Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit příčky rodinného domu | rady

Jak postavit příčky rodinného domu | rady. Je rozdíl, zda budete stavět příčky v průběhu vlastní stavby anebo dodatečně třeba již v hotovém a zabydleném rodinném domě. Dále záleží na tom, z čeho budete chtít vnitřní příčky stavět, a zda chcete vnitřní příčky budovat navždy, nebo jen na přechodnou dobu.

1

1. Podle technických podmínek si můžete vybrat stavební materiál cihly, ytong, beton, sádrokarton, sádrovláknité desky nebo i jiný materiál.

2. Musíte znát pevnost podlahy, a jaký materiál unese. Dále je třeba vědět, jak silná by příčka měla být, aby splnila svůj účel, jaké jsou ceny a jak náročná práce to bude.

3. Cihlové příčky jsou nejpevnější a vydrží stejně dlouho jako celý dům. Na trhu jsou například pálené keramické příčkovky, příčkové cihelné bloky na pero a drážku, zvukově izolační zdivo aj. Zděná příčka má ale nevýhodu v tom, že pomalu vysychá a při omítání se nadělá spousta nepořádku.

4. Příčkovky z ytongu, neboli pórobetonu tepelně izolují a jejich stavbu zvládnete sami, neboť jsou přesné a na sebe se lepí tenkou vrstvou malty. Ytong je lehčí než cihla a lépe se s ním pracuje. Můžete ho seříznout na potřebný i nepravidelný tvar, snadno se do něj vrtá či vysekávají otvory.

5. Do dřevostaveb se hodí sádrovláknité desky, které vylepší požární odolnost a zvukovou izolaci.

6. Populární je v poslední době sádrokarton. Jde o suché variabilní stavění příček, které zvládne i amatér. Můžete pomocí sádrokartonových desek rychle vyřešit oddělení jednotlivých částí interiéru rodinného domu a navíc vyřešit ukrytí například rozvodů elektro, vody a dalších sítí, nebo interiérového osvětlení.

7. Podobným materiálem jsou desky od společnosti Knauf.

8. Montáž sádrokartonových desek i desek Knauf je podobná. Do podlahy a stropu se připevní UW a CW profily a do takto připravené konstrukce pak upevníte desky, jejichž povrchová úprava je na vás.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybírat střešní okna | rady
Jak vybírat střešní okna | rady. Střešní okna jsou moderními doplňky, které by měly být součástí všech staveb, kde je požadavkem správné prosvětlení p…
Jak pokládat linoleum | rady
Jak pokládat linoleum | rady. Povrchových úprav podlah je nepřeberné množství, náročné a jednoduché, drahé i laciné, ale vždy by měly být kvalitn…
Jak zabezpečit rodinný dům | rady
Jak zabezpečit rodinný dům | rady. Rodinné domy jsou symbolem šťastného bydlení, ovšem i to může být snadno ohroženo. Zabezpečení rodinných domů řeší…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.