Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit smutnic | rady a tipy

Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při zalití květináče vylétají z hlíny. Většinou si smutnice přineseme nevědomky domů z obchodu, kde jsme si koupili novou rostlinu. Přesněji řečeno, tímto způsobem se k nám dostanou larvy. A právě ty v době svého růstu škodí rostlinám, protože ničí jejich kořenový bal. Jak se tedy smutnic zbavit?

Diskuze k článku

Přidat komentář

Jiří Němec (neověřeno) | Čt, 09/05/2019 - 14:55

Pro všechny diskutující -

Křemičitý písek sice tak nějak funguje, ale rozhodně se nedá říct že je vždy použitelný - viz substrát pro orchideje. Navíc je dost drahý a nemají ho ve všech obchodech.

Na mezinárodních diskuzních fórech jsem našel toto z mého pohledu mnohem elegantnější řešení 3% PEROXID VODÍKU SMÍCHANÝ V POMĚRU 1:4. (1 díl peroxidu na 4 díly vody). Touto směsí zalejte vyschlý substrát ve kterém se s mutnice (a hlavně jejich larvy) nacházejí.Peroxid spolehlivě zahubí nejen larvy ale i plísně, ve kterých si smutnice libuje (ne nadarmo se smutničím v angličtině říká "fungus gnat".

Při větším výskytu doporučuji provést několik opakovaných zásahů s odstupem 3 dnů ve kterých přerušíte rozmnožovací cyklus těchto mrch. Dospělce můžete postupně pochytat na žluté lepící destičky, jinak samozřejmě po čase sami hynou.

Jinak, peroxid vodíku není v této koncentraci 0,7% absolutně škodlivý a je to rozhodně lepší řešení než všechny ty 2+1 hnojivo-pesticidy, které mi nepomohly.

maty (neověřeno) | Po, 11/15/2021 - 10:11

Zajímavý způsob jak se zbavit smutnic jsou hlístice, miniaturní "červíci". Pohybují se v půdě a čichem aktivně vyhledávají larvy smutnic. Ty napadají přes dýchací nebo trávicí ústrojí. Napadený jedinec do několika dní uhyne. V uhynulém těle larvy se množí další hlístice a za cca 2 až 3 týdny vznikne nová generace hlístic. Přikládám odkaz na to, kde se dají tyto hlístice koupit.

https://www.pasti.cz/nemaplus-nemastar/

Další zajímavé články

Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Jak se zbavit berušek v bytě | návod
Jak se zbavit berušek v bytě | návod. Střední Evropa zažívá invazi nepůvodního druhu – slunéčka východního, které se rádo obzvlášť během slunečných po…
Jak pěstovat a zpracovat chřest
Jak pěstovat a zpracovat chřest | rady a tipy. Sezóna chřestu začíná v polovině dubna, pokud si však chcete vypěstovat chřest doma, úrody se dočk…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.