Přejít k hlavnímu obsahu

Jak tapetovat stěny bytu | rady

Jak tapetovat stěny bytu | rady

Jak tapetovat stěny bytu | rady. Tapetování je jedna z možných úprav stěn v našem bytě. Neklade takové požadavky na vyhlazení a úpravu stěn jako klasické malování. Drobné nerovnosti, či jiné nedokonalosti stěn, tapetováním překryjeme. Dá se tapetovat celá stěna, nebo pouze část stěny, záleží na naší fantazii a výběru, co se nám více líbí. Tapetování není příliš náročné, pokud máme kvalitní materiál a nástroje, jen je třeba vše dobře změřit, naplánovat a při práci hlavně nespěchat.

Co je potřeba

tapety
lepidlo
štětku na roztírání lepidla
metr, tužku, nůžky
kartáč na vyhlazování tapet (není potřeba, pokud vyhlazujete mokrým hadrem)
hadřík na otírání a vyhlazování tapet
škrabku k odstranění starých nánosů
brusný kámen

1

1. Nejprve odstraníme starý podklad, zejména staré tapety. Odstranění starých tapet provádíme pomocí mýdlové vody a škrabky. Tapetu namáčíme, strháváme a zbytky seškrabáváme. V současné době se dá koupit přípravek na odstraňování starých tapet, postupujte podle návodu. Na kvalitě odstranění závisí výsledek naší práce. Podklad musí být rovný, pevný a nedrolivý.

2. Veškeré spáry, praskliny a nerovnosti na stěně začistíme sádrou nebo nátěrovým tmelem. Vybrousíme dohladka.

3. Před samotným tapetováním odpojíme jističe elektrické energie, odmontujeme kryty vypínačů a zásuvek, aby se nám lépe tapetovalo. Že sundáme obrazy, je snad jasné.

4. Jednotlivé pásy tapet si odměříme a rozstříháme tak, aby nám vznikla alespoň pěticentimetrová rezerva. Vzorované tapety je však potřeba stříhat s ohledem na polohu navazujícího vzoru. Zde platí pravidlo: "Dvakrát měř a jednou řež"

5. Rozmícháme si lepidlo přesně podle návodu na obalu.

6. Před zahájením samotného lepení se ještě musí vyznačit přesná svislá čára pro první pruh. Pro jistotu je dobré vyznačit svislici tužkou za pomocí olovnice (stačí větší matka na provázku). Tapetovat začínáme vždy v rohu místnosti, kde máme okno, tedy na ploše, která je nasvícená.

7. Na pracovní plochu (třeba podlahu chodby) si položíme tapetu rubovou stranou nahoru a štětcem začneme nanášet lepidlo od středu tapety po celé její délce. Poté rozetřeme lepidlo od středu do krajů. Tapetu můžeme poskládat natřenými částmi k sobě.

8. Tapeta se po nanesení lepidla nechá důkladně nasáknout. Podle tloušťky tapety, tato doba je přibližně 8 až 15 minut. Pokud bychom tento čas nedodrželi, tapeta by se nám neroztáhla a způsobovala by nám na stěně bubliny a vrásky.

9. Odpočatou a připravenou tapetu přiložíme ke stěně. Začínáme od horního okraje a srovnáme tapetu po svislé čáře podle vyznačení. Tapetu plně rozvineme a pomocí kartáče nebo navlhčeného hadru vyhladíme od středu do stran. Důkladně vytlačujeme všechny vzduchové bubliny mezi tapetou a stěnou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udržovat saunu | rady
Jak udržovat saunu | rady
Jak udržovat saunu | rady. Pořízením sauny si může každý zajistit mnoho příjemných hodin relaxace. Společně se saunou přichází ovšem i povinnost údržb…
Jak opravit plochou střechu | rady
Jak opravit plochou střechu | rady
Jak opravit plochou střechu | rady. Ploché střechy jsou výborné, protože se tím ušetří stavba krovu, ale mají jednu nevýhodu, že nevydrží tak dlouho…
Jak si vymalovat byt | rady
Jak si vymalovat byt | rady
Jak si vymalovat byt | rady. Při slově malování naskakuje mnoha lidem husí kůže, malování místností v bytě totiž přináší spoustu práce a starostí, a t…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.