Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dávat dítěti kapesné

07. Leden 2020

Kdy dát dítěti první kapesné a jak by mělo být vysoké? To je otázka, kterou si dříve či pozdějí položí každý rodič. Kapesné je hodně důležité. Dítě se naučí hospodařit s penězi, zjistí, jaká je jejich hodnota a osvojí si postupně návyky, jak si na to, co se mu líbí, ušetřit.

Co je potřeba

finanční hotovost

1

Dávat kapesné hodně malému dítěti nemá prakticky žádný význam. Dokud se nenaučí počítat a nezíská první zkušenosti s nakupováním v přítomnosti rodičů, neplní to žádnou funkci. Obecně se má za to, aby první kapesné přišlo s nástupem do první, druhé třídy.  

2

Řada rodičů tápe v tom, kolik dítěti dávat a jak často. Pokud dostane dítě příliš málo, může ho to demotivovat. Zjistí, že si nic za tak málo peněz nekoupí a získá pokřivený pohled na hospodaření s penězi. Naopak částka hodně velkorysá nevede školáka k tomu, aby si uvědomil, že na dražší věci je nutné spořit. Ani v tomto případě kapesné nesplní svůj účel.

3

U menších dětí je lepší dávat kapesné jednou týdně. Jakmile se naučí s penězi nakládat, je dobré přejít k vyšší částce a k výplatě každých 14 dní nebo jednou za měsíc. Menší děti obvykle dostávají okolo 200 Kč na měsíc, starší školáci pak kapesné ve výši 500 Kč. Jde ale jen o velmi orientační údaj. Každá rodina je v jiné finanční situaci, navíc i děti v jedné rodině mají k penězům odlišný postoj. Proto je nutné přistupovat k tomu individuálně.

4

Kapesné je vynikající výchovný způsob, jak potomkovi zprostředkovat informaci o tom, co finančně dostupné je a co není. Teprve když na vlastní kůži pochopí, že k tomu, aby si dopřál třeba něco dražšího, je zapotřebí dočasné odříkání, pomůže mu to do budoucna. Rodiče také dítěti mnohem lépe vysvětlí, proč mu nemohou okamžitě dát to, co si přeje a po čem touží.

5

Jakmile dítě dostane kapesné, rodiče by mu rozhodně neměli říkat, jak má s penězi naložit. Naopak je důležité, aby byl školák už od začátku samostatný. Může se stát, že dívka či chlapec utratí celý obnos prakticky okamžitě. V takovém případě je dobré dítěti vysvětlit, jaké to má důsledky, ale neustupovat a žádné dodatečné peníze jim nedávat. Prostě si musí počkat na další kapesné.

  • Pokud je potomek na střední škole, je možné dávat mu více peněz a dohodnout se s ním, že si některé potřeby bude hradit sám. Získá tak větší rozhodovací pravomoce a pocit zodpovědnosti.
  • Přihlédněte k tomu, jak rozvětvená je vaše rodina. Pokud jste zvyklí se navzájem obdarovávat, dejte dítěti víc peněz, aby mu nějaké zbyly i poté, co koupí příbuzným malé dárečky.
  • Pokud dítě zlobí, netrestejte ho tím, že mu snížíte kapesné. Jeho výše by se neměla měnit v závislosti na chování dítěte.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na seznam svatebních darů
Váš velký den se blíží a začínáte řešit praktické záležitosti ohledně svatby? Začínají se vás přátelé a rodina vyptávat, jaké svatební dary by se vám…
Jak vyrobit divadlo z papíru (s dětmi)
Návod na svépomocnou výrobu papírového divadla nemá umělecké ani řemeslné ambice. Je to jen nápad, jak užitečně zabavit děti třeba v době prázdnin. Pa…
Jak ušetřit peníze při praní | tipy
Jak ušetřit peníze při praní | tipy. Snad v každé době lidé hledali všechny možné schůdné cesty jak ušetřit. Mnohdy se nám už zdá, že víc šetřit peníz…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.