Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postupovat při nákupu nového auta

25. Březen 2014

Až si vyberete značku nového auta, navštivte několik prodejců a porovnejte si ceny, slevy a jiné výhody včetně cen za servis. Dejte pozor na modely z prvního roku výroby, které mohou trpět počátečními vadami. Vyplatí se rovněž dívat se po akcích a slevách automobilek a jejich prodejců. Ušetřit můžete při koupi předváděcího auta či auta vystaveného v salónu, případně i zakoupením auta v jiné zemi Evropské unie. Samotná koupě nového auta začíná prvním a základním krokem, jímž je uzavření kupní smlouvy. Jejím podepsáním, zaplacením kupní ceny a předáním vozidla přecházejí na kupujícího veškerá vlastnická práva i povinnosti k autu. Co dál?

1

Uzavření povinného ručení co nejdříve po koupi, ideálně již zároveň s koupí nového auta, abyste měli jistotu pojištění již při výjezdu z brány prodejce.

2

Velice výhodné a praktické je havarijní pojištění pro případ poškození vozidla v důsledku dopravní nehody či poškození neopatrným zajížděním do garáže apod.

3

Nové dosud neregistrované vozidlo musíte přihlásit do registru vozidel, který je veden obecními úřady s rozšířenou působností. Pro přihlášení vozidla budete potřebovat tyto dokumenty:
- vyplněnou přihlášku k registraci vozidla
- originál velkého technického průkazu
- kupní smlouvu nebo fakturu potvrzující koupi vozidla
- originál zelené karty, která nyní slouží jako jediný doklad o platnosti povinného ručení
- průkaz totožnosti, kterým je u fyzické osoby občanský průkaz a u podnikatele živnostenský list, koncesní listina, osvědčení k výkonu činnosti apd. a u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku, zástupce, který není uveden v OR pak plnou moc od statutárního orgánu a vlastní občanský průkaz
- doklad o zaplacení správního poplatku

4

Pokud zakoupíte auto v některé zemi EU a dovezete je do ČR, neplatíte clo, ale daň z přidané hodnoty. Pak už je postup při přihlašování vozidla do registru vozidel totožný, jako v případě koupení nového vozidla v Česku.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nakupovat v autobazaru | rady
Jak nakupovat v autobazaru | rady. Mít automobil už dnes není jen otázkou společenské prestiže, často je vůz nezbytný pro váš osobní i pracovní život.…
Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.