Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat brýlové obroučky | rady a tipy

 Jak vybrat brýlové obroučky | rady a tipy

Jak vybrat brýlové obroučky | rady a tipy. Brýle už dávno nejsou jen zdravotní pomůcka, stal se z nich i módní doplněk a pořizují si je i ti, kteří je nepotřebují. Jak postupovat při výběru obrouček, aby vám nejen slušely ale i dobře seděly, se dočtete v následujícím článku. V textu jsou uvedeny všeobecné informace, s výběrem skel si nechte poradit od zkušeného optometristy, který zohlední váš životní styl a s tím související potřeby.

Jak vybrat velikost obruby

Velikost brýlových obrouček bývá uvedena na vnitřní straně stranice. Jsou tam uvedeny tři čísla např. ve formátu 55-20-138 (viz foto). Takže jestliže už brýle nosíte a ty současné vám perfektně padnou, stačí vybírat podle tohoto údaje, přičemž první číslo je délka očnice v mm, druhé délka nosníku a třetí délka stranice rovněž v mm. I tak vám brýle nemusí padnout, záleží na výrobci a typu.

Vybíráte-li první brýle, pamatujte, že brýle by neměly být širší než jsou lícní kosti a horní obruba by měla být o trochu níže než obočí, maximálně v jeho úrovni, ale nikdy výše. Spodní část obruby by se neměla dotýkat tváře a nosník by měl pohodlně sedět na kořeni nosu. Oko by mělo být na středu očnice. Stranice nesmějí být příliš dlouhé nebo krátké, aby brýle nepadaly nebo netlačily po stranách. Podle potřeby je v optice upraví na míru právě vám.

 Jak vybrat brýlové obroučky | rady a tipy

Jak vybrat tvar a barvu obruby

Správným výběrem brýlových obrub lze zakrýt drobné nedostatky (kruhy pod očima aj.) i zvýraznit hezké rysy v obličeji. Doporučuje se zkoušet brýle se sepnutými vlasy, vynikne tvar obličeje a výběr nebude ničím ovlivněn. Pro každý typ obličeje se hodí jiné obroučky, proto si ujasněte, jaký tvar obličeje máte, zda-li oválný, kulatý, čtvercový, obdélníkový… a podle toho vybírejte.

Barvu obrouček zvolte podle toho, jestli brýlí máte více a můžete si dovolit výstřednější a výraznější, nebo jestli raději dáte přednost univerzálnějším, které se hodí ke všemu. Výrazné barvy se hůře kombinují s oblečením a nesluší každému.

 Jak vybrat brýlové obroučky | rady a tipy

Jaký druh a z jakého materiálu obroučky zvolit

Obruby se vyrábějí z různých materiálů, nejrozšířenější jsou obroučky z kovů a plastové. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny ovlivňuje jejich odolnost, vzhled i nároky na údržbu. Podle provedení se dělí na 3 základní typy – celorámové, polorámové a bezrámové (vrtané). Každý druh má své výhody i nevýhody. Celorámové brýle jsou nápadné, zaujmou na první pohled a představují největší ochranu skel. Nedostatkem je ohraničení zorného pole. Polorámové nemají rám v horní nebo dolní části očnice a tak okraj čočky není chráněn. Bezrámové brýle jsou nejméně nápadné, ale nejvíce náchylné k poškození.

Obruby musíte vybírat také s ohledem na počet dioptrií, v každé dobré optice vám odborný personál poradí a doporučují ty nejvhodnější.

 

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit kruhů pod očima
Jak se zbavit kruhů pod očima
Kruhy pod očima jsou nepříjemné a nevzhledné. Jednou za čas se objeví u každého. Stojí za nimi nejčastěji probdělá noc, pobyt v zakouřené místnosti, p…
Jak získat zbrojní průkaz | rady
Jak získat zbrojní průkaz | rady
Jak získat zbrojní průkaz | rady. Pokud jste se rozhodli pořídit si zbraň a střelivo, budete potřebovat zbrojní průkaz. Ten opravňuje fyzickou osobu k…
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené | rady a tipy. Dovolená s sebou přináší odpočinek, nové zážitky a pozitivní energii. Domov a jeho atmosf…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.