Přejít k hlavnímu obsahu

Jak snížit daň z příjmů - OSVČ | rady

Jak snížit daň z příjmů - OSVČ | rady

Jak snížit daň z příjmů - OSVČ | rady. Placení daní je snad noční můrou každého podnikatele. Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) si však mohou daň z příjmu snížit a ušetřit tak řádově i tisíce korun. Stačí využít při optimalizaci daňové povinnosti následující postup.

1

Penzijní připojištění, životní pojištění

Pokud si platíte penzijní připojištění a přispíváte víc jako 500 korun měsíčně, můžete si přebytek naspořené částky odečíst. Nanejvýš však 12 tisíc korun. Stejně tak to je u životního pojištění. Celkem vám takové spoření přináší několik výhod - spoříte, od státu dostáváte příspěvky - a ještě k tomu si "navíc" naspořené peníze odečítáte a snižujete daň z příjmu.

2

Dary, odběr krve

Druhou možností, jak si snížit daň z příjmu, je dar. Můžete darovat peníze nebo majetek. Abyste mohli nezdanitelnou část základu daně uplatnit, musí hodnota daru přesáhnout 2% ze základu daně nebo činit alespoň 1000 korun. Odečíst si můžete celkově nanejvýš 10% ze základu daně. Hodnota jednoho odběru krve je 2000 korun.

3

Úroky ze stavebního spoření nebo hypotéky

Pokud jste během zdaňovacího období vzali úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku na bytovou potřebu, pak si zaplacené úroky můžete odečíst. Maximálně však do výše 300 tisíc korun ročně.

4

Vzdělávání

Osoby samostatně výdělečné činné, které si během zdaňovacího období rozšiřovaly své vzdělání a musely uhradit poplatky spojené se zkouškami ověřující výsledky dalšího vzdělávání, si mohou odečíst až 10 tisíc korun za rok. Zdravotně postižení jsou zvýhodněni, odečet činí maximálně 15 tisíc korun.

5

Členské příspěvky

Až 3 tisíce korun si můžete odečíst, pokud jste během roku museli zaplatit členský příspěvek odborové organizaci.

6

Spolupracující osoby

Příjmy a výdaje OSVČ dosažené při podnikání lze ze zákona rozdělovat na spolupracujícího manžela či manželku. Rozdělit však lze do 50% příjmu, maximálně však do výše 540 tisíc korun ročně, což je 45 tisíc měsíčně. Na osoby žijící s poplatníkem daně v domácnosti do 30%, maximálně do výše 180 tisíc korun. Spolupracující osoba však má stejné povinnosti jako OSVČ - tzn. ohlásit se na finančním úřadě, podat daňové přiznání a platit zálohy na pojistném. Příklad Příjmy OSVČ činily 800 tisíc a výdaje 400 tisíc, na spolupracující manželku na rodičovské dovolené převedl 10 %. Spolupracující manželka tak za rok bude mít tyto příjmy: příjmy 80 000 Kč výdaje 40 000 Kč zdravotní pojištění činí (80 000 – 40 000) x 0,5 x 0,135 = 2 700 Kč sociální pojištění činí 0 Kč (je splněna podmínka pro příjem u vedlejší činnosti) daň po uplatnění slevy na poplatníka činí 0 Kč

7

Cestovní náhrady

Užíváte-li ke svému podnikání automobil, pak uplatňujete náklady pohonných hmot. Při pracovních cestách lze rovněž uplatnit stravné. Pracovní cesta ale musí trvat déle než 12 hodin. Stravné se pohybuje od 92 do 172 korun.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat daňového poradce | rady
Jak vybrat daňového poradce | rady
Jak vybrat daňového poradce | rady. Daně patří mezi choulostivá témata a to především pro podnikatele. Pro nezkušené lidí je podání správně vyplněného…
Jak na vklad společníka | rady
Jak na vklad společníka | rady
Jak na vklad společníka | rady. Aby mohla obchodní společnost vzniknout, fungovat a prosperovat, musíte do ní nejdříve investovat. Může se jednat o ně…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.