Co je potřeba

občanský průkaz a druhý doklad totožnosti (cestovní pas nebo rodný list),
doklady k ověření bydliště (např. doklad o zaplacení nájmu nebo SIPO, účet za telefon, výpis z účtu),
doklady k ověření příjmu (potvrzení o výši pracovního příjmu) nebo živnostenský list a daňové přiznání za poslední rok (právnická osoba a fyzická osoba podnikatel) nebo výměr starobního důchodu

1

Žádost o kreditní kartu – vyplnění formuláře
Nejprve si rozmyslete, zda kreditní kartu skutečně potřebujete. Nedejte na naléhání pracovníka banky, který vám kreditní kartu nabízí zdarma, a s tím, že je vše bezproblémové a že když ji nebudete využívat, nic vás to stát nebude. Vedením kreditní karty a úvěru s ní spojeným je zpravidla zpoplatněno, třeba ale až po jednom roce. Získat kreditní kartu můžete dvěma způsoby. Prvním z nich je nákup na splátky nějakého výrobku (nebankovní sektor), druhým je „volná“ kreditní karta vystavená bankovní institucí. V obou případech doložíte občanský průkaz, druhý doklad totožnosti (třeba cestovní pas nebo řidičský průkaz) a doklad o výši vašeho příjmu. Nakupujete-li nějaký výrobek na internetu a máte zájem také o kreditní kartu, provedete objednávku na stránkách prodejce a po odkliknutí objednávky budete přesměrováni na stránky firmy, která kartu vydává. Tam neleznete formulář k vyplnění. Zhruba do půl hodiny po odeslání formuláře vám dorazí potvrzující email, zda vaše kreditní karta byla schválena. V případě, že navštívíte pobočku nějaké banky, vyplníte s pracovníkem banky formulář podobný. Kromě doložení příjmu (jak které banky – u některých stačí podepsat čestné prohlášení) se vás zaměstnanec banky může zeptat na to, zda jste už někdy nějakou kreditní kartu užívali. Pokud odpovíte, že jste kreditní kartu měli, ale nikdy jste ji nevyužili, získáte jakési plusové body v jejich vyhodnocovacím systemu.

2

Obdržení kreditní karty
Informace z banky se posílají ke schválení. I když už čerpáte nějaké úvěry, přesto vám kreditní karta obvykle bude vystavena. Pro banky je totiž výhodné, když její klienti kartu užívají. Těží především ze sankčních poplatků v případě, že se zpozdíte se splacením částky. Kromě úroků tak zaplatíte i nemalé penále – třeba 500 korun. I z této částky vám pak banka počítá úroky. Kartu obdržíte domů, nebo si ji můžete vyzvednout na pobočce banky. Obvykle do jednoho týdne, maximálně 14 dní.

3

Obdržel jsem kartu, co teď?
Na zadní části karty se do proužku podepište. Obchodníci nepodepsanou kartu nemají povinnost přijmout. Vám to tak například v případě útraty v restauraci může způsobit komplikace, pokud nebudete mít s sebou i hotovost. Zpravidla svou novou kreditní kartu budete muset aktivovat. Aktivační kód vám dorazí v jiném dopise, nebo si jej vyzvednete na pobočce banky.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (4 votes)