Přejít k hlavnímu obsahu

Jak u dětí rozvíjet tvořivost a poznání | rady

Jak u dětí rozvíjet tvořivost a poznání | rady. Každodennost všedního života přináší dětem rozvoj poznání a vlastní fantazie. Právě předškolní věk dítěte je k tomu jakoby předurčen. Říká se, že je to nejvýznamnější období pro získávání a osvojování si správných návyků a životních postojů.

Co je potřeba

Dětské knížky- pohádky, povídky, říkanky, rozpočítadla

1

Hry s kostkami nebo stavebnicemi

Nejpřirozenější činností dítěte je hra. Využijte dětskou tvořivost, fantazii a kreativitu a povídejte si s nimi o tom, co postavily, o jejich představivosti a fantazii. Poznávejte společně zároveň barvy, procvičte počítání a náročnost rozlište podle věku dítěte. A postavte s nimi komín, jednoduchý hrad nebo hradební zeď. Děti milují, když si s nimi někdo hraje, věnujte jim alespoň chvilku.

2

Kniha (vyprávění pohádky) nebo televize?

Větší význam pro rozvoj řeči a jazykových znalosti má určitě mluvené slovo. Čtete nebo vyprávějte dětem před spaním pohádku. Někdy stačí jen říkanka. Můžete se k ní vracet a děti se jí spontánně naučí. Třeba tuhle: Elce pelce do pekelce budem dělat kotrmelce. Na zelené trávě dokážem to hravě. Byla jedna zaječice a ta měla tři zajíce. Ti se vždycky hádali, když mrkvičku dostali. Ty můj malý zajíčku tu máš sladkou mrkvičku.

3

Jak vytvářet pozitivní vztah ke knize

Kniha je velmi podnětným zdrojem rozvíjení poznání a přispívá k rozšiřování slovní zásoby a celkově řečovému rozvoji. Nabídněte dítěti knihu, přečtěte nějakou zajímavou část nebo krátkou pohádku, povídejte si s nimi o obrázcích. Vytvoříte tak vzácné a emotivní chvíle a pocit blízkosti mezi Vámi a dítětem.

4

Procházky do přírody

Každé roční období je specifické a poskytuje mnoho podnětů a zdrojů k novému poznání. Poznávejte na jaře s dítětem rodící se přírodu, mláďata, květiny, stromy, barvy v přírodě a vše, co je se životem spjato. To vše se dá aplikovat na všechna roční období.

A nezapomínejte dítě pochválit, když se mu něco povede, když je šikovné a projeví zájem a znalosti. Pro zdravý psychický rozvoj je pochvala velice výchovná. Je mnohem účinnější, než tresty (nejsou tím míněny tresty fyzické, ale různé zákazy). Nebudeme říkat " ty jsi moje zlatíčko, náš drahoušek, jsi moc chytrý", ale pochválíme věcně a konkrétně za něco. Např. "to se ti povedlo, mám radost, že jsi tak šikovný, pěkně to dovedeš", apod.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.