Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ochránit batole před nástrahami v domácnosti

Jak ochránit batole před nástrahami v domácnosti

Kdo má doma malé zvídavé lezůně, pak ví, o čem je řeč. Batole sotva začne lézt a stavět se na vlastní nožky, chce prozkoumat vše kolem. Někteří rodiče zajistí jen to nejpotřebnější a nechají dítě, ať se otrká. Jiní úzkostlivě sledují každý jeho pohyb. Ať už patříte do první či druhé skupiny, nebo někam mezi, určitě se vyplatí učinit v domácnosti opatření chránící zdraví dítěte a zajištující váš klid. Jak tedy ochránit batole před nástrahami v domácnosti?

Co je potřeba

chrániče rohů
zámek na skříňku
zámek na lednici

1

Ostré rohy nábytku a stolů: Rohy lze olepit speciálními plastovými chráničemi se samolepkou. K dostání jsou např. v DM drogerii (4 ks za 50 Kč).

2

Skříňky s čistícími přípravky a chemikáliemi: Tyto skříňky je možné zajistit speciálními zámky, které se na skříňku nalepí. Máte-li možnost, přesuňte tyto přípravky do vyšších polic kam dítě nedosáhne. Obdobně je možné uzamknout i lednici či skříňku s odpadkovým košem, který je pro dítě velkým lákadlem. Zámky jsou k dostání také v DM drogerii (1 ks od 50 až 100 Kč)

3

Nízké poličky s keramikou, knihami apod.: Vše, co by dítě mohlo rozbít či pozřít, přesuňte do vyšších poloh.

4

Ubrusy a závěsy: Pozor také na ubrusy na stole, za které by dítě mohlo zatáhnout a svrhnout na sebe třeba nedělní oběd. I batole má nečekanou sílu. Není od věci zkontrolovat i pevnost uchycení různých závěsů a záclon.

5

Nádobí a hrnce: Zvykněte si pokládat hrníčky s čajem či kávou doprostřed stolu a při vaření posouvat hrnce a talíře co nejdál od okraje linky či stolu. Pozor také na madla hrnců, pro dítě je madlo při pohledu zdola určitě hodně zajímavé a rádo by ho prozkoumalo.

6

Zásuvky: Šuplíky s oblečením se snad uzamykat nemusí, vytahování věcí je dětská nikdy nekončící zábava. Zásuvky s drobnými či ostrými předměty a důležitými dokumenty je dobré uzamknout, zalepit nebo např. prostrčit madly nějakou tyčku.

7

Prevence úrazů elektrickým proudem: Všechny zásuvky zajistěte krytkou a přívodní šňůry dejte mimo dosah dětí. Pozor také na spotřebiče, jejichž šňůra visí dolů a za níž dítě může zatáhnout a spotřebič (např. žehličku) na sebe svrhnout. Důležité je také dětem vysvětlit, proč nesmějí nic strkat do zásuvky, natož na ni sahat mokrýma rukama.

8

Komody: Pohyblivé komody a skříňky lze zajistit proti převrhnutí připevněním ke stěně. Odstraňte z nich také težké a lákavé předměty.

9

Jedovaté rostliny, domácí mazlíčci: Zkontrolujte, zda náhodou nepěstujete doma jedovatou rostlinu či zda je váš oblíbený domácí mazlíček bezpečný pro vaše dítě.

10

Okna, schody: Pozor na otevřená okna a přistavěné židle či stoličky. Máte-li v domě schodiště, je možné jej oddělit speciálními vrátky.

11

Plastové tašky a obaly také odstraňte z dosahu dítěte.

Tipy

Při komunikaci s dítětem je lepší volit slova jako: přestaň, dost, pojď ke mně apod., než např. "Nedělej to nebo se spálíš." Lidský mozek totiž neumí rozluštit předponu "ne" a slyší pouze "dělej to".

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit gel na praní
Jak si vyrobit gel na praní
Domácí prací gel jistě potěší každého, kdo chce ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Tento ekologicky šetrný prací prostředek z mýdla a prac…
Jak vybrat kvalitní fén
Jak vybrat kvalitní fén
Fén na vlasy je praktický. Pomůže vytvarovat dokonalý účes, usušit rychle vlasy, když někam spěcháte, nebo když nechcete riskovat nachlazení po hodinc…
Jak oživit kožený nábytek | rady
Jak oživit kožený nábytek | rady
Jak oživit kožený nábytek | rady. Máte doma nebo na chalupě koženou sedací soupravu, je pohodlná, dobře zapadá do interiéru,ale vadí vám, že je na ní…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.