Přejít k hlavnímu obsahu

Jak opravit poškozené kovové předměty | rady

Jak opravit poškozené kovové předměty | rady. Opravy kovových předmětů mohou být náročné, tedy práce pro oborníky a někdy dokonce odevzdané druhotné suroviny. Drobné poškozeniny jsme však celkem sami schopni dobře zvládnout. Dnes k tomu máme moderní pomocníky, různé čistící a ochranné prostředky na kovy dokáží zahladit různá malá potlučení a i poškrábání. Pravidelným leštěním můžeme odstranit počátky probíhající koroze a udržet lesk. Poradíme si i s menšími promáčklinami v mědi, cínu nebo dutých mosazných předmětech. Drahé zboží ze stříbra a zlata je lepší dát do péče odborníků ve zlatnictví.

Co je potřeba

epoxidové lepidlo
leštěnka na kov
pilníčky
brusné papíry
leštící pasty
lakový benzín
kladívko
dřevěné kopyto

1

1. Pokud se v povrchu kovových předmětů objeví prasklinky a dírky, opravíme je epoxidovými či akrylovými lepidly. Jako plnidlo můžeme použít kovové piliny, například práškový bronz, oprava se tak stane ještě méně viditelná.

2. Drobné poškrábání můžeme opravit silnějšími vrstvami leštěnky. V případě větší již musíme vzít pilníček a brusné papíry či plátna, je potřeba materiál odbrousit na úroveň prasklin. Je potřeba povrch rozleštit, aby byla oprava co nejméně viditelná. Můžeme použít brusnou pastu na kov, pastu z plavené křídy, denaturovaného lihu a parafínu. S pastou se pracuje tak, že ji naneseme na proužek látky, kterou si obtočíme kolem prstu a leštíme krouživými pohyby. Předmět omyjeme a případně pokračujeme v leštění.

3. Na větší poškozeniny mědi a mosazi použijeme smirkový papír navlhčený olejem. Pozor, na měkký cín se nikdy hrubší a hrubé brousící prostředky nepoužívají. Obdobně také ne na bronz s patinou.

4. Jestliže máme stříbrné předměty s nějakými škrábanci, odstraníme je pastou ze zlatnické červeně a denaturovaného lihu, kterou můžeme zakoupit v obchodě se šperky.

5. Díry a praskliny v litině se mohou zatmelit epoxidovým tmelem. Ten se připravuje tak, že epoxidové lepidlo smícháme s práškem kovu. Směs se dá dále zahustit přidáním kaolinu.

6. Díry v tenkých materiálech se při opravě podkládají modelářskou hlínou. Po nanesení tmel necháme přes noc zaschnout a pak přebrousíme jemným smirkovým papírem. 7. Pro důkladnější zamaskování oprav se hodí kovová pasta na barvení obrazových rámů, kterou lze koupit v obchodech s malířskými potřebami. Ta se nanáší pomocí špičky prstu nebo štětcem, pak pastu ale zředíme lakovým benzinem.

8. Promáčklá místa větších rozměrů necháme odborníkům, s menšími si poradíme sami. Vyrobíme si dřevěné kopyto odpovídající tvaru vnitřku předmětu. Pak ho upneme do svěráku a jemně tlačíme na poškozené místo, až se povrch vyrovná. Místo jemně obrousíme leštící červení, plavenou křídou a poté vyleštíme.

9. Duté předměty s promáčklým plochým dnem postavíme na tvrdou desku. Má-li nádoba tvarované dno, zhotovíme podložku k jeho podepření. Svrchu pak tlučeme opatrně kladivem do dřevěného hranolku, až dno vyrovnáme.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak v domácnosti vrtat do zdí | rady
Jak v domácnosti vrtat do zdí | rady. Vrtání do zdí je jedním z prvních oříšků, který řeší většina lidí po nastěhování do nového bytu nebo domu. Pokud…
Jak vybrat domácí vodováhu | rady
Jak vybrat domácí vodováhu | rady. Vodováha je často potřebná nejen pro kutily, ale pro každého, kdo v domácnosti aktivně rekonstruuje, montuje nebo r…
Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.