Jak odstranit zápach nohou a co nám vlastně říká?
Stává se vám, že přijdete na návštěvu k rodičům, bratrovi nebo třeba přítelkyni a oni vás hned po přivítání pošlou omýt si nohy, nebo vás vybízí k lepší hygieně? Možná jste naopak ti, kteří musí často trpět zápach nohou vašeho dospívajícího syna, otce, nebo třeba ženy. V jistých situacích se může tento zápach ještě zvětšovat a sílit, což jej činí skutečně nesnesitelným. Teď v teplých měsících jej pozorujeme ještě častěji… Jak jej řešit a co nám dává zápach nohou najevo?
Zápach nohou zvaný „bromodóza“
Pro laické označení zapáchajících nohou mají lékaři odborné označení BROMODÓZA. Někdy se s ním může setkat každý z nás, ovšem u některých z nás se může potíž prohloubit a pak jím doslova trpíme. Věděli jste, že nadměrně zapáchající nohy trápí i kolem 16 % dospělé populace? Je nefér, že je zpravidla podezíráme z toho, že si nohy myjí nepravidelně nebo nedbale. Často to tak ale není. Naštěstí existují řešení, jak tento nepříjemný problém odstranit a bez obav se moci vydat na návštěvu ke komukoli, ať už je léto nebo zima.
Proč mi smrdí nohy?
Nejčastěji může za zapáchající nohy kombinace několika faktorů. Jde o teplo, vlhko, které je nohám zajištěno např. v neprodyšné obuvi, ale v létě i v lehkých teniskách, které jsou ale uzavřené a nohy se v nich potí. Tady vzniká výborné prostředí pro množení se bakterií. Pak vůbec nezáleží na tom, kolikrát za den si budete nohy mýt. Můžete je sprchovat 3x denně, což není zdravé, a přesto, nebo právě proto… budou vaše nohy smrdět.
Na chodidlech máme asi 250 000 potních žláz, které denně vydají na cca 500 ml potu. Žijí zde bakterie a k zápachu dochází při jejich přemnožení. Tyto bakterie tvoří podobné plyny, jako ty, které vznikají při výrobě sýrů. I proto tento zápach podobně přirovnáváme.
Dalším důvodem, proč nohy smrdí, jsou plísňové infekce.
Kdo trpí zápachem nohou nejčastěji?
Kvůli hormonálním změnám zapáchají nohy často dospívajícím a těhotným ženám. Dalšími osobami s potížemi tohoto charakteru jsou lidé nosící jedny uzavřené boty.
Jak se bránit zápachu nohou?
Nejde jen o pečlivé mytí, ale také o dokonalé vysušení nohou a prostoru mezi prsty. Výborně působí i jemné antibakteriální mýdla či antiseptické roztoky. Nahraďte tlusté ponožky nebo hřejivé papuče za vzdušnější varianty. Máte-li boty, ve kterých vám nohy víc zapáchají, nenoste je. Zřejmě jsou vyrobené z nekvalitních materiálů.
Ponožky volte vždy bavlněné, kvalitní. Vyhýbejte se jak levným botám ze syntetiky, tak levným syntetickým ponožkám a punčochám. I když moderní „plastové“ boty a silonky působí dobře, nejsou pro zdraví nohou dobré. Nekvalitní boty nahraďte poctivými koženými, nebo vzdušnými s otvory, plátěnými… Pomoci vám může i změna vložky v botě. Dnes už jsou vložky antibakteriální, které seženete např. v kvalitních prodejnách i lékárnách s obuví.
Jako antibakteriální koupel použijte např. ocet a vodu v poměru 1 : 2. Nohy v roztoku nechte asi 15 minut. Není ale vhodná pro nohy se škrábanci, ránami nebo vředy.
Diskuze k článku