Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přenocovat v přírodě a neporušit zákony

04. Srpen 2018

Výlety, cestování a pobyt v přírodě k létu a prázdninám neodmyslitelně patří. Mnozí jistě někdy spali ve stanu, ať už jako děti na vlastní zahradě, později na dovolené v kempu či ve volné přírodě. Někteří mají zkušenosti i s tábořením nebo spaním „pod širákem“. Víte však, jak takové nocování upravují naše zákony? Kde je v České republice povoleno tábořit, a kde za stanování hrozí pokuta?

1

Na začátek se podrobněji podíváme na jednotlivé pojmy, které s přenocováním souvisí. „Táboření“ je oficiálním pojmem používaným legislativou rozumí se jím souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojený s přenocováním, a to obvykle ve stanech. Dalším pojmem je nocování nebo také bivakování, které však v naší legislativě přímo definováno není. Podle nového výkladu zákona bivakování vyjadřuje přenocování pod širákem za sníženého komfortu bez použití přístřešku, bez rozdělání ohně a bez zanechání jakýchkoli odpadků v místě přenocování. 

2

Jak je to tedy s českými zákony, když budu chtít venku tábořit? Podle ústavy platí, že občanům je dovoleno vše, co není zakázáno. Mezi zákony upravující táboření v přírodě patří zejména zákon o ochraně přírody a krajiny, dále pak lesní zákon. Na soukromých pozemcích je táboření možné pouze s povolením (alespoň ústním) majitele. Lesní zákon zakazuje táboření v lesích a 50 m od jejich okrajů mimo vyhrazená místa. Dle zákona ochraně přírody a krajiny je zakázáno tábořit a rozdělávat ohně mimo vyhrazená místa v národních parcích i chráněných krajinných oblastech. Problematiku táboření ve volné krajině mimo zvláště chráněná území tento zákon neupravuje.

3

Bivakování, které díky prohlášení Ministerstva životního prostředí není považováno za táboření, je povoleno na převážné většině území České republiky. V lesích je bivakování dovoleno v rámci běžného práva vstupovat do lesa (užívání lesa), pokud je les nebo jeho část běžně přístupný veřejnosti, a to bez ohledu na vlastnictví. Ve zvláště chráněných územích je bivakování povoleno, není-li doslovně výjimečně uvedeno jako přímá poškozující činnost v rámci bližších ochranných podmínek daného území. V terénu, kde je zakázán volný pohyb veřejnosti mimo turistické značené trasy, lze tedy teoreticky bivakovat pouze na značené cestě. Ve volné krajině je bivakování povolené v rámci volného přístupu do krajiny při respektování vlastnických práv k pozemkům.

4

Pro ty, kdo by rádi přespali v chráněném území mimo kempy ve stanu či pod celtou (tedy ne pod širákem), jsou postupně zřizována tzv. nocoviště. Průkopníkem v této oblasti je Národní park a Chráněná krajinná oblast Šumava. Dobrou zprávou pro všechny milovníky přírody, bushcraftu či trampingu potom je, že jednodenní nocování se obecně toleruje a obvykle se řeší spíše individuálně (domluvou na místě) a to především díky „kauze Hyťha“. Martin Hyťha (Děti Země) na podzim roku 2007 podal demonstrativní žádost o výjimku, aby mohl legálně „bivakovat“ v chráněných územích. 

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Mef
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Dovolena 2021: kam vyrazit za teplem?
Ne všechny oblíbené destinace utlumily svůj cestovní ruch. Zatímco některé země vás pustí přes hranice s podmínkou následné čtrnáctidenní karantény, j…
Jak převážet oblečení bezpečně?
Někdo si cestování užívá, jiný by ho nejradši celé prospal a vzbudil se až v cílové destinaci. Jestliže nevlastníte soukromý tryskáč, vlak nebo dodávk…
Jak se vyznat na letišti
Pro někoho je pohyb na letišti naprostá rutina, protože je zvyklý létat často. Ten, kdo zatím letadlem neletěl, často neví, co ho vlastně čeká. V…
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu | rady a tipy. Dlouhé cesty, zejména v letních měsících, kdy míříme na dovolenou, bývají úmorné. Zejména když cestujem…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.