Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si zařídit pracovní desku do kuchyně | rady pro domácnost

Jak si zařídit pracovní desku do kuchyně | rady pro domácnost. Pracovní deska patří mezi nejvíce namáhané části kuchyně, měla by být odolná vůči tlaku, oděru, teplotě a chemikáliím. Kromě toho ale zabírá největší plochu, takže chceme, aby ladila se zbytkem kuchyně, aby se nám na ní dobře pracovalo a také musí dlouho vydržet. Jak tedy pracovní desku vybrat, aby splňovala všechna tato kritéria?

1

Rozměry

Délka plochy by měla činit minimálně 80 cm a za optimum se považuje 120 cm. U hloubky se doporučuje zvolit více než 60 cm, ideálně pak 70 cm. Takto zvolená délka a hloubka vám zajistí dostatek prostoru při přípravě jídel, aniž byste se museli tísnit.

2

Výška pracovní plochy

Při zařizování se kromě velikosti (tedy délky a hloubky plochy) zaměřte i na výšku pracovní desky. Ta by měla zohledňovat výšku osob, které ji budou používat. Standardní provedení se dělá ve výšce 86 cm od podlahy, ale setkáme se s rozpětím od 85 cm do 95 cm v závislosti na tělesné výšce uživatelů.

Napadlo vás někdy, že výška varného centra či dřezu by se měla lišit od výšky pracovní plochy? Varné centrum umístěte o něco níže, vaření tak bude pohodlnější. To samé platí pro plochu na válení těsta, kdy využíváme váhu svého těla. S rukama příliš vysoko se vám bude válet špatně.

Naopak dřez dejte o pár centimetrů výš oproti základní desce, abyste se nemuseli hrbit. 

3

Materiál a barva

Desky se nejčastěji prodávají laminátové, kamenné nebo dřevěné.

Laminátové jsou cenově dostupné, seženete je téměř v jakémkoliv provedení a snadno se udržují. Pokud ale používáte místo prkénka samotnou pracovní desku nebo zkrátka nejste při práci tak šetrní, pak na laminát zapomeňte. Není totiž tak odolný proti vrypům.

Kámen bývá součástí luxusních kuchyní, jedná se o velmi tvrdý, odolný, ale také drahý a chladný materiál, který právě kvůli poslední zmíněné vlastnosti nemusí každému vyhovovat.

Dřevěné desky dodají kuchyni šmrnc a originalitu, ale vyžadují speciální péči, aby vám skutečně vydržely a neztratily lesk. Dále je nutná povrchová úprava pro zvýšení odolnosti vůči chemikáliím. Na druhou stranu v případě poškrábání jde deska přebrousit.

Co se týče barvy, mějte na paměti, že výběrem světlé barvy prostor opticky zvětšíte, zatímco tmavá barva prostor naopak zmenší. Zvažte také, jestli preferujete jednobarevnou desku, nebo jemný mozaikový vzor. Ten je stále více oblíbený, jelikož zamaskuje kdejaký drobeček.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.