Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat 3D tiskárnu a 3D skener – podle čeho se rozhodnout?

29. Říjen 2020
Jak vybrat 3D tiskárnu a 3D skener – podle čeho se rozhodnout?

3D tiskárny už dávno neplatí za výsadu odborníků a nadšenců, naopak – stávají se běžným doplňkem domácností. Dokáží vyrobit totiž řadu užitečných a dekoračních předmětů, a to často mnohem levněji než při běžném nákupu.

Základna technologie 3D tisku spočívá v je nanášení roztaveného plastu po souvislých vrstvách speciální tryskou. Tisk začíná na tzv. podkladové desce a postupným přidáváním vrstev vzniká konečný objekt. Využívá se při tom elektronický model, podle kterého tryska přesně ví, kam roztavený plast přidat.

Jak byste při výběru 3D tiskárny měli postupovat? Základem je určit, k čemu budete 3D tisk využívat. V domácích podmínkách máte v zásadě dvě možnosti výběru: tiskárnu s FDM/FFF technologií, nebo tiskárnu postavenou na SLA technologii.

1

FDM/FFF tisk

FDM/FFF tiskárny (Fused Deposition Modeling / Fused Fillament Fabrication) je nejrozšířenějším typem 3D tisku v domácích podmínkách. Do karet jim hraje snadná ovladatelnost – s přístrojem si poradíte, i pokud s 3D tiskem začínáte – a nižší cena, která se pohybuje v nižších až vyšších tisících korun. Oblibené jsou např. přístroje značky XYZ nebo Panospace.

Tisk probíhá natavením plastické struny, tzv. filamentu, a nanesením materiálu. Výrobci nabízí filamenty s různými vlastnostmi (viz dále). Výběr typu plastu pak určuje jak mechanické vlastnosti výrobku, tak jeho tepelnou odolnost.

2

Výběr filamentu

Filamenty koupíte ve formě strun navinutých do cívky. Před tiskem se cívka nasadí na přístroj a struna „zacvakne“ do tavící hlavice. Doporučujeme konec struny zarovnat pomocí kleští.

Pro tisk menších předmětů se hodí filamenty s průměrem 1,75 mm, u větších objektů sáhněte po 2,85mm struně. Pro základní tisk si vystačíte s PLA filamenty – počítejte ale s tím, že vytisknuté objekty nebudou příliš pevné ani tepelně odolné.

Vysoké trvanlivosti dosáhnete použitím ABS a PETG strun. U druhého jmenovaného materiálu bude vytištěný objekt navíc odolný proti vysokým teplotám. Pro vysokou pevnost jsou zase vhodné TPE filamenty. 

Připravte se také na to, že u většinu strun je před začátkem tisku potřeba nahřát podložku (často až na 100 °C). V opačném případě ztuhne podkladová vrstva příliš brzy a tisk se nepovede.

3

SLA tisk

SLA tiskárny (Stereolithography) jsou pokročilejší přístroje pro zkušenější tiskaře. Uplatní se i mimo domácí tisknutí, často se využívají např. v průmyslu. Pracují na principu vytvrzování tekuté pryskyřice (resiny) UV paprskem.

Tato metoda je velice přesná, ale nákladnější než při tisku technologií FDM/FFF. Ceny slušnějších SLA tiskáren se pohybují v nižších desítkách tisíc korun. Tiskový prostor je navíc omezený – nelze tisknout tak velké předměty jako v FDM/FFF tiskárnách.

Vyšší jsou i náklady na samotný tisk, výběr pryskyřic je navíc omezený; nedosahují takové šíře vlastností jako plastové filamenty.

Jak vybrat 3D tiskárnu a 3D skener – podle čeho se rozhodnout?
4

3D skenování

Rádi byste si vytiskli dekorační nádoby podle předlohy, kterou máte doma, ale chybí vám 3D model?

Chybějící dílek skládačky vám doplní 3D skenery. Jak jejich název napovídá, dokáží naskenovat trojrozměrný objekt a převést jej do elektronického souboru, podle kterého pak 3D tiskárna vytvoří kopie.

5

Dotykové 3D skenery

Existuje několik druhů 3D skenerů. Pro domácí použití se hodí dotykové skenery, při kterých po skenovaném objektu přejíždí mechanicky citlivou kuličkou. Podle změny tlaku v kuličce přístroj pozná, jak je objekt tvarovaný a převede tyto informace do počítače.

Kuličkové skenery mohou být upevněné na mechanickém rameni (nákladnější a přesnější varianta), popř. jsou součástí ručního skeneru. Ty jsou vůbec nejlevnějším druhem 3D skeneru – pořizovací cena začíná na nižších tisících korun.

Ruční skenery se hodí pro skenování malých objektů a lesklých předmětů. Vhodné nejsou naopak pro velké (a vzdálené) objekty.

6

Optické a laserové 3D skenery

Velmi dobrých výsledků dosáhnete s optickými a laserovými 3D skenery. Optické využívají pro skenování odražené světlo a fungují podobně jako fotoaparáty. Po nasnímání skenovaného objektu z různých úhlů vytvoří počítačový program jeho elektronický 3D model.

Nejpřesnější výsledky nabízí laserový skener, který – napovídá jeho název – využívá paprsek laseru, který se od skenovaného modelu odráží. Tato zařízení využívají především profesionálové. Tomu odpovídá i jejich cena, která se pohybuje v řádu stovek tisíc korun.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak propagovat webové stránky?
Jak propagovat webové stránky?
Webové stránky jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak přilákat pozornost potenciálních zákazníků. Propagací těchto stránek je možné dosáhnout násle…
Hledáte netradiční dárek pro tátu?
Hledáte netradiční dárek pro tátu?
Vybíráte dárek pro tátu, ale nevíte si rady, jaký dárek vybrat? Když se táty zeptáte, jaký dárek by si přál, odpoví, že všechno má a že nic nepotřebuj…
Koupit repasovaný notebook se vyplatí
Koupit repasovaný notebook se vyplatí
Počítač má doma už skoro každý. Někdo ho používá ke hraní, jiní si s jeho prostřednictvím shánějí přes internet různé druhy informací, další zase potř…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.