Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat brambořík (cyklamen) | rady a tipy

23. Srpen 2023
Jak pěstovat brambořík (cyklamen) | rady a tipy

Jak pěstovat brambořík (cyklamen) | rady a tipy. Brambořík je velice oblíbenou v zimě kvetoucí rostlinou, která se používá k vánočním dekoracím domácnosti. Pěstovat ji a uchovat do příštích Vánoc, aby byla ve formě a kvetla, není snadné. Rostlina je určena „na spotřebu“ to znamená, že ji po odkvětu vyhodíme. Pokud byste chtěli její další pěstování vyzkoušet, je článek určen právě vám. Najdete v něm několik rad a tipů, kterými se řídit, aby květina byla krásná i příští rok.

Brambořík se pěstuje v několika kultivarech. V obchodech se setkáte většinou s Bramboříkem perským (Cyclamen persicum). Ve své domovině (východní Středomoří) roste původní druh s malými květy a zelenými listy. Moderní variety jsou vyšlechtěny v různých barvách květů i kresbou listů.

Jak pěstovat brambořík (cyklamen) | rady a tipy

Rady při nákupu

Rostlinu si dobře prohlédněte. Ve středu rostliny by mělo být založeno mnoho poupat. Brambořík má mít pevné listy, dokonce tak, aby květinu v obrácené poloze unesly. Hlíza ze zeminy lehce vystupuje. Prohlédněte její okolí, zda neuvidíte známky hniloby. Po nákupu rostlinu nechte aklimatizovat v chladnější místnosti (chodba, zasklená lodžie, předsíň).

Jak pěstovat brambořík (cyklamen) | rady a tipy

Umístění

Brambořík má rád hodně světla, ale nesnáší přímé slunce. Rozptýlené světlo je ideální. Nejlépe se mu bude dařit na okně orientovaném na východ. Cyklámen potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, v suchém prostředí brzy odkvete a zatáhne se. Pod květináč dejte misku s oblázky a vodou nebo občas roste květiny v jeho sousedství. Samotný brambořík ale rosení nesnáší. Pro nakvetlou rostlinu je nejlepší teplota v rozmezí 12–15 °C, při teplotě 8–10 °C pokvete celou zimu až do jara.

Péče

Zalévejte tak, aby zemina nikdy nevyschla, ale pozor, rostlina nesmí stát dlouho ve vodě. Zalévejte spodem, při zalévání horem nesmíte namočit hlízu. V době kvetení zalévejte častěji a 1 za 14 dní přihnojte. Odkvetlé květy nebo zažloutlé listy neodlamujte ani nestříhejte. Vytrhněte je, aby na květině nezůstaly zbytky, které by mohly zahnívat. Po odkvětu nechte rostlinu odpočívat v chladu s postupným omezováním zálivky, abyste ji přinutili zvadnout a zatáhnout hlízu. Pak celý květináček uchovejte na chladném a suchém místě, kde nemrzne.

Jak pěstovat brambořík (cyklamen) | rady a tipy

Jak rostlinu „probudit“

Koncem června nebo začátkem července začněte brambořík zalévat a po objevení nových listů ho přesaďte. Lépe kvete, je-li omezován květináčem, proto nový volte jen o málo větší než je původní. Přesazujte do hlinité zeminy a dejte pozor, abyste při tom nepoškodily mladé a křehké kořínky. Po přesazení zalijte až za dva dny.

Při správném pěstování v dobrých podmínkách je brambořík víceletá rostlina. Čím je ale starší, tím menší má květy.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat brambořík doma
Jak pěstovat brambořík doma
Brambořík k nám přišel z Persie a patří k našim velmi oblíbeným květinám, které nejčastěji pěstujeme jako hrnkovou květinu. Brambořík je u nás po váno…
Jak pěstovat brambořík
Jak pěstovat brambořík
Brambořík byl oblíbenou květinou našich babiček. Ale najdeme ho v obchodech i dnes, a to hlavně v předvánočním období. Dnes je bohužel vnímán jako krá…