Přejít k hlavnímu obsahu

Jak porozumět dítěti s ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou

04. Listopad 2014

Klíčovými znaky ADHD u dětí jsou hyperaktivita, nedostatečná schopnost soustředění a impulzivnost. Vzorce chování asi u poloviny postižených dětí v dospělosti vymizí, u části dětí tyto symptomy zůstávají, i když dítě roste a dospívá, často zůstávají nezměněné.

1

Někdy se nám zdají všechny děti hyperaktivní, neboť úroveň jejich pohybové aktivity je výrazná. Ale to nic neznamená, jak dítě roste, se pohybová aktivita snižuje. Diagnóza dítěte s ADHD je mnohem složitější, než jmenované symptomy (hyperaktivita, nesoustředění a impulzivnost) a chování, kdy se dítě nedovede na napomínání zklidnit,vyrušuje, nemá rádo udržování pořádku a určitý řád, nedovede se na nic soustředit, je neklidné, nerozhodné, zapomnětlivé, ztrácí sebekontrolu. Tyto děti mají většinou nižší práh frustrace.

2

Už jste jako rodiče vyzkoušeli možné i nemožné, střídali jste odměny a tresty, ale vše se míjí účinkem, máloco zabere? Dítě slibuje, ale je stále stejně neposlušné, ve školce a ve škole neposedí v klidu, je nepořádné, nenosí úkoly, tvrdí, že žádné nemá, ruší, nedává při vyučování pozor.
I když dítě v hloubi duše touží dělat vám radost, nedaří se mu to. Nezapomínejte dítě pochválit, i když se mu nepovede vše úplně dobře, nebo když úkol dokončí. Dítě přirozeně touží po našem souhlasu a přijetí.

3

Děti většinou nedělají to, co bychom očekávaly, ale na to, co kontrolujeme, to si pak dají větší pozor. Děti s poruchou pozornosti skutečně musejí vědět, že je stále kontrolujete. Jejich úkoly, i plnění povinností doma - úklid hraček, ustlání svojí postele, úklid osobních věcí, udržovat pořádek ve skříni a podobně.

4

Snažte se dítěti udělovat pokyny v pokud možno klidné náladě. Nenadávejte, nezlobte se, že už jste to několikrát říkali, dítě vás prostě nevnímalo. Pokyny zopakujte normálním tónem. Dítě si poradí s úkoly, když netrvají dlouho. Nevydrží se delší dobu soustředit, potřebuje pohyb. A právě pohyb napomůže mozku, aby se soustředil na další práci. Pohyb v místnosti je někdy problém, ale je možné si třeba "zaskákat panáka", nebo zahrát "škatulata, hýbejte se".

5

Dítě s poruchou pozornosti by mělo mít co nejvíce organizovanou činnost. Děti stejně jako my, dospělí, dělají nejradši to, co ji přináší potěšení. Když se k zadané práci pro dítě zařadí něco zábavného, bude mít motivaci k další práci nebo činnosti, kterou musí splnit. Zábava je sice motivuje k aktivitě a ke splnění povinností, ale tyto děti potřebují stanovit pevné hranice a během zábavy se musí usměrňovat. Pevnost neznamená velkou přísnost, znamená to jen, že zábava nesmí přerůst v chaos.

6

Děti s poruchou pozornosti nenávidí všechno, co je nudné, tak je udržujte více v pohybu. Pohyb a zpěv upevňují zadanou aktivitu a proces. Starší děti budou rády uklízet při své oblíbené muzice nebo písničce. Pomozte jim vytvořit z povinnosti trochu zábavy a jejich přístup k činnostem bude trochu zodpovědnější.

7

Vnímání vlastní osoby má u dětí sáhodlouhé důsledky. Pokud se vidí úspěšné, tak se na úspěch také vyladí. Všichni jsme vlastně takoví, za jaké se považujeme. Naše děti potřebují vědět, že jsou individuality a že jejich nápady a zájmy jsou pro nás důležité. Je trochu chybou nás, rodičů, když se soustředíme jen na optimalizaci chování dítěte a zapomeneme vidět v každém dítěti jedinečnou osobnost.

8

Diagnóza ADHD nevylučuje, že se jedná o děti šikovné, manuálně zručné, tvořivé, dosahují vynikajících výsledků v určitém oboru a aktivitách.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak poznat slepé střevo
Akutní zánět slepého střeva je nepředvidatelné břišní onemocnění, které může postiženého ohrozit na životě. Příznaky slepého střeva by pacient neměl v…
Jak na černý kašel
Pertusi - dávivý (černý) kašel je onemocnění dýchacího systému. Jedná se o vysoce nakažlivou kapénkovou infekci, kterou způsobuje bakterie Bordetella…
Jak bojovat proti anorexii | rady
Jak bojovat proti anorexii | rady. Anorexie je psychická porucha příjmu potravy. Společně s bulimií patří k nejznámějším onemocněním tohoto typu. Obje…
Jak předejít kinetóze
Žaludek jako na vodě, nevolnosti a pocit na umření. I tyto příznaky patří k takzvané kinetóze, což je nemoc z pohybu. Trápí nás, když jedeme na dovole…
Jak zlepšit spánek | rady a tipy
Jak zlepšit spánek | rady a tipy. Stále více dospělých trpí poruchami spánku. Potíže s usínáním, časté buzení, neklidný spánek, děsivé sny a noční bdě…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.