Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na zalehlé uši

28. Březen 2020

Zalehlé uši. Tento problém může postihnout skutečně každého z nás a nejčastější příčiny vzniku jsou po koupání, po překonávání výškových rozdílů, anebo také po letu letadlem. Jak na zalehlé uši? Osvědčené i babské rady a tipy.

1

Pokud se zaměříme na první příčinu, která se týká koupání, většinou plně stačí naklonit hlavu postiženým uchem směrem dolů a snažit se vodu z ucha vyklepat. Obvykle by to mělo snadno a rychle pomoci. Osvědčilo se poskakování po jedné noze.

2

Ne vždy je však řešení tak jednoduché, jelikož se může stát, že je ucho zalehlé i několik dní. To může mít mnoho příčin. Nejčastěji se jedná o ucpaný zevní zvukovod, který byl ucpán ušním mazem. Tento problém je též nazýván jako mazová, neboli cerumenová zátka. I tento problém má naštěstí poměrně jednoduché řešení.

3

Stačí totiž zajít do lékárny a koupit si jednoprocentní peroxid vodíku a ten poté do uší pravidelně kapat, čímž dojde k rozpuštění mazu a tím i uvolnění vašeho zvukovodu. Samozřejmě po tom co peroxid do ucha nakapete, ho nechte opět vytéci, aby zde nezpůsobil další škody, ale pouze rozpustil maz. Po několika aplikacích by mělo dojít k uvolnění ucha, což samozřejmě pocítíte a především dosáhnete dlouho očekávané úlevy.

4

Obdobně jako peroxid vodíku lze také použít pár kapek olivového oleje o tělesné teplotě.

5

Stejný účinek má i návštěva lékaře, které provede uvolnění propláchnutím ucha. Ačkoliv se o této metodě traduje mnoho historek, rozhodně není tak nepříjemná a bolestivá, jak se říká. Navíc návštěvnou lékaře (ORL) můžete zjistit i to, že se skutečně jedná pouze o tuto banalitu a nikoliv o nějakou horší příčinu. Zalehlé ucho totiž může mít i cévní příčiny, což už je nutné řešit jinými způsoby. Ale nebojte se, 99 % procent potíží však souvisí právě s ucpaným zvukovodem.

6

Pokud vás trápí nepříjemné zaléhání uší při cestování letadlem, je při vzlétání a při přistávání vhodné žvýkat žvýkačku, což by mělo této nepříjemnosti zabránit. Pokud k němu přes toto preventivní opatření dojde, mělo by k uvolnění stačit pouze silné polknutí, případně můžete vyzkoušet následující „babskou“ radu: zacpěte si nos a pořádně foukněte.

7

Pokud domácí léčba zalehlých uší nezabírá, rozhodně vyrazte na důkladnou prohlídku k lékaři.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak používat pepřový sprej | návod
Jak používat pepřový sprej | návod. Pohybujete se v nočních hodinách na osamělých místech? Bojíte se, že se stanete obětí loupežného přepadení? N…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.