Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat kozáky a křemenáče | atlas hub

Kozáci a křemenáče patří mezi hřibovité houby. Jsou to dobré houby, vhodné k všestrannému použití. Rostou převážně v listnatých lesích, podél lesních cest, na hrázích rybníků. Pojďme si představit kozáky a křemenáče. Jak je poznat?

Diskuze k článku

Přidat komentář

houbař (neověřeno) | Ne, 09/16/2018 - 22:55

Když už se článek honosí názvem "Jak poznat kozáky a křemenáče" a tváří se jako osvěta, pak by v něm jednak měla být použita správná jména hub, a také by k jednotlivým položkám měly být přiřazené fotky odpovídající prezentovaným druhům, nikoliv fotky druhů jiných.

Mirka K. | Po, 09/17/2018 - 08:56

Děkuji za příspěvek v diskusi. Fotografie jsou přiřazeny správně, pouze fotografie č.2, křemenáč osikový, je neostrá, takže Vám možná přijde nesprávná. Jména jsou uvedena správně, záleží na tom, jak starý atlas hub používáte.

houbař (neověřeno) | Po, 09/24/2018 - 21:56

Vážená paní,
změnit text článku a pak suverénně tvrdit, že vše v něm uvedené je správně, je tak trochu chucpe. Původně jste totiž měla u 4. položky uveden chybný název křemenáč bílý, nikoliv (nyní již opravený) správný název křemenáč bělostný.
Co se týká obrazové dokumentace k jednotlivým druhům, ta se bohužel nápravy nedočkala, a přes Vaše přesvědčení, že veškeré fotky jsou přiřazeny správně, ve skutečnosti tomu tak není:
1. kozák březový - zde se dá souhlasit
2. křemenáč osikový - problém není ani tak v tom, že by fotka byla neostrá, ale hlavně se jedná o typické plodnice křemenáče březového (pokud tedy nepočítám tu jednu malou plodnici kozáka s hnědým kloboukem uprostřed vyfocené skupinky)
3. křemenáč březový - plodnice křemenáče smrkového
4. křemenáč bělostný - plodnice buď kozáka bílého, nebo světlé (albinotické) variety kozáka šedohnědého
5. kozák dubový - plodnice křemenáče osikového

Hezký večer přeji.

Mirka K. | Út, 09/25/2018 - 09:09

Dobrý den, děkuji za názor. Máte pravdu, měla jsem uvést, že název jsem opravila. Kozák dubový - foto je staženo z fotobanky, porovnáním v různých atlasech jsem nabyla dojmu, že je správné. Co se týká ostatních, je vidět, že se vyznáte, ale nevím, jestli máte pravdu. V každém případě se pokusím nahradit fotografie letošními nálezy. Pokud máte nějakou připomínku, pište na jakodmaminky@gmail.com. Ráda odpovím, diskuse zde na stránkách nemůže být tak podrobná.

Další zajímavé články

Jak na sběr hub | atlas hub
Češi a vůbec východní Slované jsou národem houbařů. V houbové sezóně jsou lesy okupovány spoustou milovníků hub a houbaření. Stránky časopisů a denníh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.