1

Potíte se nadměrně? Poraďte se s lékařem
Nadměrné pocení se projevuje vylučováním potu až pětkrát více než je u člověka běžné. Není pochyb o tom, že lidem, kteří nadměrným pocením trpí, způsobují tyto potíže i emoční problémy. Místo toho, aby nepříjemný problém s nadměrným pocením ale účinně řešili, snaží se jej zakrýt, například se oblékají do tmavých svetrů nebo se straní společnosti. Za svůj problém se stydí. První kroky při nadměrném pocení by je ale měli vést k lékaři. Pocení může být dokonce i asymetrické - tzn. že zatímco se vám potí jedna ruka, druhá je suchá.

2

Léčba nadměrného pocení
Lékař by měl diagnostikovat příčiny nadměrného pocení a seznámit vás s možnostmi léčby. Nadměrné pocení lze léčit několika metodami a dlouhodobými procedurami. Ty se liší svou dostupností, účinností, finanční náročností a případně i vedlejšími účinky. Existují ale i účinné přípravky proti pocení.

3

Přípravky proti nadměrnému pocení: antiperspiranty a přírodní deodoranty
Běžné deodoranty proti pocení nejsou při nadměrném pocení účinné. V ČR jsou však volně dostupnými přípravky proti pocení dermatologicky testované antiperspiranty a deodoranty Perpsi-Guard (jediným dodavatelem v ČR je e-shop Proti-poceni.cz). Například Perspi-Rock je osvědčený 100% přírodní deodorant na bázi minerální soli pocházející z asijských solných dolů. Tyto přípravky proti pocení neutralizují pachy v podpaží.
Speciální antiperspiranty určené na hyperhidrozu nejsou běžne dostupné např. v drogeriích, poskytují až pětidenní kompletní ochranu před přílišným pocením i nepříjemným zápachem, regulují produkci potu a běžně se nanášejí na noc před spaním. Na webu lze koupit i speciální absorpční podpažní vložky nebo pratelné podpažní vložky připevnitelné na podprsenku. Přípravky proti pocení vyjdou na zhruba 400 až 700 korun. Jedná se o nejjednodušší a účinnou metodu řešení nadměrného pocení.

4

Nadměrné pocení: Injekční aplikace botulotoxinu (botox)
Botox se hojně užívá v kosmetickém průmyslu, především pro vyhlazování mimických vrásek. Málokdo ale také ví, že je účinný i při léčbě nadměrného pocení. Injekční aplikace botulotoxinu (botox) má dobré výsledky, ovšem nevýhodou jsou vysoké finanční náklady, dlouhodobá léčba a fakt, že do svého těla vpravujete toxickou látku. Princip účinku botulotoxinu při nadměrnému pocení spočívá v zabránění převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy. Aplikuje se tenkými jehličkami butolotoxinu, účinek vydrží 7 až 12 měsíců, jeden zákrok vyjde na 8 až 18 tisíc korun. Nevýhodou je, že musíte proceduru opakovat.

5

Nadměrné pocení: léčba pomocí iontoforézy
Tato metoda léčby nadměrného pocení je založena na pronikání malého množství elektrického proudu a působení částic vody na potem zužovaná místa na těle. Lze tak lokálně léčit pocení nohou, rukou nebo podpaží. Přístroj lze zakoupit i do domácnosti, jeho cena se pohybuje okolo 12 000 korun, účinky jsou individuální, obvykle okolo půl roku. Nevýhodou je opakování procedury a vyšší pořizovací cena přístroje.

6

Nadměrné pocení: chirurgický zákrok
Nadměrné pocení lze řešit i chirurgickým zákrokem, který tkví v tom, že se odstraní část kůže s největším počtem potních žláz. Odstranění potních žláz v podpaží probíhá v nemocnici v naprosté narkóze. Výhodou je, že problém nadměrného pocení vyřeší, ovšem chirurgický zákrok není vhodný pro každého, je určen jen pro silné případy, musíte podstoupit operaci. Naopak hrudní sympatektomie je chirurgický zákrok proti nadměrnému pocení rukou a podpaží. Jedná se o náročnou a rizikovou operaci přerušení nervů v blízkosti páteře.

Tipy

Každý z nás má mezi 3 až 4 milióny potních žláz pokrývajících naše těla, tyto žlázy umí vyprodukovat až neuvěřitelných 11 litrů potu během 24 hodin. 
Tělo produkuje při pocení dva druhy tekutiny: eccrine, což je čistá tekutina bez zápachu, vyskytující se po celém těle. Reguluje naší tělesnou teplotu a zároveň nás ochlazuje (termoregulace): a apocrine, viskoznější substance, která je produkována žlázami v místech jako jsou podpažní jamky a třísla. Jako ecrrine i apocrine je bez zápachu, dokud bakterie na povrchu kůže nezačnou zpracovávat enzymy v tekutině, které poté zapáchají.

Při nadměrném pocení je důležité doplňování ztráty minerálů a solí, hlavně hořčíku. Při nadměrném pocení proto užívejte také doplňky stravy.

Varování

Nadměrné pocení způsobuje také kožní problémy. Vlhké prostředí je ideální prostředí pro bakterie a plísně. Nemocní by neměli pocení zakrývat a používat účinné deodoranty a antiperspiranty.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
2.7
Average: 2.7 (10 votes)