Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat batáty | rady

Jak pěstovat batáty | rady. Batáty jsou vlastně obří sladké brambory. Vzhledem skutečně brambory připomínají, ale jsou daleko větší. Batáty pocházejí z tropických oblastí Ameriky, kde dorůstají výhony této poléhavé rostliny až pětimetrové délky. Květy jsou zbarveny bíle, růžově až purpurově a jsou velmi podobné ozdobným svlačcům. Hlízy batátů váží obvykle od půl kilogramu až do 5 kg a mají různé protáhlé tvary. Slupka batátů je bílá, nažloutlá, hnědá až fialová. Vařené batáty mají jemnou nasládlou chuť. Skutečnou lahůdkou jsou batáty pečené podávané se zakysanou smetanou.

1

Pěstovat batáty v našich podmínkách není nic obtížného, neboť tyto rostliny mají velkou přizpůsobivost v různých zeměpisných oblastech. V každém případě však vyžadují slunnou polohu stanoviště a hlubokou hlinitopísčitou půdu bohatou na organické látky. Dobře snášejí přísušky.

2

Pokud se rozhodnete pro pěstování batátů na své užitkové zahradě, pořiďte si sazenice předpěstované v květináčích ze zakoupené hlízy s vegetačními očky. Na zahradu je můžete vysazovat až po skončení chladných květnových dnů, tedy po „ledových mužích“.

3

Sazenice batátů se sází hluboko do dobře prohřáté půdy a stejně jako u brambor se vytvoří známé hrůbky. Batáty dobře snášejí i sucho, ovšem pro lepší výnosy je v suchém období dobrá mírná závlaha. Jelikož jde o poléhavou rostlinu, vyplatí se její vyvazování.

4

Sklizeň batátů probíhá až po zaschnutí lodyh, nejčastěji to bývá v září či počátkem října. Důležité je dávat pozor, aby se hlízy při sklizni nepoškodily.

5

Pokud máte k dispozici suchý a chladný sklep, který je dobře větraný, vydrží takto uskladněné hlízy asi tři týdny. Pro jarní výsadbu se hodí malé hlízy, které uložíme do bedny s pískem nebo rašelinou.

Pusťte se do pěstování batátů i vy. Je prokázáno, že batáty jsou velmi výživné a mají o polovinu vyšší nutriční hodnotu než brambory. Vedle škrobu obsahují ještě vlákninu a vitaminy A, B a C.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat brambory | rady
Jak pěstovat brambory | rady. Brambory jsou v současnosti naší nejoblíbenější přílohou, pěstování brambor je proto víc než praktické. Je škoda, že v p…
Jak střídat plodiny na zahradě
Jak střídat plodiny na zahradě | rady a tipy. Jistě každý z nás někdy zaslechl alespoň zmínku o tom, že plodiny na zahradě je třeba střídat. Dnes…
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro…
Jak zpracovat úrodu dýně Hokkaidó
Dýně Hokkaidó patří mezi velmi oblíbené odrůdy dýně, neboť má jednak všestranné využití v kuchyni, ale také měkkou slupku, která se nemusí loupat…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.