Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s chovem české zlaté kropenky | rady

Jak začít s chovem české zlaté kropenky | rady

Jak začít s chovem české zlaté kropenky | rady. Pokud jste se stejně jako my zhlédli v chovu nenáročného a takřka jediného původního českého plemene slepic – České zlaté kropenky (celým názvem Česká slepice zlatě kropenatá, zkráceně pak Češka), třeba se vám budou hodit rady jak s jejich chovem začít. Není totiž zrovna jednoduché tyto krásné slepičky sehnat. V následujícím článku naleznete také charakteristiku a potřeby tohoto plemene.

 

 

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Po velmi negativní zkušenosti s koupí hybridních kuřic z velkochovu jsme hledali způsob, jak získat slepice, které by byly vhodné do našich podmínek a nejlépe pak původní české plemeno. Na výběr jsme tedy měli pouze ze dvou národních plemen (tím druhým jsou Šumavanky). Velmi nás zaujaly české zlaté kropenky, avšak ke koupi jsme v našem okolí sehnali pouze násadová vejce, neboť se často stane, že se vylíhne více kohoutů než slepic, chovatelé pak tedy prodávají (případně vyměňují) pouze mladé kohoutky. Určitě se však může stát, že na nějakém inzertním serveru narazíte i na prodej malých kuřátek.

My jsme nicméně zakoupili umělou líheň a vylíhli si kuřátka sami. Časem se ukázalo, že se nám vylíhlo více kohoutů, nabídli jsme je tedy k prodeji a jednoho vyměnili. Získali jsme tak nepříbuzného kohouta, a tento rok jsme si již do líhně mohli nasadit vajíčka z vlastního chovu.

 

2

České zlaté kropenky jsou nejen krásně zbarvené, ale i velmi aktivní a shánlivé, tudíž si najdou velkou část potravy samy (potřebují však k tomu dostatečně velký výběh). Samozřejmě uvítají také nejrůznější zbytky z kuchyně a dokrmujeme je pak především pšenicí a doma namíchanou směsí, která obsahuje různé druhy obilných i luštěninových a jiných šrotů a také namleté sušené vaječné skořápky. Slepice nepohrdnou ani celými kukuřičnými zrny nebo sušenými kopřivami, které tvoří součást jejich jídelníčku převážně v zimním období.

 

Jak začít s chovem české zlaté kropenky | rady
3

Tyto slepičky jsou velmi odolné a otužilé, tudíž vhodné i do tvrdších klimatických podmínek. Toto plemeno je ostražité a poměrně plaché, avšak u kuřat, která jsme líhli z našich vajíček, je již možné pozorovat, že si na nás zvykají mnohem snáze. Ostražitost je důležitá jako obrana proti predátorům.

4

České zlaté kropenky nenesou každý den, jak je tomu dnes již bohužel zvykem u hybridních plemen, kdy se však slepice velmi rychle vynesou. Jejich průměrná roční snáška se pohybuje kolem 180 vajec, avšak vajíček se dočkáte i v zimním období, aniž byste jim museli přitápět a přisvěcovat. Kropenky se také dožívají vyššího věku než příslušnice hybridních plemen.

 

5

Pud k sezení na vejcích i mateřský pud by měl být u tohoto plemene zachován, ale zatím to nemohu posoudit. Jelikož jsme chtěli navýšit počet slepiček v hejnu, vylíhli jsme kuřata pro jistotu v umělé líhni.

 

České zlaté kropenky snášejí smetanově až světle hnědě zbarvená vejce, jejich optimální hmotnost pro líhnutí je okolo 55 – 58 g.

 

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice | návod na vybavení kurníku. Pokud si chcete pořídit slepice a mít tak přísun domácích vajíček, ať už kvůli etickým, fi…
Jak začít chovat slepice | rady
Jak začít chovat slepice | rady
Jak začít chovat slepice | rady. Chov slepic krok za krokem. Vajíček je na trhu zdá se dost, ale cena se může zdát leckterému strávníkovi vysoká. Naví…
Jak na chov slepic
Jak na chov slepic
Zdá se, že v současné době je chov slepic to největší terno. Cena vajíček v obchodě se již dávno neřídí zdravým rozumem a to, z jakých pohnutek se tom…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.