Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o morče

02. Červen 2021
Jak se starat o morče

Morče se stalo velice oblíbeným domácím společníkem. Pokud se jej chystáte pořídit i vy, měli byste si ujasnit a rozmyslet několik věcí. Morčata jsou totiž společenská zvířata, kterým se musí věnovat dostatek času. Péče o ně také nebývá nejlehčí, počítejte s častým vyměňováním podestýlky, krmením či občasnou návštěvou u veterináře.

1

Po přivezení dejte nové morčátko do předem připravené klece a nechte ho v klidu. Zvířátko je ze začátku velmi vyplašené a na nové prostředí si musí zvyknout.

2

Později na něj zkuste tiše mluvit, ale snažte se ho nelekat. Nabídněte mu nějakou pochoutku, ať si zvykne na vaši přítomnost.

3

Morčata se dají snadno ochočit a naučit mnoha věcem. Lákejte ho na jeho nejmilejší pochoutku. Morčátko můžete i nechat proběhnout po místnosti (pozor ovšem na koberec - skvrny od jeho moči se špatně čistí; morčatům se do něj také mohou zasekávat drápky).

4

Bydlení

Klec pro morče by měla být alespoň 60 x 30 cm velká a vzdušná. K podestýlce se nejčastěji využívají hobliny, seno anebo speciální kukuřičná či dřevěná podestýlka. Je možné používat i kočičí podestýlku, vše záleží na tom, co bude morčátku a vám nejvíce vyhovovat. Do klece můžete přidat domeček a větvičku z ovocného stromu, která bude dobrá na péči o zuby.

5

Krmivo

Nejpřirozenějším krmivem pro morčata je tráva, popřípadě seno. Dále se krmí směsí obilovin, která se snadno sežene ve zverimexu. Jako doplněk (nebo za odměnu) můžete morčeti dát ovoce a zeleninu, ztvrdlé pečivo je dobré na zuby. Nezapomínejte na dostatek vody.

6

Morčata často línají a je tedy potřeba je kartáčovat. Pokud máte dlouhosrsté morče, je nejlepší jej pročesávat 1 x denně nebo alespoň obden.

7

Morčátko potřebuje častou společnost. Je-li příliš samo, může se trápit. Pokud tedy víte, že nebudete moci dělat morčeti dostatečnou společnost, kupte si dvě. Nejlépe si mezi sebou rozumějí dvě samičky.

Klíčová slova: péče zvíře morče krmení
Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady
Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady
Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady. Dnes mít porcelánové nádobí či jako nápojovou soupravu není nic neobvyklého, ale v minulosti to bylo nejpřepy…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak pečovat o myčku nádobí | rady
Jak pečovat o myčku nádobí | rady
Jak pečovat o myčku nádobí | rady. Myčka nádobí je dnes neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně jak v restauracích, tak i v domácnostech. Jde o elekt…
Jak se zbavit berušek v bytě | návod
Jak se zbavit berušek v bytě | návod
Jak se zbavit berušek v bytě | návod. Střední Evropa zažívá invazi nepůvodního druhu – slunéčka východního, které se rádo obzvlášť během slunečných po…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.