Co je potřeba

telefon

1

Kam volat?
Pokud potřebujete zavolat pouze záchranku, je vždy lepší volat rovnou na číslo 155. Číslo 112 patří "telefonnímu centru pro tísňové volání", kde Vás stejnak operátor po vyhodnocení situace stejnak přepojí na záchranou službu. Voláním přímo na záchranou službu tedy můžete příjezd pomoci urychlit. Číslo 112 je mezinárodní a jeho nespornou výhodou je, že na něj můžeme volat, i když nemáme SIM kartu v mobilním telefonu.

2

Popis místa:
Je nadmíru důležité udat správnou polohu, pokud možno kompletní adresu. Tedy uvést město či obec, ulici i s číslem popisným a orientačním. Pokud adresu udat nemůžeme, snažíme se co nejlépe popsat místo, kde se nacházíme, například: "Jsme asi 150m pod vrcholem Gutštejn, na červené turistické značce" či: "...15km D1 ve směru od Prahy...".

3

Popis zraněného a k čemu došlo:
Vylíčení situace a popsání úrazu umožňuje operátorovi lépe vyhodnotit situaci a poslat na místo veškerou potřebnou pomoc a vybavení, které bude potřeba. Je dobré uvést i "mechanismus úrazu", např. :"Pád ze skály zhruba z 8 metrů na záda".
Dále je potřeba zraněného popsat. Stačí udat jeho pohlaví a odhadovaný věk ("Chlapec, asi kolem 14 let").

4

Uvést telefonní kontakt:
Dále je potřeba uvést kontakt, aby s Vámi operátor mohl průběžně komunikovat a monitorovat situaci. Pokud budete k zastižení na jiném čísle (dochází baterie v telefonu), je třeba toto číslo uvést!

5

První pomoc:
Operátory jsou vždy záchranáři či zdravotní sestry, které Vám po telefonu poradí, jak podat první pomoc do příjezdu záchranné služby.

6

Nezavěšovat první:
Hovor končí až operátor poté co zjistí vše potřebné. Vy nikdy nezavěšujte první.

Zdroje informací

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.285715
Average: 4.3 (7 votes)