Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat gloxinie

Jak pěstovat gloxinie

Gloxinie a její pěstování. Gloxinie je krásná pokojová, ale i balkónová květina původem z Brazílie. Rostlina gloxinie má velké listy, které vynikají sametově hladkým povrchem, a nad nimiž rostou na krátkých stopkách květy. Gloxinie má květy velké, zvonkovitého tvaru a nejrůznějších barevných variacích. Květy bývají nejčastěji bílé, červené, růžové, fialové, ale i v dalších barvách. Podívejme se společně na postup vhodného pěstování gloxinie krok za krokem.

1

Gloxinie je hlízovitou rostlinou, jejíž listy na podzim usychají a kořeny odumírají. Na rozdíl od jiných hrnkových květin se ovšem mohou uchovávat i do dalšího roku. Což je jedna z výhod pěstování gloxinie.

2

Po odkvětu gloxinie zežloutne a zatáhne se do hlízy, která by se měla vyjmout z květináče, důkladně očistit a zasadit do čerstvého substrátu nebo písku, aby byla ukryta minimálně dva cm pod povrchem.

3

V zimě se gloxinie nesmí zalévat. Květináč s rostlinou se uloží do chladné a temné místnosti o teplotě vzduchu kolem 10°C. V lednu až únoru se přemístí do teplejší místnosti a začnou se mírně zalévat.

4

Po objevení prvních výhonků se hlízy musí přesadit do nové zeminy. Nejlepším substrátem je směs listovky, rašeliny a písku v poměru 3:1:5.

5

Pro pěstování gloxinie se nejlépe hodí mělké a široké květináče, ve kterém je hlíza zakryta maximálně jedním cm zeminy a její vršek je úplně odkrytý.

6

Nejlépe prospívají gloxinie na oknech, která směřují na sever a kde mají dostatek rozptýleného světla. Nesnášejí přímé sluneční záření. V období růstu a květu vyžadují tyto květiny vlhký vzduch, ale nesnášejí vodu na listech a květech.

7

Množení gloxinií proveďte semeny, listovými řízky nebo dělením hlízy. Je nutné pravidelné mírné zavlažování a teplota kolem 20°C. První výhonky gloxinie se objevují již po dvou týdnech.

8

V období od dubna do srpna je dobré pravidelné prihnojování alespoň jednou za týden. Gloxiniím škodí mšice, roztoče, háďátka a třásněnky, proti kterým se prodávají různé postřiky.

9

V průběhu léta se odkvetlé květy odstraňujte, zrovna tak zaschlé listy.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se správně starat o túje | rady
Jak se správně starat o túje | rady
Jak se správně starat o túje | rady. Nejčastěji se u nás túje vysazují do řad jako živé ploty, jelikož jsou po celý rok stále zelené, rychle rostou a…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.