Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat bylinky na zahradě

25. Srpen 2019
Jak pěstovat bylinky na zahradě

Bylinkou je rostlina, kterou můžete využít v kuchyni nebo k léčebným účelům. Je velmi praktické pěstovat bylinky v zahradě, protože nejenže krásně voní a zdobí zahradu svými květy, ale navíc jsou multifunkčně použitelné. Čerstvými bylinkami aromaticky ochutíte i obyčejné jídlo, můžete si z nich připravit čaj nebo s ním léčit různé nemoci. Ale některé bylinky (např. heřmánek, máta, měsíček, květy černého bezu) mohou sloužit i ke zkrášlení vlasů, kůže apod. Jak je tedy pěstovat?

1

kde je pěstovat

Bylinky nejsou náročné na pěstování. Nesázejte je do hlubokého stínu nebo do vlhkého prostředí, jinak ale závisí volba místa pro bylinky čistě na vás. Způsobů, jak bylinky nasázet, je také řada. Jednou z možností je tvorba speciální bylinkové zahrádky, kam si budete chodit pro své zázračné rostliny. Umístění všech bylinek na jedno místo je vhodné i z hlediska vůně, která je pak intenzivnější. Můžete si se zahrádkou vyhrát a nasázet různé druhy bylinek tak, aby barvou, tvarem listů nebo výškou zajímavě kontrastovaly. Není to ale jen jediná možnost, jak bylinky v zahradě umístit. Další možností je přidat bylinky do zeleninové zahrady a pěstovat je spolu se zeleninou na záhonech. Pěknou variantou je i nasázení bylinek do nádob a rozmístění nádob po zahradě nebo terase. Bylinky můžete ale pěstovat i na vyvýšených záhonech.

2

jaké druhy bylinek pěstovat?

Na zahradě vám porostou bylinky jako je pažitka, kopr, křen, pelyněk pravý, estragon, měsíček, kmín, římský heřmánek, koriandr, římský kmín, fenykl, vavřín, levandule, meduňka, máta klasnatá, bazalka, dobromysl, petržel, rozmarýn, šalvěj, tymián, zázvor a další. Záleží samozřejmě na tom, na jaké účely hodláte bylinky používat a které z nich budete opravdu potřebovat. Vyhledejte si více informací o jednotlivých bylinkách a podle toho se pro některé z nich rozhodněte.

3

jak o ně pečovat?

Většina bylinek se obejde bez přehnané péče. Na jaře nebo v létě rostliny seřezávejte a jejich listy, květy nebo jiné části používejte. Vyžadují zalévání a hnojení v období růstu. Pokud nechcete sbírat semena, odstraňujte u bylinek odkvetlé květy, aby se zbytek rostliny nevysiloval zráním semen. U většiny stačí zaříznout květy zahradnickým nožem nebo nůžkami. Lepší je prořezávat (prostřihovat) málo a častěji. Na zimu nechte na rostlinách staré sechlé listy, protože budou rostlinu přes zimu chránit před mrazem a větrem.

4

jak sklízet

Sklízejte za teplého, suchého počasí, kdy jsou rostliny rozkvetlé. Otrhávejte vnější listy, abyste podpořili růst nových listů uprostřed. Semena se sklízí tak, že se ořeže celé květenství na konci léta nebo na podzim, když už začínají hnědnout a opadávat.

5

jak sušit

Sušit můžete bylinky více způsoby. Jednou z možností je jejich pověšení na teplé a tmavé místo. Natrhané rostliny svažte do svazků a pověste květy dolů na teplém, suchém a tmavém místě. Jakmile jsou bylinky suché, nalamte je do tmavé sklenice nebo jiné tmavé uzavíratelné nádoby a uskladněte je.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Jak pěstovat majoránku ze semen
Jak pěstovat majoránku ze semen
Jak pěstovat majoránku ze semen | rady a tipy. Pěstování bylinek je dávná tradice, jejíž kořeny sahají až do řecké a římské antiky. O klášterní zahrad…
Jak uchovat zelené bylinky na zimu
Jak uchovat zelené bylinky na zimu
Uchovávání bylinek | způsoby. Bylinky z dovozu jsou na trhu k dostání celoročně. Cena je vysoká a chuť a vůně mnohdy neodpovídá tomu, na co jsme zvykl…
Jak pěstovat koriandr
Jak pěstovat koriandr
Pro pěstování koriandru využijeme záhon na zahrádce i nádobu na okenním parapetu. Pěstování koriandru je snadné, výsledkem našeho pěstitelského úsilí…
Jak založit bylinkový záhon | postup
Jak založit bylinkový záhon | postup
Jak založit bylinkový záhon | postup. V březnu je potřeba rozdělovat trsy vytrvalých kořenových zelenin, tudíž i pažitky. Tu můžeme i vysít. Dále seje…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.