Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyhnout rizikům podnikání | rady a tipy

13. Únor 2023
Jak se vyhnout rizikům podnikání | rady a tipy

Jak se vyhnout rizikům podnikání | rady a tipy. Podnikání je stále pro řadu lidí synonymem snadného zbohatnutí a samostatnosti. Pokud máte dobrý nápad a peníze na rozjezd, nic vám nebrání, abyste pracovali sami na sebe a dělali, co vás baví. I když se ale daří dobře, nemusí to být napořád. Někdy stačí i menší výkyv a vaše skvělá pozice na trhu se zachvěje. Jak odhadnout včas rizika a jak se jim vyhnout?

Co je potřeba

  • energie
  • trpělivost,
  • znalost trhu
  • pracovitost
  • finanční gramotnost
1

Máte náskok? Fajn, ale konkurenci nepodceňujte!

Otestujte si, jak to vypadá s konkurencí. Může se stát, že začínáte a máte prakticky výsadní postavení v oboru. Pak se objeví konkurence. Jakmile nezareagujete včas (inovace, snížení nákladů, lepší cena, atd.), o tyto výhody můžete přijít.

Nedívejte se jen na to, co děláte vy, ale také co dělají ostatní. Kdo ztratí kontakt s realitou, riskuje, že na to doplatí.

Než si půjčíte peníze, pečlivě zmapujte situaci. Nejde jen o to, zda budete moci úvěr splácet. Na lopatky by vás mohlo položit třeba to, že špatně odhadnete, co lidé chtějí, co budou výhledově potřebovat a za co jsou ochotni zaplatit. Nestačí dělat jen to, co umíte, ale to, o co je zájem. Při rozjezdu podnikání vám to možná vycházelo, ale okolnosti se mění. Proto to znovu zrevidujte, než zažádáte v bance nebo u přátel o peníze.

2

Zamyslete se nad tím, jestli nemůžete získávat materiál a suroviny levněji. Možná se vám zdá, že vaši obchodní partneři jsou spolehliví, ale průběžně zjišťujte, kdo by je případně zastoupil. Nebudete ztrácet čas a půdu pod nohama, pokud najednou někdo z řetězce dodavatelů nečekaně vypadne. Raději se na to připravte.

Hýčkejte si své zákazníky, ale nenechte se ukolébat a hledejte nové, další příležitosti. Pokud je to možné, vytvořte tak široké portfolio výrobků a služeb, abyste mohli přesunout těžiště vašeho podnikání v případě, že nějaký významný odběratel spolupráci ukončí. Mít jen jednoho, dva klienty, i když jde o velké a bohaté zákazníky, je riskantní.

3

Vzdělávejte se, učte se. Asi máte pocit, že nestíháte a chybí vám na to čas. Ale nesázejte vše na jednu kartu. Nikdo neumí odhadnout, co bude za dvacet, třicet let. Možná vás okolnosti donutí změnit váš život do té míry, že se budete muset ve svém podnikání přeorientovat. Není vyloučeno, že to, co dnes považujete za svoji zálibu, vás bude jednou živit.

Naučte se odpočívat, jinak vyhoříte. Zdraví máme jenom jedno. Zvolněte, i když se vám daří a bojíte se, že byste kvůli pravidelné relaxaci mohli přijít o zajímavé zakázky. Jakmile onemocníte, ztratíte svoji výkonnost a v návaznosti na to se vaše bilance může dramaticky zhoršit.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vklad společníka | rady
Jak na vklad společníka | rady
Jak na vklad společníka | rady. Aby mohla obchodní společnost vzniknout, fungovat a prosperovat, musíte do ní nejdříve investovat. Může se jednat o ně…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.