Přejít k hlavnímu obsahu

Jak skládat a sušit dřevo do krbů | rady

Jak skládat a sušit dřevo do krbů | rady. Pro zatápění v krbech je vždy potřeba vyschlé dřevo. Jedině pokud je dřevo suché, tak má ideální vlastnosti a vysokou výhřevnost. Jestliže by bylo topné dřevo ještě mokré, tak by se vám vlhké saze usazovali v komíně, dřevo by produkovalo mnohem více kouře a také by jeho výhřevnost byla minimální. Jedině správným skládáním a sušením dosáhnete potřebných vlastností. Jak skládat a sušit dřevo do krbů?

1

Místo

Vždy si určete místo, kde budete dřevo sušit, nejideálnější jsou dřevníky. Pokud nemáte dřevník, tak se nabízí prostor podél domu nebo vytyčené prostranství, které bude sloužit pouze pro dřevo.

2

Podložení

Dřevo nesmí během sušení přijít do kontaktu s vodou, vždy dejte pozor, aby dřevo neleželo na zemi. Podložte ho paletami nebo prkny či jiným dřevem, které bude kolmo k rovnanému dřevu. Od země dokáže dřevo nasáknout mnoho vody a tak je potřeba, aby od země proudil vzduch.

3

Zastřešení

V dřevníku, ani podél domu nemusíte zastřešení řešit, protože dřevo chrání střecha, ale pokud je dřevo na volném prostranství, tak se k němu nesmí dostat déšť. V nejhorším případě použijte plachtu, kterou pevně napněte přes srovnané dřevo. Problémem plachty ovšem je, že se na ní sráží voda. Ideální možností je postavení základní konstrukce se zkosenou stříškou, ze které bude voda stékat pryč.

4

Rovnání

Pokud skládáte dřevo do kupek, tak se nejedná o ideální možnost, jelikož dřevo uprostřed kupky špatně vyschne. Vždy dřevo rovnejte do řad, které budou mezi sebou vzdálené 5 až 15 cm, aby mezi nimi mohl proudit vzduch.

5

Rozštípané dřevo

Dřevo vždy musí být alespoň rozštípané na základní díly. Pokud byste nechali srovnané celé špalky, tak tím výrazně prodloužíte dobu sušení.

6

Tvrdé a měkké dřevo

Nikdy společně nerovnejte tvrdé a měkké dřevo. Tvrdé dřevo jako je dub, nebo buk, schne mnohem déle než měkké dřevo jakým je smrk, borovice aj.

7

Doba sušení

Na dřevo nemyslete na poslední chvíli, ale minimálně půl roku před začátkem topné sezóny. Zcela ideální doba sušení je 1 rok pro měkké dřevo a 2 roky pro tvrdé dřevo.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Jak zrušit trvalý pobyt
Zrušení trvalého pobytu krok za krokem. Místo trvalého pobytu je místo, které si občan České republiky zvolil např. v místě, kde má rodinu, práci, kde…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.