Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na instalaci operačního systému Linux?

Linux je operační systém určený komukoli, kdo chce pocítit a svém počítači skutečnou změnu. Taková změna se týká i samotné instalace systému. Ta je narozdíl od systému Windows komplikovanější.

Co je potřeba

instalační disk

1

Pro tento návod je použit operační systém Linux, distribuce Ubuntu 10.04. Jedná se o nejnovější verzi Ubuntu.
Prvním krokem instalace je vložení disku do mechaniky a restart PC. Hlavní nabídka disku by se měla automaticky nahrát. V případě problému je nutno v nastaveni Bios změnit primární bootování z HDD na CD/DVD. Pro přímou instalaci systému vyberte možnost Nainstalovat Ubuntu.

2

Následuje volba jazyku, ve kterém bude uživatel v systému pracovat. Vzhledem k naší zemi je samozřejmou volbou čeština. Nabídka obsahuje většinu světových jazyků. Stiskem tlačítka Nainstalovat Ubuntu se dostaneme do dalšího okna.

3

V dalším okně je výběr umístění Vašeho PC na světové mapě podle pásma. Tento výběr by se měl nastavit automaticky, pokud ne, lze jej nastavit ručně. Pokračujeme stisknutím tlačítka Vpřed.

4

Okno Rozložení klávesnice je plně automatické. Vybere si vhodnou možnost podle předchozího výběru jazyka. Stejně jako u předchozího kroku pokračujeme tlačítkem Vpřed.

5

Během instalace si musí uživatel vybrat, kam bude systém nainstalován. Počítejme s tím, že v PC bude Ubuntu jediným operačním systémem. V takovém případě vybereme možnost Smazat a použít celý disk.

6

Pátým krokem je vytvoření uživatelského účtu, kterým se uživatel přihlašuje do systému poté, co bude systém nainstalován. Napíšeme do kolonek námi zvolené jméno a heslo. Heslem si zajišťujeme, aby se do PC nedostala žádná nepovolaná osoba, proto by mělo být co možná nejsilnější a nejdelší.

7

Ubuntu podporuje možnost importu nastavení z jiného operačního systému. Této možnosti lze využít v případě, že se v PC nalézá kromě Ubuntu i jiný operační systém. Jedná se o import osobních dat, nastavení z internetových prohlížečů a podobných nastavení.

8

Poslední částí je rozpis vybraných možností a nastavení. Je to souhrn všeho co jsme si vybrali a tedy se tu již nic nenastavuje, stačí již pouze stisknout tlačítko Nainstalovat.

9

Po úspěšné instalaci se můžete přihlásit Vámi zvolenými přihlašovacími údaji a začít s používáním operačního systému Linux Ubuntu.

Instalační disk systému Ubuntu lze stáhnout přímo na jeho domovských stránkách.

Autor: Djemba
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak na čištění registrů
Možná jste si již někdy všimli, že Vám na disku „mizí“ prázdné místo a něco neznámého Vám „krade“ prostor pro další fotografie, hudbu, filmy či jiné s…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat vhodnou distribuci Linux?
Distribucí operačního systému Linux je nepřeberné množství. Každá distribuce má své výhody i nevýhody, každá je lepší pro něco jiného. Jakou distribuc…
Jak získat a použít gel z aloe
Gel z aloe je oblíbený pro své hojivé účinky na kůži. Druhů aloe existuje mnoho, pro výrobu gelu se však hodí Aloe pravá neboli vera (Aloe barbadensis…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.