Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vyřídit půjčku

17. Březen 2011

Dostali jste se do tíživé životní situace a potřebujete půjčit peníze? Nebo jste se rozhodli investovat do domu nebo auta, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Vyřídit si půjčku je jednoduché, ovšem předem si ujasněte, jak a kam vypůjčené peníze investujete.

Co je potřeba

získat přehled na českém trhu
kalkulačka

1

Půjčka bez rizika? Kdepak

Držte se zásady, že věc nebo služba, kterou si za úvěr pořídíte, by měla mít delší životnost, než je splatnost úvěru. Při porušení tohoto pravidla se pro vás může úvěr stát nechtěnou záteží, pokud budete nově pořízený mobil splácet čtyři roky, a vám ale po dvou letech vypoví službu, budete muset si pořídit nový a hledat další finanční výpomoc. Navíc budete splácet peníze za zboží, které už dávno nevlastníte, což může být skličující. Nevěřte tomu, že existuje půjčka bez rizika. Kdyby tomu tak bylo, nestoupal by v České republice počet lidí, kteří se dostávají do splátkové neschopnosti. Že se vám to nemůže stát? To si říkali i současní dlužníci.

2

Jak začít? Využijte konkurence. Nevěřte akčním nabídkám!

Silná konkurence, výhodnější podmínky pro zákazníky. Prověřte si důkladně nabídky všech bankovních i nebankovních půjček. Můžete tak například zjistit, že akční nabídka, kdy vám banka nabízí k úvěru peníze „zdarma“, které nemusíte splácet, není až tolik výhodná, jak se prvně zdá. Má totiž mnohem vyšší úrok, než vedle stojící půjčka, a peníze, které dostanete „zdarma“, stejně zaplatíte bance na úrocích. Úrokové sazby půjček se pohybují od 10 do 17 procent, což jsou poměrně velké rozdíly a v důsledku i nemalé peníze, které „vyhodíte z okna“.

3

Bankovní, nebo nebankovní půjčku?

Pokud máte zřízený běžný či jiný účet, pak by měly vaše první kroky mířit právě do vaší banky. Obvykle platí, že pro zlepšení vztahů se zákazníkem banka nabídne výhodnější úvěr. Navíc mnohdy nepotřebujete dokládat svůj příjem. Podle objemu vašich peněžních transakcí na účtu vám je bankovní poradce schopen okamžitě říct, kolik peněz vám půjčí. Nebankovní půjčky jsou určené především problémovým zákazníkům, kteří mají vysoké dluhy nebo záznam v rejstříku dlužníků. Podmínky jsou však podobné těm bankovním.

4

Kolik si můžu půjčit? A kolik si mám půjčit?

Osobní úvěry se pohybují od několika tisíc do šesti set až sedmi set tisíc korun. Samozřejmě s ručitelem získáte vyšší částky. Avšak jedna rada nad zlato. Pokud si potřebujete půjčit peníze a víte, že za měsíc či dva jste schopni peníze vrátit, pak raději požádejte své movitější kamarády, přátele a známé. Ušetříte na poplatcích i na úrocích. Jaké poplatky na vás v bance čekají? To by nebyla Česká republika a její proslulé bankovní poplatky. Už při podpisu smlouvy si banka strhne peníze za zřízení úvěru. U dvou set tisícovém úvěru to může být okolo dvou tisíc korun. Dále platíte za vedení úvěru, většinou do stovky měsíčně. Za pozdní zaplacení splátky počítejte s pokutou v řádu několika set korun.

5

Co budu potřebovat a za jak dlouho peníze dostanu?

Raději se předem informujte na podmínky poskytnutí úvěru. Obykle budete potřebovat občanský průkaz, druhý doklad totožnosti a potvrzení o vašich příjmech. Živnostníci by měli doložit kopii daňového přiznání. Za jak dlouho peníze dostanete? Prakticky to může být do pěti minut od podpisu smlouvy.

6

Nemůžu splácet, co teď?

Není třeba se hned obávat exekuce, ovšem i na tohle riziko se připravte. Pokud přijdete o zaměstnání a nebudete moct řádně splácet úvěr, neprodleně kontaktujte banku či firmu, kde jste si peníze půjčili. Předejdete tak možným komplikacím. Banka se vám bude snažit vyjít vstříc a můžete se dohodnout na odkladu splátek. Finanční experti doporučují, by si lidé každý měsíc odkládali 20% ze své výplaty. Ztráta zaměstnání či jiná nepříjemná událost je pak tolik nezaskočí a na splátky mohou využít svých rezerv.

Autor: JakTak
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak podat žádost o hypotéku
Podmínky a požadavky pro podávání žádosti o hypoteční úvěr se liší v závislosti na vybraném poskytovateli. Proto je vždy vhodné informovat se o vešker…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.