitosti se rozhodnete darovat láhev, i její zabalení by mělo b…
Jak vyrobit dárkovou mašli | návod
Jak vyrobit dárkovou mašli | návod
Jak vyrobit dárkovou mašli | návod. Na co zbytečně utrácet spoustu peněz v papírnictvích za drahé stuhy, které se nám kolikrát ještě při stahování roz…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.