Co je potřeba

operační systém Linux Ubuntu 9.04

1
Obrázek není k dispozici

Po instalaci systému je prvním krokem přihlášení do systému. Tento krok je podobný většině jiných operačních systémů. Jednoduše napíšeme své přihlašovací jméno a heslo, které jsme si vybrali během instalace.

2
Obrázek není k dispozici

Nyní jsme se dostali do našeho pracovního prostředí, tzv. desktopu. Základní věc, kterou se Linux liší od svých konkurentů je, že pracovní prostředí je tvořeno více plochami. Uživatel si v nastavení může vybrat zda chce jednu, dvě či více ploch. Tímto způsobem je ovšem práce v Linuxu hodně zjednodušena a okna si navzájem nepřekáží.

3
Obrázek není k dispozici

Další velkou výhodou Linuxu je jeho obsah hned po instalaci. Zatímco např. Windows obsahuje pouze základní software, v němž jsou pouze programy, jež jsou součástí OS, Linux obsahuje již plný servis, začínající kancelářským balíkem Open Office či webovým prohlížečem až po různé druhy přehrávačů nebo programů pro úpravu fotografií.

4
Obrázek není k dispozici

Instalaci dalšího softwaru lze provést dvěma způsoby, příkazem a instalací z balíku. Přikloníme se k jednoduššímu způsobu, instalací z balíku. Jedná se o balíky určené přímo pro instalaci. Lze je najít kliknutím na tlačítko Aplikace a pokračovat tlačítkem Přidat/Odstranit... . Zde můžeme najít většinu softwaru, který Linux podporuje a nemusíme ho proto složitě vyhledávat na internetu.

5

Zbytek prostředí je velmi intuitivní, je velmi snadné na vše přijít a právě proto je Linux tak oblíbený. Každý uživatel si přijde na své a vše se velmi rychle naučí.

Tipy

Zkoušejte v nastavení co se dá, tímto způsobem totiž přijdete na řadu možností, které se Vám mohou líbit. Pokud se dostanete do části, kde můžete změnit systém, systém Vás okamžitě upozorní, takže se nemusíte bát, že by jste nechtěně něco změnili.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
1
Average: 1 (1 vote)