Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně otevírat sekt | tipy

Jak správně otevírat sekt | tipy

Jak správně otevírat sekt | tipy. Sekt a dokonce i šampaňské patří ke každé výjimečné události. Nejde tu o množství, ale o obřad, který je s otvíráním sektu spojen. Předem zavrhněte kozácký způsob, kdy se hrdlo uráží šavlí. Obřad otevírání sektu je spojen i s údržbou nápoje, takže nejde jen o to koupit v obchoďáku lahev sektu, přinést ji domů a otevřít. To by z vás francouzští gurmeti neměli radost. Při otevírání sektu musíme myslet v první řadě na bezpečnost, vystřelený špunt může zejména poranit oko, dokonce jsou případy, kdy o něj nějaký nedočkavec i náhodný divák přišel. Ani rozbitý lustr hostitele nebo majitele hotelu moc nepotěší.

1

1. Sekt by měl být správně vychlazený, to znamená teplotu 4 až 5° C. K té by sekt měl dojít ležením alespoň dva dny před konzumací, nesnažte se proto sekt urychleně chladit v mrazáku. Pokud nemáme možnost víno před otevřením nechat v chladničce, použijeme speciální chladicí nádobu na led, ve které sekt udržíme ve správné teplotě.

2. Při otevírání si musíme uvědomit několik věcí. Sekt je živý organismus, proto velmi opatrně. Nejprve se odstraní krycí fólie neboli kapsle. Mělo by to jít jen prsty.

3. Zátka je držena v hrdle lahve agrafou, což je drátěný košíček s plechovou opěrkou. V dolní části na prstenci drátu je smyčka, kterým otáčíme a tak obepínající kolečko uvolníme. Dejte ale pozor, zátku již nic nedrží, a tak často sama již v této fázi vystřelí, držte ji velmi pevně.

4. Uchopíme pevně korek a pomalu otáčíme lahví, zase pozor, ne korkem. Měli bychom cítit, že nám tlak v láhvi nadzvedává zátku, takže pomalu, pomalu ji uvolníme z hrdla a lahev je otevřená. Chybou by bylo, kdyby nám špunt vyletěl u ruky do stropu nebo se ozvala výrazná rána. Nesmíme si vzít za vzor vítěze F1, kteří na stupních vítězů stříkají šampaňským po všech lidech v blízkosti. Takže je ostudou, když i jen část vína vyletí z lahve ven, ale je pravda, že i při správném otevření je nutno spěchat a mít připravené skleničky. Preventivně můžete pro pevnější uchop použít plátěný ubrousek, se kterým se lépe orosená lahev drží. Lahev se při otevíráni má držet v úhlu 45° a mířit s ní do volného prostoru.

5. Podle pravidel servírování ve vyšší společnosti nebo při nejvýznamnějších událostech se sekt nalévá pouze do tzv. fléten. To jsou vysoké a úzké poháry na nožičce s dýnkem. V naší společnosti se ještě používají široké šampusky, ve kterých víno ale rychle zteplá a ztratí vůně.

6. A že vám chybí jahody? Tak ty se skutečně k sektu používají, ale ne k suchému. A ještě jedna rada, použijte jahody zralé, voňavé a nepříliš tvrdé a nezmrazené, ty nazelenalé ze skleníků efekt přinesou jen malý.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat dobré víno | tipy
Jak poznat dobré víno | tipy
Jak poznat dobré víno | tipy. Vinařství má v Čechách a na Moravě dlouholetou tradici. Nabídka obchodů je stále bohatší i díky dovozu vín ze zahraničí.…
Jak poznat kvalitní burčák | tipy
Jak poznat kvalitní burčák | tipy
Jak poznat kvalitní burčák | tipy. S vinobraním se na pultech obchodů, nebo při různých poutích a slavnostech, objevuje burčák. Jde o částečně zkvašen…
Jak poznat druhy jedlých dýní
Jak poznat druhy jedlých dýní
Dýně se stále častěji stávají součástí naší kuchyně. I vy jste jistě zaznamenali celou řadu dýňových receptů včetně dýňových krémových polévek, dýňový…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.