Přejít k hlavnímu obsahu

Jak upéct batátové hranolky, aby vždycky křupaly

Batátové hranolky jsou zdravější a chutnější varianta klasických hranolek z brambor. Jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály a navíc si je příprava batátů doma vyloženě snadná. Ale jak udělat batáty, aby byly vždycky křupavé a lahodné?

V tomto článku vám prozradíme osvědčené tipy a triky, jak upéct batátové hranolky, které budou křupavé zvenčí a měkké uvnitř. Dozvíte se, jak dlouho péct batáty.

Ale než se k nim dostaneme, zastavme se u ceny batátů. Mnoho lidí odrazuje jejich vyšší cena, což je ovšem velká škoda. Zde nám dovolte jednu šikovnou vychytávku: hlídejte si ceny batátů v online letácích potravinových řetězců. Budete překvapeni, za jaké ceny se dají batáty pořídit ve slevových akcích.

Jak na vždycky křupavé batátové hranolky

Jak vařit batáty, na to se možná vůbec není nutné ptát. Více kouzlení se od kuchařů vyžaduje., když přijde na pečení batátů. Doporučujeme následující postup:

 1. Vyberte si správné batáty: Pro křupavé hranolky je nejlepší použít batáty s pevnější dužinou a nízkým obsahem vody, jako jsou odrůdy Beauregard, Garnet nebo Jewel.
 2. Nakrájejte hranolky na stejnou velikost: To zajistí rovnoměrné vaření. Ideální tloušťka hranolek je 1 cm.
 3. Namočte hranolky do studené vody: To pomůže odstranit přebytečný škrob, který by jinak způsobil lepkavost.
 4. Usušte hranolky: Hranolky důkladně osušte papírovou utěrkou, aby se na nich olej při pečení nepřilepil.
 5. Olejujte s mírou: Nepoužívejte příliš mnoho oleje, jinak budou hranolky mastné. Stačí je lehce potřít olejem pomocí štětce nebo je pokapat olivovým olejem ve spreji.
 6. Batáty v troubě pečte při vysoké teplotě: Hranolky pečte v předehřáté troubě na 200 °C po dobu 20-25 minut, dokud nebudou zlatavě hnědé a křupavé.
 7. Nepřetěžujte plech: Hranolky na plech rozprostřete v jedné vrstvě, aby se během pečení nepřekrývaly.
 8. Otočte je v polovině pečení: To zajistí rovnoměrné propečení.
 9. Ochutnejte a dolaďte: Hranolky před podáváním ochutnejte a podle chuti je osolte, případně posypte solí s bylinkami.

Tipy pro extra chuť

 • Před pečením můžete batátové hranolky okořenit bylinkami a kořením, jako je sušený rozmarýn, tymián, oregano, paprika nebo chilli.
 • Do oleje můžete přidat stroužek česneku pro pikantní chuť.
 • Po upečení můžete hranolky posypat strouhaným parmezánem nebo fetou.

Batátové hranolky jsou zdravá alternativa klasických hranolek, která nabídne sladší a plnější chuť. Ale co když vás přece jen přemůže touha po hranolkách bramborových? Pak tu pro vás máme návod Jak na domácí bramborové hranolky. A jestli máte zahrádku, mohlo by vás ještě zajímat Jak pěstovat batáty, abyste k vaření batátů měli i vlastní zdroje.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

bramboráky
Jak připravit bramboráky v troubě?
Máte rádi bramboráky, ale odrazuje vás mastnota spojená se smažením na pánvi? Pak vyzkoušejte bramboráky připravené v troubě jednoduše na plechu,…
Jak připravit Boží milosti | recept
Jak připravit boží milosti | recept
Jak připravit boží milosti | recept. Boží milosti jsou staré obřadní pečivo, které se peklo o masopustu, svatbách, Velikonocích nebo Vánocích. Receptu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.