Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyznat v anglických zkratkách pro pletení

28. Červen 2019

Umíte nahodit a uplést hladce a obrace? Pokud neplánujete žádné složité vzory a modely, tak si nejspíš vystačíte. Jestliže ale hledáte na internetu nějaký zajímavý návod, často narazíte na to, že obsahuje anglické zkratky.

Zatímco české „hl“, „obr“, „nah“ napovídá, co máme s přízí udělat, u postupu v angličtině to už tak jednoduché není. Jak se v tom zorientovat?

1

Je dobré si některé klíčové pojmy zautomatizovat, např. rub se označuje jako ws, líc jako rs, nahodit je CO, naopak BO znamená uzavřít. Pro oko se používá zkratka st, pro přidání inc. 

Hladce má přidělenou zkratku K, pro obrace se vžilo písmeno P.

 

2

Pro složitější úkony (splétání, rozplétání, přetahování ok, atd.) existují speciální zkratky a není těžké dohledat na webu webové stránky, kde najdete vysvětlivky a převodník.

3

Tyto zkratky vycházejí nejčastěji z anglických ekvivalentů, které známe z českého jazyka. Angličtináři mají výhodu, neboť mohou některé logicky odvodit. Zkratky se jim také budou nejspíš lépe pamatovat.

4

Pokud pracujete se složitějším návodem, doporučujeme postup vytisknout a u zkratek, které si nepamatujete nebo je nepoužíváte tak často, si poznamenat jejich český překlad.

5

Nebo je možné pořídit si sešit, který bude sloužit jako slovníček zkratek a pojmů v anglickém jazyce. V něm si pak dohledáte, co zrovna potřebujete. Kdo chce, může si vytvořit ve wordu dokument a dle potřeby si zkratky vytisknout.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.