Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uznat dluh - vzor | rady

Jak uznat dluh - vzor | rady. 21. století je mimo jiné specifické tím, že si lidé půjčují peníze. Na dům či byt, na auto, na dovolenou, na televizi. Čím obvyklejšími se půjčky staly, tím častěji dlužníci nemají peníze a tudíž přestávají splácet. A protože by se jejich závazek promlčel, věřitelé se ve velkém obracejí na soud. Ještě předtím čas od času nechají dlužníka podepsat prohlášení, v němž dlužník uzná svůj dluh vůči věřiteli. Jak takové uznání dluhu vypadá a k čemu slouží se dočtete v našem článku.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Dobrý den,

tento dotaz musíte směřovat přímo notáři. Přibližnou cenu by Vám měli sdělit na počkání.

Dobrý den, dohodu o uznání závazku se splátkovým kalendářem uzavřít můžete (bez souhlasu soudu). Ideálně ve formě notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti, kde vedle splácení dlužné částky upravíte i povinnost dlužníka nahradit náklady soudního řízení a soudní poplatek. Notářský zápis se doporučuje proto, abyste dlužníka nemusel znovu žalovat, pokud by splátkový kalendář nedodržel. Následně vezměte žalobu zpět.

Hana Horká (neověřeno) | Pá, 03/18/2016 - 13:26

Dobrý den,
jsme s manželem tři týdny rozvedení.
Měli jsem spolu ještě před rokem pronajmutý dům. Vznikl tam nedoplatek 40 000,- Kč + 12 000,- Kč penále.
Už je to u právníků Českých drah ( byl to od nich pronájem ), jetš ne u exekutora.
Smlouva byla psaná na mně. Můžu po manželovi požadovat 1/2 dluhu a nechat si od něho podepsat uznání dluhu a splátkový kalendář ?
Předem moc děkuji za odpověď Horká

Miluše Bružová (neověřeno) | Ne, 08/02/2015 - 17:15

Dobrý den,
jak postupovat v případě, že byl sepsán s nájemníkem splátkový kalendář a v něm uvedeno, že pokud nebude dodržena některá ze splátek je povinen uhradit zbývající část celou. Je tedy potřeba sepsat uznání dluhu, nebo stačí jeho podpis na upomínce?
Děkuji za odpověď Bružová

Eva (neověřeno) | Ne, 08/04/2013 - 16:54

Dobrý den, mám smlouvu o půjčce peněz z r. 1996, dnes je již dluh promlčen, zřejmě /protože splatnost byla také v r. 1996./ Jsem věřitel, dlužník mi dluh splácel postupně v letech 2000 - 2005, zajímá mě, zda poslední splátku v r. 2005, lze považovat za uznání dluhu a od tohoto data běží nová promlčecí lhůta ? Jak je prosím dlouhá a zda mám příp. ještě možnost ho zažalovat u soudu? Samozřejmě, že mi celý dluh nezaplatil. Děkuji za reakci.

Andrea Franková (neověřeno) | Po, 05/06/2013 - 15:40

Dobrý den,
kolik stojí uznání dluhu? Máme vyčerpanou hypotéku a musíme k notáři.
Děkuji za odpověď Andrea

V. Mazalová (neověřeno) | Pá, 01/02/2015 - 18:50

Dobrý den, prosím o sdělení postupu v případě neplnění Dohody o narovnání - s dlužníkem mám sjednány půlroční platby pod ztrátou výhody splátek - nyní (k 31. 12. 2014) jsem neobdržela úhradu aktuální splátky. Děkuji, s pozdravem VM.

Lenka Kolbabkova (neověřeno) | Po, 03/23/2015 - 21:03

uznání dluhu smlouva

Luboš (neověřeno) | Út, 12/18/2012 - 13:47

Dobrý den, jak je to v případě, že již bylo zahájeno řízení(dlužník podal odpor proti platebnímu rozkazu), ale najednou svůj dluh uznává a chce splátkový kalendář? Je možné dohodu a splátkový kalendář popsat i tak? Někdo mi říkal, že takovou dohodu není možné sepsat jinak, než se souhlasem soudu. Jak to je? Jde mi o to, že se případ táhne již tři roky a buhví, kdy soudní řízení vůbec proběhne...
Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Další zajímavé články

Jak napsat směnku | rady
Jak napsat směnku | rady. O směnce se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Toto rčení nabývá na významu s nárůstem využívání směnek nejen mezi obchod…
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady. Exekuce je strašákem nejednoho dlužníka. Nikdo nechce přijít o dům, auto nebo peníze na účtu či o jiná aktiva. Exekuc…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.