Přejít k hlavnímu obsahu

Jak montovat a opravit podlahové lišty | rady

Jak montovat a opravit podlahové lišty | rady. Podlahové lišty jsou estetickým doplněním bytu, protože nám zakryjí všechny nerovnosti, dolní okraje malby a tapet, nedostatky koberců i podlahových krytin a také kabely v dolních rozích místnosti. Podlahové lišty se prodávají v obchodní síti v několika rozměrech, tvarech i barvách, jsou dřevěné i plastové.

Co je potřeba

páčidlo
šroubovák
vruty
hmoždinky
pilka

1

1. Dobře si prohlédneme, jaké lišty budeme potřebovat, pokud budeme dávat v celé místnosti nové. Změříme výšku nerovností u paty zdí k určení výšky lišt, vybereme si barvu a tvar. Podlahová lišta by měla být široká v základně minimálně 20 mm. Pak změříme délku stěn a spočítáme vnější i vnitřní rohy. Pak můžeme jít si lišty vybrat a zakoupit.

2. Lišty mají po určitých vzdálenostech připravené otvory pro připevnění. Podle paty zdí můžeme vruty připevňovat lišty buď přímo nebo přes hmoždinky, lišty se ale dají i výjimečně lepit na stěny, třeba alkaprenem. Pro rohy a napojení jsou připraveny krytky, do kterých se zasouvají konce lišt. Pečlivost se při této práci vyplatí.

3. Lišty většinou není potřeba udržovat, přesto se mohou poškodit při některých pracích, třeba při stěhování nábytku, nové vodoinstalaci a podobně. Také při přestěhování nábytku můžeme zjistit, že za některou skříní lišta zcela chyběla. Pokud doplňujeme, koupíme lištu stejnou. Pokud to již není možné, vybereme co nejpodobnější tvar i barvu. Bude-li lišta podobná, můžeme vyměnit, resp. doplnit jen jednu stěnu.

4. Poškozené lišty nebo ty, které chceme vyměnit, odstraníme tak, že vyšroubujeme vruty. Pak lehce, pokud to nejde, tak opatrně nějakým ocelovým páčidlem zasunutým mezi stěnu a lištu, lišty uvolníme. Pokud chceme lišty ještě použít, postupujeme opatrně, aby se nerozštíply.

5. Lišty se řežou nejlépe pilkou čepovkou nebo pilkou na železo. Konce na vnitřních i vnějších rozích by měly být zkoseny do 45 stupňů. Přesný úhel vytvoříme pomocí pokosníku. Pokud nejsou rohy v pravých úhlech, budeme muset úhly změřit. Ale protože jsme si zakoupili i růžky vnější a vnitřní, menší nepřesnosti se skryjí pod nimi.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit plochou střechu | rady
Jak opravit plochou střechu | rady. Ploché střechy jsou výborné, protože se tím ušetří stavba krovu, ale mají jednu nevýhodu, že nevydrží tak dlouho…
Jak tapetovat stěny bytu | rady
Jak tapetovat stěny bytu | rady. Tapetování je jedna z možných úprav stěn v našem bytě. Neklade takové požadavky na vyhlazení a úpravu stěn jako klasi…
Jak pokládat linoleum | rady
Jak pokládat linoleum | rady. Povrchových úprav podlah je nepřeberné množství, náročné a jednoduché, drahé i laciné, ale vždy by měly být kvalitn…
Jak na opravu prkenné podlahy | návod
Jak na opravu prkenné podlahy | návod. Prkenné podlahy jsou nedílnou součástí chalup, ale i starších domů. Můžeme je rozdělit do dvou základních typů,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.