Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ochránit batole před nástrahami v domácnosti

Kdo má doma malé zvídavé lezůně, pak ví, o čem je řeč. Batole sotva začne lézt a stavět se na vlastní nožky, chce prozkoumat vše kolem. Někteří rodiče zajistí jen to nejpotřebnější a nechají dítě, ať se otrká. Jiní úzkostlivě sledují každý jeho pohyb. Ať už patříte do první či druhé skupiny, nebo někam mezi, určitě se vyplatí učinit v domácnosti opatření chránící zdraví dítěte a zajištující váš klid. Jak tedy ochránit batole před nástrahami v domácnosti?

Co je potřeba

chrániče rohů
zámek na skříňku
zámek na lednici

1
Ostré rohy nábytku a stolů: Rohy lze olepit speciálními plastovými chráničemi se samolepkou. K dostání jsou např. v DM drogerii (4 ks za 50 Kč).
2
Skříňky s čistícími přípravky a chemikáliemi: Tyto skříňky je možné zajistit speciálními zámky, které se na skříňku nalepí. Máte-li možnost, přesuňte tyto přípravky do vyšších polic kam dítě nedosáhne. Obdobně je možné uzamknout i lednici či skříňku s odpadkovým košem, který je pro dítě velkým lákadlem. Zámky jsou k dostání také v DM drogerii (1 ks od 50 až 100 Kč)
3
Nízké poličky s keramikou, knihami apod.: Vše, co by dítě mohlo rozbít či pozřít, přesuňte do vyšších poloh.
4
Ubrusy a závěsy: Pozor také na ubrusy na stole, za které by dítě mohlo zatáhnout a svrhnout na sebe třeba nedělní oběd. I batole má nečekanou sílu. Není od věci zkontrolovat i pevnost uchycení různých závěsů a záclon.
5
Nádobí a hrnce: Zvykněte si pokládat hrníčky s čajem či kávou doprostřed stolu a při vaření posouvat hrnce a talíře co nejdál od okraje linky či stolu. Pozor také na madla hrnců, pro dítě je madlo při pohledu zdola určitě hodně zajímavé a rádo by ho prozkoumalo.
6
Zásuvky: Šuplíky s oblečením se snad uzamykat nemusí, vytahování věcí je dětská nikdy nekončící zábava. Zásuvky s drobnými či ostrými předměty a důležitými dokumenty je dobré uzamknout, zalepit nebo např. prostrčit madly nějakou tyčku.
7
Prevence úrazů elektrickým proudem: Všechny zásuvky zajistěte krytkou a přívodní šňůry dejte mimo dosah dětí. Pozor také na spotřebiče, jejichž šňůra visí dolů a za níž dítě může zatáhnout a spotřebič (např. žehličku) na sebe svrhnout. Důležité je také dětem vysvětlit, proč nesmějí nic strkat do zásuvky, natož na ni sahat mokrýma rukama.
8
Komody: Pohyblivé komody a skříňky lze zajistit proti převrhnutí připevněním ke stěně. Odstraňte z nich také težké a lákavé předměty.
9
Jedovaté rostliny, domácí mazlíčci: Zkontrolujte, zda náhodou nepěstujete doma jedovatou rostlinu či zda je váš oblíbený domácí mazlíček bezpečný pro vaše dítě.
10
Okna, schody: Pozor na otevřená okna a přistavěné židle či stoličky. Máte-li v domě schodiště, je možné jej oddělit speciálními vrátky.
11
Plastové tašky a obaly také odstraňte z dosahu dítěte.

Při komunikaci s dítětem je lepší volit slova jako: přestaň, dost, pojď ke mně apod., než např. "Nedělej to nebo se spálíš." Lidský mozek totiž neumí rozluštit předponu "ne" a slyší pouze "dělej to".

Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Jak čistit zlato | rady a tipy. Ať už máte doma zlaté prstýnky, řetízek nebo náušnice, pravděpodobně je budete potřebovat dříve či později vyčistit. E…
Plísně jsou velmi nepříjemným spolubydlícím, každý den s nimi lidé bojují, někdy i mnoho let a marně. Jsou místa, kde se lze plísní zbavit poměrně sna…
Obrázek není k dispozici
V žádné správné kuchyni nesmí chybět kuchyňská váha. Pouze s pomocí váhy můžeme správně odměřit ingredience potřebné k vytváření různých pokrmů. Stejn…
Při vaření pokrmů se těžko obejdeme bez zahušťovadel. Které pokrmy máme na mysli? Nejčastěji jsou to omáčky, polévky, luštěniny, zelenina i jiné kulin…