Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o morče

02. Červen 2021

Morče se stalo velice oblíbeným domácím společníkem. Pokud se jej chystáte pořídit i vy, měli byste si ujasnit a rozmyslet několik věcí. Morčata jsou totiž společenská zvířata, kterým se musí věnovat dostatek času. Péče o ně také nebývá nejlehčí, počítejte s častým vyměňováním podestýlky, krmením či občasnou návštěvou u veterináře.

1

Po přivezení dejte nové morčátko do předem připravené klece a nechte ho v klidu. Zvířátko je ze začátku velmi vyplašené a na nové prostředí si musí zvyknout.

2

Později na něj zkuste tiše mluvit, ale snažte se ho nelekat. Nabídněte mu nějakou pochoutku, ať si zvykne na vaši přítomnost.

3

Morčata se dají snadno ochočit a naučit mnoha věcem. Lákejte ho na jeho nejmilejší pochoutku. Morčátko můžete i nechat proběhnout po místnosti (pozor ovšem na koberec - skvrny od jeho moči se špatně čistí; morčatům se do něj také mohou zasekávat drápky).

4

Bydlení

Klec pro morče by měla být alespoň 60 x 30 cm velká a vzdušná. K podestýlce se nejčastěji využívají hobliny, seno anebo speciální kukuřičná či dřevěná podestýlka. Je možné používat i kočičí podestýlku, vše záleží na tom, co bude morčátku a vám nejvíce vyhovovat. Do klece můžete přidat domeček a větvičku z ovocného stromu, která bude dobrá na péči o zuby.

5

Krmivo

Nejpřirozenějším krmivem pro morčata je tráva, popřípadě seno. Dále se krmí směsí obilovin, která se snadno sežene ve zverimexu. Jako doplněk (nebo za odměnu) můžete morčeti dát ovoce a zeleninu, ztvrdlé pečivo je dobré na zuby. Nezapomínejte na dostatek vody.

6

Morčata často línají a je tedy potřeba je kartáčovat. Pokud máte dlouhosrsté morče, je nejlepší jej pročesávat 1 x denně nebo alespoň obden.

7

Morčátko potřebuje častou společnost. Je-li příliš samo, může se trápit. Pokud tedy víte, že nebudete moci dělat morčeti dostatečnou společnost, kupte si dvě. Nejlépe si mezi sebou rozumějí dvě samičky.

Klíčová slova: péče zvíře morče krmení
Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak správně uskladnit jablka | rady
Jak správně uskladnit jablka | rady. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalit…
Jak poznat druhy jedlých dýní
Dýně se stále častěji stávají součástí naší kuchyně. I vy jste jistě zaznamenali celou řadu dýňových receptů včetně dýňových krémových polévek, dýňový…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.