Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat markýzu | kam se hodí a jaké vybrat

25. Červen 2017
Jak vybrat markýzu | kam se hodí a jaké vybrat

Markýzy se v Česku používají stále častěji. Důvodem je hlavně zajímavý design, praktičnost a jednoduché ovládání. Markýzy efektivně zastíní předzahrádky, terasy, balkóny, výkladní skříně aj. Látky, ze kterých se markýzy vyrábějí, jsou impregnované, aby zůstala zachována jejich původní barva a zvýšila se jejich odolnost vůči plísním a nečistotám. Pojďme se podívat, jaké typy markýz si můžete pořídit, jakou barevnou kombinaci zvolit a k čemu se taková markýza hodí.

Co je potřeba

ochota nechat si poradit

1

Typy markýz – kterou si vybrat

Výběr markýzy je zásadně ovlivněn tím, kde bude umístěna. Markýzy lze pak rozdělit ze dvou hledisek. Podle typu ramen nebo podle typu konstrukce. Podle typu ramen se dělí takto:
 

 • Výsuvné markýzy. Tyto markýzy jsou ideální pro zastínění teras, balkónů či otevřených prostranství. Vysouvají se a v případě potřeby se dají jednoduše zatáhnout.
   
 • Výklopné markýzy. Tyto markýzy mají postranní zdvihací ramena, která se ukotvují přímo do stěny a zajišťují tak stabilitu markýz.Tento typ je vhodný pro zastínění oken, balkónů, výkladních skříní a teras malých rozměrů.

 

 

 

 

 

 

 

Podle typu konstrukce se markýzy dělí takto:
 

 • Otevřené markýzy. Konstrukce otevřené markýzy ani látka nejsou kryty. Takové markýzy se musí dát tam, kam na ně při zatažení nebude pršet. Například na balkón, pod stříšku, pod převis střechy apod.
 • Polokazetové markýzy. Tyto markýzy v sobě snoubí to nejlepší z kazetových a klasických markýz. Při zatažení markýzy je chráněna jen hřídel s látkou, ramena jdou vidět. Oproti kazetové markýze je zde výrazně lehčí konstrukce i nižší cena.
 • Kazetové markýzy. Nejdražší a nejlepší řešení markýz. Kazeta je nosným profilem a při zatažení tak je před nepříznivými povětrnostními vlivy chráněna látka i ramena. Navíc je k nim možné nainstalovat i větrná čidla, která markýzu v případě silného větru automaticky stáhnou. Kazetové markýzy jsou velmi elegantní a instalovat je můžete prakticky všude.

 

Kromě výše uvedených typů existují ještě tyto markýzy:
 

 • Svislé markýzy. Jedná se o fasádní předokenní markýzy, které jsou podobné jako rolety či další typy zastínění. Mají stejnou funkci, tedy zastínit okna proti slunci. 
 • Samostatně stojící markýzy. Samostatné markýzy jsou jako slunečníky, jen mohou být větší a pevnější. Sehnat je můžete v různých velikostech a barvách.

   

2

Jakou vybrat barvu a ovládání markýz

Prodejci markýz nabízejí široké spektrum barev. Můžete kombinovat nejrůznější barvy ze vzorníku RAL. Markýzy můžete sladit s fasádou domu, můžete se také domluvit na barvě se sousedy, aby bytový dům vypadal sladěně. Z praktického hlediska je třeba si uvědomit, že světle žlutá barva například propouští více světla, na hnědé markýze zase nepůjdou vidět nečistoty.

 

Co se týče ovládání, tak obecně se doporučuje u polokazetových a kazetových markýz zvolit motorické ovládání. Oproti ručnímu ovládání klikou je toto nejen jednodušší a pohodlnější, ale také plynulejší a šetrnější ke konstrukci.

Tipy

Při výběru dodavatele markýz je nejlepší zvolit prodejce, který kromě internetových stránek provozuje také kamenné prodejny, kde se můžete přijít osobně poradit a vybrat si z katalogu. Na internetu barvy vždy vypadají jinak než ve skutečnosti. Vyberte si markýzy a pořiďte si je ideálně ještě před létem, ať vám rovnou slouží!

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak se zbavit molice | rady
Jak se zbavit molice | rady
Jak se zbavit molice | rady. Molice a ochrana proti nim: pěstování rostlin je taková menší válka se všemi možnými škůdci. Pojďme se zamyslet nad jední…
https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.