Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postupovat při výběru půjčky, abyste zbytečně nepřeplatili?

12. Duben 2022
Jak postupovat při výběru půjčky, abyste zbytečně nepřeplatili?

V životě mohou nastat situace, kdy se úvěr nabízí jako jediné řešení. Nejčastěji si peníze půjčujeme kvůli rekonstrukci bydlení nebo při nákupu auta či vybavení domácnosti. Náš rozpočet by to ale do budoucna nemělo příliš zatížit. Pojďme se podívat na několik tipů, jak při výběru úvěru postupovat a na co si dát pozor.

Pečlivé srovnání nabídek

Pro začátek doporučujeme online porovnání půjček, kde si podle zvolených parametrů vyberete tu nejlepší. Záleží hlavně na tom, jestli preferujete bankovní nebo nebankovní půjčku, jakou částku potřebujete a kdy ji budete schopni splatit. Přes internet si potom úvěr můžete rovnou i sjednat, což vám ušetří spoustu času.

Výběr konkrétního poskytovatele

Pokud nedáte dopustit na bankovní instituce, máme pro vás dobrou zprávu. Konkurence je velká, a tak i v bance můžete získat úvěr poměrně výhodně. Na druhou stranu ale není třeba se obávat nebankovních poskytovatelů půjček – dnes totiž musí mít platnou licenci České národní banky, aby mohli činnost vykonávat. Pokud ji nemůžete dohledat, raději se poohlédněte jinde.

Dalším ukazatelem spolehlivosti je přehledný popis podmínek na webových stránkách firmy. Chybné a neúplné údaje o úrocích a dalších poplatcích by vás mohly vyjít draho. V případě pochybností hodně napoví také recenze a hodnocení daného poskytovatele ostatními zákazníky.

1

Úroková sazba i RPSN

Mnoho poskytovatelů spoléhá na to, že klienty naláká na nízkou úrokovou sazbu a o dalších poplatcích se už nezmiňuje. Kromě úroku byste si tak měli hlídat i RPSN. Jde o roční procentní sazbu nákladů, která zahrnuje veškeré výdaje spojené s půjčkou, například poplatky za zprostředkování úvěru, vedení účtu, převody peněz apod. Zde už jsou počty jednoduché. Čím nižší RPSN je, tím výhodněji si půjčíte.

2

Předčasné splacení i poplatky z prodlení

I když s tím dopředu nepočítáte, může se stát, že budete chtít úvěr splatit dříve. Zjistěte si tedy předem, jaké jsou podmínky a kolik byste zaplatili navíc. Podle současné legislativy to může být maximálně 0,5 až 1 % z celkové částky, podle toho, jestli do splacení zbývá méně nebo více než rok – pokud více, počítá se s vyšší sazbou. Chystá se ale novela zákona, která počítá s vyššími poplatky.

Méně příjemné je řešit neschopnost splácet. Pro tento případ si raději sjednejte pojištění a důkladně si prostudujte smluvní podmínky vybraného poskytovatele. Jinak by vás totiž mohly zaskočit různé výjimky, na které se pojištění nevztahuje.

3

Sloučení a refinancování půjček

Pokud splácíte větší množství úvěrů, může pro vás být výhodná jejich konsolidace (sloučení). Pozor si dejte hlavně na to, abyste neplatili poplatky dvěma poskytovatelům najednou. Druhou možností je refinancování, tedy převod úvěru k jiné instituci, kde budete mít lepší podmínky. Většinou se tím prodlouží také doba splácení a některé měsíční splátky budete moci odložit.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Návod na to, jak získat půjčku
Návod na to, jak získat půjčku
Získat půjčku není tak problematickým úkonem, jak se zprvu může zdát. Nebankovní půjčka nebo online půjčka a její vyřízení pro vás může být procházkou…
osoby s notebookem
Budou banky zlevňovat půjčky?
Česká národní banka by mohla zřejmě již na konci roku nebo se začátkem roku 2024 začít snižovat svoji základní úrokovou sazbu. To by se propsalo i do…
Co je to Paysafecard
Co je to Paysafecard
Paysafecard je druhem platební metody, kterou je možné používat na online obchodech a dalších službách, které zpracovávají tento typ mobilní platební…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.