Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si přivydělat na mateřské | rady

16. Říjen 2019

Jak si přivydělat na mateřské | rady. Mateřství patří ke šťastnému období v životě každí ženy. S příchodem mateřství se však razantně sníží příjmy. Výpadek v rozpočtu můžete dorovnat tím, že si na mateřské přivyděláte. Jak na to vám poradí následující řádky.

1

Mateřská

Mateřská je dávka, která se vyplácí po dobu 28 týdnů. Vyplácí se od doby odchodu ze zaměstnání, tedy ještě ke konci těhotenství, a poté i po porodu. Mateřská je dávka, která se vypočítáva ze základu mzdy (průměrují se příjmy za uplynulých 12 měsíců). Když je žena na mateřské, je to obdobný případ, jako by byla na nemocenské. V tomto období tedy nemůže pracovat na dohodu o provedení práce nebo pracovní smlouvu.

2

Rodičovská dovolená

Jakmile skončí mateřská, nastupuje žena na rodičovskou dovolenou. Výše rodičovského příspěvku závisí na době, po kterou jej matka (může i otec) pobírá. Rodičovská dovolená může trvat 2, 3 max. 4 roky. Během rodičovské dovolené si může žena přivydělat jak na dohodu o provedení práce nebo na pracovní smlouvu, výše výdělku není omezena.

3

Kdy můžete práci vykonávat

Zejména si ujasněte, kdy zvládnete při péči o dítě práci. Zda v průběhu dne, nebo spíše k večeru či v nočních hodinách.

4

Práce z domu nebo v terénu?

Můžete si najít práci z pohodlí domova nebo můžete docházet za klasickou brigádou ven. V tomto případě si zajistěte hlídání pro své dítě. Čerpání rodičovského příspěvku je podmíněno tím, že dítě do dvou let věku nebude umístěno v jeslích (maximálně po dobu 5 kalendářních dnů v měsíci) a ve školce nebude více než 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci.

5

Práce z domova

Z pohodlí domova můžete vyzkoušet:

- práce na počítači (psaní článků, administrativa)

- doučování (dětí, studentů SŠ, případně VŠ), záleží jen na úrovni Vašich znalostí

- výuka hry na hudební nástroj

- hlídání dětí (můžete hlídat ještě další dítě nebo děti ženám, které chodí do zaměstnání)

- fotografování (prodej fotografií do tuzemských i zahraničních fotobank)

- kosmetické služby (nehtová modeláž)

- případně můžete zkusit dělat účetnictví (máte-li vzdělání a praxi v oboru)

6

Brigáda

Pokud máte zajištěno hlídání dítěte, pak vám nic nebrání v tom, abyste zkusili klasickou brigádu. Práci hledejte a vybírejte ze spolehlivých zdrojů:

www.jobs.cz

www.prace.cz

www.grafton.cz

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.